درخت عجیبی در مونتنگرو که از آن آب بیرون می ریزد! + تصویر

درختی که از آن آب بیرون می ریزد!

مونتنگرو یکی از زیباترین کشورهای اروپاست. زیبایی های این کشور که در سواحل دریای آدریاتیک قرار گرفته است، آنقدر گسترده اند که موجب شهرت این کشور به عنوان “بهشت اروپا” شده اند. در هر گوشه از مونتگرو پدیده ای جذاب ودیدنی یا عجیب و غریب خواهید دید. درختی که از آن آب بیرون می ریزد یکی از این پدیده های شگفت انگیز است! برای اینکه با رمز و رازهای این درخت عجیب آشنا شوید، در ادامه این مطلب الی گشت را همراهی کنید.

درختی که از آن آب بیرون می ریزد
مطالب مرتبط:
درختان عجیبی که از ترس مرگ به همه تعظیم می کنند!
حقایقی عجیب درباره درخت سیب نیوتون!
پدیده بسیار عجیب: درختانی که از هم خجالت می کشند!

بارها شنیده ایم که در گوشه و کناری، آب زمین را بشکافد و بر روی زمین جاری شود. این طریقیست که چشمه ها ایجاد می شوند. ولی مگر ممکن است که از درون درخت هم آب جاری شود؟! پاسخ مثبت است! گویا در کشور زیبای مونتنگرو همچین چیزی امکان پذیر است! درختی که از آن آب بیرون می ریزد در جنوب شرقی این کشور وجود دارد و به تازگی شهرت زیادی در قاره اروپا پیدا کرده است. در ادامه، این درخت عجیب را برایتان معرفی می کنیم.

یکی از شبکه های تلوزیونی اروپا، به تازگی یک ویدئوی عجیب و غریب از پدیده ای منحصر به فرد در روستای دینوسا (Dinosa)، واقع در جنوب شرقی کشور مونتنگرو منتشرکرده است. در این ویدئو، یک درخت توت سفید در میان علفزاری زیبا مشاهده می شود که همانند یک چشمه، آب از آن به بیرون فواره می زند! این ویدئو در همان دقایق ابتدایی انتشارش در شبکه های اجتماعی، میلیون ها لایک خورد و شهرت بسیار زیادی را به خصوص در قاره اروپا پیدا کرد. البته از این درخت همیشه آب خارج نمی شود و تنها زمانی که بارندگی های شدید در این روستا شروع شود، شاهد این پدیده خواهیم بود. یک حفره تو خالی در میانه این درخت وجود دارد، که حجم وسیعی آب از آن خارج می شود.

درخت عجیب روستای دینوسا

داستان خارج شدن آب از این درخت چیست؟

تا اینجا گفتیم که تا باران های شدید در این روستای کوچک شروع به باریدن می کنند، آب از این درخت خارج می شود. ظاهرا این باران ها، باعث ایجاد سیل در لایه های زیرین زمین می شوند. فشار بیش از حد آب در این لایه ها، باعث می شود که آب به دنبال راهی برای خروج و تخلیه از زمین باشد. در نهایت آب تنه تو خالی این درخت را که چند متر هم به زیر زمین رفته، پیدا می کند و با فشار از آن خارج می شود.

چشمه درختی روستای دینوسا در مونتنگرو

همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید، حجم باران به قدری در این روستا زیاد است که نه تنها لایه های زیرین زمین از آب اشباع می شوند، بلکه بر روی سطح زمین هم آب جاری می شود. در این روستا پدیده های مشابه بسیاری اتفاق می افتند. در هنگام بارندگی، علاوه بر درختی که از آن آب بیرون می ریزد مناطق بسیار دیگری هم هستند که آب با شدت و حجم بسیار، از آن ها خارج می شوند. با کمی اغراق می توان گفت که کل روستای دینوسا در مونتنگرو، هنگام بارش باران به یک دریاچه تبدیل می شود!

بر اساس مصاحبه تلوزیونی که با مردم این روستا صورت گرفته، این پدیده حدود ۲۵ سال است که در این منطقه رخ می دهد. مردم روستا اعتقاد دارند که این درخت عجیب و غریب بیش از ۱۵۰ سال سن دارد.

طبیعت زیبای روستای دینوسا در مونتنگرو

درحالی که درختی که از آن آب بیرون می ریزد پدیده ای بسیار شگفت انگیز و منحصر به فرد است، اما تنها نقطه ای از اروپا نیست که شاهد خروج آب از آن هنگام بارندگی هستیم. در دهکده توریستی توهالا (Tuhala) در استونی، چاه عمیقی وجود دارد که هنگام بارندگی های طولانی، آب های زیر زمینی را با فشار از خود خارج می کند! سال ها قبل این چاه را بر روی رودخانه ای زیر زمینی کنده اند. مکانیزم این پدیده هم درست همانند درختی که از آن آب بیرون می ریزد است. هنگام باران های شدید، حجم آب رودخانه زیر زمینی این منطقه افزایش می یابد، در اثر فشار ایجاد شده، آب به دنبال راه خروجی از زمین می گردد و این چاه، بهترین راه خروج برای آب از زیر زمین است. در این هنگام، بیش از ۱۰۰ لیتر آب در هر ثانیه از این چاه خارج می شود. گاهی مشاهده شده است که آب حدود نیم متر به هوا پرتاب شده است.

چاه روستای توهالا در استونی

مردم محلی روستای توهالا، این چاه را “چاه ساحره ها” نامیده اند. طبق یک افسانه محلی که در بین مردم روستا رایج است، ساحره های روستای توهالا و مناطق اطراف آن، درون این چاه جمع می شوند و حمام می کنند. آن ها معتقدند که در اثر حمام کردن این ساحره ها، آب با فشار از درون چاه خارج می شود!

چنین پدیده هایی در مناطق مختلفی از دنیا مشاهده می شوند. به عنوان مثال در کشور خودمان ایران، درختی وجود دارد که می گویند در ماه محرم اشک می ریزد! چنین پدیده هایی در دنیا، ارزش گردشگری زیادی دارند سالانه گردشگران بسیاری برای تماشای درختی که از آن آب بیرون می ریزد به مونتنگرو سفر می کنند. همچنین مردم بسیاری برای تماشای چاه روستای توهالا، راه این روستا را در پیش می گیرند. این پدیده های نادر طبیعی، جاذبه های گردشگری ارزشمندی هستند که با کمی برنامه ریزی و تبلیغ آن ها، می توان به رونق یک منطقه، هر چند به طور موقت منجر شد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد