دره راگه کجاست؟

دره راگه

دیدنی های کرمان به اندازه ای زیادند که اگر تا حالا به این استان نرفته اید باید بدانید زیبایی های زیادی را از دست داده اید. ممکن است تا حالا به شهرهای دیگری مثل شیراز و اصفهان رفته باشید  و تصورتان این باشد که تمام جاذبه های ایران در همین شهرهای توریستی وشناخته شده هستند در صورتی که باید بدانید کرمان نه تنها جاذبه های زیبای زیادی دارد بلکه در این مورد از خیلی از شهرهای و استان های دیگر ایران پیشی گرفته است. از جاذبه های تاریخی گرفته تا جاذبه های طبیعی برای علاقه مندان به طبیعت. همراه الی گشت به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کرمان به نام دره راگه سفر می کنیم تا این جای دیدنی فوق العاده را ببینیم…

دره راگه
مطالب مرتبط:
پیشنهادهای شگفت انگیز برای طبیعت گردی در ایران
قلعه الموت، جایی برای تماشای تاریخ و طبیعت

یکی از مکان های دیدنی استان کرمان که از جاذبه های طبیعی آن هم هست دره راگه نام دارد، دره ای در نزدیکی شهر رفسنجان که ۲۰ کیلومتر طول دارد و در میان آن آبی روان است که به این رودخانه رود گیودری می گویند. با وجود این که این دره واقعا زیباست و می توان آن را یکی از شگفتی های طبیعی ایران دانست اما زیاد شناخته شده هم نیست.

این احتمال را داده اند که دره راگه بر اثر فرسایش های آبی و بادی رخ داده است و حالا هم قسمت هایی از این دره در حال تغییر شکل است. دره هایی که بخش هایی از آن را صخره های نوک تیز و بخش هایی را هم صخره های معمولی با تیغه های بلند تشکیل داده است که گاهی ارتفاع این تیغه ها به ۱۰۰ متر هم می رسد و همین باعث شده تا دره ای منحصر بفرد داشته باشیم که وقتی در عمق دره قرار می گیرید خودتان را در محاصره ی صخره های کله قندی و نوک تیز بلند ببینید. قدمت این دره به ۲۰۰۰۰ سال پیش تخمین زده شده است و عمر آن به دوران چهارم زمین شناسی برمی گردد.

دره راگه کرمان

اگر چه شاید مانند این دره در نقاط دیگری از ایران هم وجود داشته باشد اما از آنجا که این دره آب و هوای خیلی خوبی دارد و مسیر دسترسی آن هم راحت است باعث می شود تا بیشتر مورد توجه باشد. البته در صورتی که با دیدن تصاویر این دره ی شگفت انگیز هوس سفر به آن را کردید باید قبل از آن به نکاتی توجه کنید.

  • حتما سفر به دره راگه را در زمان مناسب انجام دهید
  • در موقع سفر به این نکته توجه داشته باشید که قسمتی از راه را باید در میان آب راه بروید، بنابراین لباس و کفش و تجهیزات مناسب را همراهتان ببرید.
  • حتما سفرتان را به همراه راهنما و کسی که به مسیر تا اندازه ی کافی آشنا باشد انجام دهید تا در صورت گم کردن راه و یا نیاز به کمک به مشکل نخورید. علاوه بر این، راهنماها مسیر را بهتر می شناسند و بهتر می دانند که کدام مسیر راحت تر و مناسب تر است.
دره راگه در کرمان

در مورد حیات وحش منحصر بفرد این دره هم باید گفت که دره راگه حیات وحش بسیار خاصی دارد  انواع پرنده ها مثل کبک و عقاب در آن زیست می کنند  محلی ها گفته اند که آهوهایی را در این دره دیده اند.

یکی از مسئولان گردشگری کرمان درباره ی راگه گفته است شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و چشم انداز دیدنی آن باعث شده تا این دره بیش از بیش مورد توجه قرار بگیرد. البته متاسفانه تا حالا آنقدر که باید سخنی از این دره به میان نیامده است با اینکه حتی کتابی در مورد آن چاپ شده بود. اگر چه شاید مانند دره راگه در جاهای دیگر ایران هم وجود داشته باشد اما از نظر وسعت و طولی که دارند اصلا شباهتی به این دره ندارند. یکی از خاص ترین خصوصیات راگه وجود صخره هایی با اشکال مختلف و رودخانه ای کم عمق است که در آن روان است. این دره پتانسیل واقعی و بیش از حدی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری دارد فقط باید بیشتر و بهتر به مردم معرفی شود.

سن این دره ۲۰۰۰۰ سال تخمین زده شده است و کسانی که به استان کرمان سفر می کنند باید از این دره هم دیدن کنند و این نعمت طبیعی و خدادادی را از نزدیک ببینند.

عکس های دره راگه

از آن جایی که کرمان یکی از استان های تاریخی کشورمان است جدای از جابه هایی طبیعی مانند دره راگه و یا کلوت های شهداد که از مشهورترین جاذبه های گردشگری ایران است، چند هزار جاذبه ی دیگر را هم در خود جای داده است! بله درست خواندید چند هزار جاذبه ی دیگر! آن هم جاذبه هایی که بیشتر از ۶۰۰ تای آن ها در فهرست میراث فرهنگی به ثبت ملی رسیده اند. که در اینجا خیی مختصر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

حمام وکیل: حمام وکیل به اندازه ای شناخته شده به نام است که دیگر نیاز آنچنانی ای به معرفی ندارد. با این حال در مورد این حمام باید گفت که حمامی تاریخی است که قدمت آن به سال ۱۲۸۰ بر می گردد. اگر به خوردن غذاهای محلی و سنتی علاقه دارید و دوست دارید تا در سفر به کرمان غذاهای این منطقه از ایران را بخورید، غذاهای این حمام را حتما امتحان کنید.

ارگ بم: بزرگ ترین بنای خشتی جهان که ارزش تاریخی و فرهنگی بسیار بالایی دارد. متاسفانه در طی زلزله ای که چندین سال پیش رخ داد این بنا به طور جدی آسیب دید و تقریبا می توان گفت که اکثر قسمت های آن با خاک یکسان شد. با این حال هنز هم ارگ بم بسیار دیدنی است . از آن دست جاهایی است که هر گردشگری در طول زندگی اش باید حتما یک بار هم که شده ببیند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد