شناخت کک و راه های مقابله با آن

راه‌ های مقابله با کک

در طول مدت زمانی که شما در سفر هستید اتفاقات مختلفی برایتان خواهد که برخی از آن ها ممکن است پیامدهای ناگواری همراه داشته باشد. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت ما می خواهیم درباره حشره کک در سفر صحبت کنیم، حشره بسیار کوچکی که اگر سر و کله اش در سفر شما پیدا شود آزار و اذیت های بسیاری را برای شما دنبال خواهد داشت؛ این اتفاق برای کسانی که به طبیعت سفر کرده اند نیز با درصد بالاتری رخ خواهد داد. از همین رو ما سعی کردیم تا راه‌ های مقابله با کک را خدمتتان در ادامه ی این مطلب ارائه دهیم تا شما عزیزان با خیال راحت به طبیعت گردی خودتان بپردازید. خواهشمندیم در صورتی که راه های بهتری را برای از بین بردن این حشره کوچک را امتحان کرده اید با ما هم آن را در میان بگذارید.

راه‌ های مقابله با کک
مطالب مرتبط:
وسایل لازم برای کمپینگ یک شبه
راه های مقابله و درمان عقرب زدگی در کویر
کشف خون دایناسور در بدن کنه ۱۰۰ میلیون ساله!

کک ها حشرات بسیار ریز و با قدرت پرش بسیار بالایی هستند به همین دلیل رهایی از آن ها کار بسیار دشواری به نظر می رسد. حشره ی کک عموما در روستاها و به طور کلی تر در مناطقی که دام وجود دارد نیز زیست می کند. کک ها به طور معمول از خون پرندگان تغذیه می کنند و افردی که در شهر یا روستا هم زندگی می کنند از دست کک ها در امان نیستند. لازم به ذکر است که نگهداری سگ و گربه هم احتمال حضور کک در خانه ی افراد را بالاتر می برد.

کک‌ها حشراتی از راسته‌ی سیفوناپترا (لوله بالان) محسوب می‌شوند که بدون بال، خونخوار و بسیار کوچک (حدود ۳ میلی‌متر) هستند. رنگ غالب این حشرات قهوه ای است و با وجود نداشتن بال، حرکت ‌های جهشی دارند و حدود ۲۰۰ برابر طول بدن خود پرش می‌ کنند. کک ‌ها بیشتر از پستانداران و گاهی از پرندگان خونخواری می ‌کنند. به‌ طورکلی از ۳۰۰۰ گونه کک فقط ۱۲ گونه به انسان ها حمله می ‌کنند.

راه‌ های مقابله با کک

در سفرهای طبیعت گردی، ممکن است که شما دچار کک زدگی شوید اما برای جلوگیری از شیوع آن راه هایی در نظر گرفته شده است که با رعایت آن ها می توانید خودتان را از شر این موجود موذی رها کنید. بهتر است بعد از هر سفر طبیعت‌گردی برای چند روز لباس ‌ها و وسایل را در فضای باز قرار دهید و در سفر به مناطق مشکوک از اسپری‌های ضدعفونی کننده در بازار استفاده کنید. هنگام حرکت در این مکان‌ها پاچه‌ی شلوار خود را گتر کنید، اگر گتر همراه نداشتید پیشنهاد می کنیم که پاچه های شلوارتان را داخل جورابتان بنمایید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، حشره کک تنها در طبیعت سراغ شما نمی آید بلکه اگر در خانه شما سک یا گربه یا حتی مرغ و خروس وجود داشته باشد احتمال این که این موجود موذی گریبانتان را بگیرد بسیار زیاد است.

مقابله با کک

جای نیش کک چه حسی دارد؟

خوب بریم سراغ زمانی که شما کک به شما حمله کرده و گزیدتان! در این زمان شما احساس خارش شدید خواهید کرد و جای نیش ورم های کوچک قرمز شده و به شکل ۳ الی ۴ نیش بر روی بدن فرد ظاهر می شود. بیشتر بچه‌ ها زمانی که با سگ یا گربه ‌شان بازی می ‌کنند با نیش‌ های کک سروکار دارند.

راه‌ های مقابله با کک زدگی

۱-  به محض این که متوجه شدید کک بر روی بدنتان در حال حرکت است، بدنتان را خیس کنید و موجود را از حرکت بازبدارید. لازمه است بدانید که کک ها موجوداتی با پرش زیاد هستند که در صورت خشک بودن بدن گرفتن آن ها بسیار سخت است. در این شرایط سعی کنید حتما به زیر دوش بروید و لباس های خودتان را در بیاورید چون آب کک ها را بی حرکت و در نهایت نابود می کند.

۲- یکی دیگر از راه های مقابله با کک این است که محل حرکت این موجود را تمیز کنید در صورتی فرشی پهن است حتما چندین بار با جاروبرقی محل را تمیز کنید یا در صورت امکان فرش را بشویید، چرا که محل موردعلاقه کک‌ها بین پرزهای فرش است.

۳-  شب از پتوهای پرزدار استفاده نکنید.

۴- لباس‌ها را در آب جوش انداخته و در فضای باز خشک ‌کنید.

۵- محل گزش کک را حتما با آب و صابون بشویید و مقداری لوسیون بر روی آن بمالید تا از میزان شدت خارش آن کم نمایید. همچنین می‌توانید جهت درمان محل خارش از پماد کالامین استفاده کنید. هیچ ‌گاه سعی نکنید محل زخم را خیلی زیاد بخارانید، چون ممکن است سبب عفونی شدن آن و نفوذ آن به خونتان می شود.

۶- آخرین راه که یکی از قوی ترین راه های مقابله با کک می تواند محسوب شود، سم پاشی محل حرکت کک است. در آلودگی‌ های شدید جهت ریشه ‌کنی مؤثر کک‌ها می‌بایست سم‌ پاشی با سمومی از قبیل (پیروتروئیدها، پروپکسور، بندیوکارب) انجام گیرد، فضاهای خانه را مخصوصاً گوشه ها را سم‌ پاشی کنید.

کک در حیوانات

مبارزه ی شدیدتر با کک ها

در صورتی که راه های مقابله با کک که در بالا به آن ها اشاره شد را انجام دادید اما تاثیر نداشت راه های جدی تری هم وجود دارد که ما در ادامه خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

حشره کش های بسیار قوی نظیر ددت ۵-۱۰ درصد، گامکسان ۱ درصد یا دیلدرین ۰٫۵ درصد از جمله مواردی است که می توانید کف منازل و مسیر حرکت جوندگان بریزید یا گرد آن را داخل لانه ای که این جوندگان برای خودشان ساخته اند نیز بریزید. در بسیاری از نقاط دنیا گونه‌های گزنوپسیلا کئوپیس و پولکس ایریتانس نسبت به ددت دیلدرین و گامکسان مقاوم شده ‌اند بنابراین استفاده از حشره‌ کش ‌های فسفره یا کاربامات‌ها مثل دیازنیون ۲ درصد، فنتیون (بایتکس) ۲ درصد، مالاتیون ۵ درصد، فنتروتیون (سومیتیون) ۲ درصد آیدو فنفوس ۲ درصد و سوین ۵-۳ درصد بهتر است.

برای از بین بردن کک های سگ و گربه می توانید از حشره کش هایی نظیر گامکسان ۱ درصد، مالاتیون ۲-۵ درصد، کارباریل ۳-۵ درصد و پیرترین ۱ درصد برای گردپاشی بدن سگ و گربه نیز استفاده کنید.

لازم به ذکر است که تمامی این سم ها به شدت خطرناک هستند و پس از استفاده ی محل سم پاشی شده را ترک کنید. 

حشره ی کک

راه‌ حل‌ های گیاهی مبارزه با کک

به دنبال یافتن راه حلی برای مبارزه با کک ها گیاهانی وجود دارند که ترکیبات آن موجب فراری دادن حشره کک می شود. این گیاهان نیز عبارت از بابونه، سیر، اوکالیپتوس، پونه، شمعدانی، درخت چای (روغن این درخت) و اوسطوخودوس هستند. جهت ساخت ترکیب مؤثری از این گیاهان نام برده شده، عصاره ی آن ها را به صورت عرق‌ تهیه کنید و سپس از مقدار کمی وازلین، پمادی در آن نیز استفاده نمایید. با توجه به بررسی هایی که انجام شده و نتایج بدست آمده معلوم شده است که تا ۹۵% پماد مذکور با ترکیبات گیاهی می‌تواند سبب دور کردن کک ‌ها و کاهش گزش آن‌ ها شود.

کک در طبیعت

بیماری های قابل انتقال از کک ها

  • طاعون

یک بیماری باکتریایی است که ابتدا در میان حیوانات وحشی مثل رات ها و دیگر جوندگان بروز می کند. عامل طاعون باکتری یرسینا پستیس است، که به وسیله کک ها انتقال می یابد.

  • تیفوس ککی

نام دیگر آن تیفوس مورن است، عامل آن ریکتسیا تیفی است و به طور تک گیر در جمعیت رات ها و موش ها اتفاق می افتد. این بیماری به طور کلی توسط کک های جوندگان و گربه انتقال پیدا می کند.

  • بیماری تولارمی

به وسیله باسیل فرانسیسلا تولارنسیس ایجاد می شود.

  1. Avatar
    حامد

    باسلام دود کردن گوگرد یا دود کردن قرص گوگرد از راهکارهای سنتی و کارآمد فقط توجه داشته باشید ک هنگام دود کردن گوگرد هر موجود زنده ازبین خواهد رفت یعنی اگر گیاه و یا پرنده و انسانی اونجا باشد از بین خواهد رفت باتشکر.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code