به مناسبت ۲۰ آبان روز کیش؛ بیشتر با این جزیره آشنا شوید

همانطور که می دانید و ما در خبرهای قبلی اشاره کردیم ۲۰ آبان به روز کیش منسورب شده است و هدف آن بالا بردن میزان آشنایی گردشگران داخلی و خارجی با این جزیره دیدنی بوده است. البته به مناسبت این روز تخفیف ۵۰ درصدی هم برای گردشگری در آن توسط معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش نه ارائه داده شد. اما خبر خوب این است که امروز ۲۰ آبان به مناسبت روز کیش در این جزیره جشن برگزار شده است و در اینباره مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری گفته است: سالانه حدود ۲ میلیون گردشگری به این جزیره زیبا و دیدنی سفر می کنند و اما امکاناتی همچون فرودگاه این جزیره، ظرفیت پذیرش ۸ میلیون گردشگر را دارد که امیدواریم تا یک و نیم سال آینده محقق شود. کیش با وجود بندرگاه‌ها و ۵۰ هتل که ۱۰ واحد از آن‌ها ۵ ستاره است، منطقه‌ای استراتژیک به شمار می‌رود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این موضوع توضیح دهیم.

روز کیش
مطالب مرتبط:
جذاب ترین ورزش های آبی در جزیره کیش
معرفی مراکز خرید جزیره ی کیش
این سواحل تفریحی جزیره کیش را در سفرتون فراموش نکنید

نماینده ی مردم بندرلنگه، بستک و پاریسیان ناصر شریفی در باره مجلس شورای اسلامی در اینباره نیز گفته است که:

سازمان KDS کیش را چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غربی آسیا مطرح کرده و گردشگران با حضور در این منطقه امن، می‌توانند سفیران خوبی برای ایران باشند.

در ادامه معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در مراسم جشن روز کیش گفته است که:

روز کیش با هدف تثبیت ظرفیت‌های کیش برای رویدادسازی، نخست در جغرافیای جزیره و سپس در سطح ملی برگزار می‌شود.

جشن روز کیش با نواختن یکی از مدرسه های جزیره، افتتاح خانه مطبوعات، به زمین زدن کلنگ تعدادی از پروژ‌ه‌های سرمایه‌گذار از جمله شهربازی، به آب انداختن یک کشتی تفریحی و برگزاری فستیوال غذا ادامه پیدا کرد و در پایان جشن روز کیش سالار عقیلی کنسرتی را اجرا کرد و عفت مرعشی و فاطمه رفسنجانی، دو نفر از نمایندگان مجلس، جمعی از سرمایه‌گذاران و فعالان گردشگری و اقتصادی که حضور داشتند نیز پایان یافت. برای رزرو هتل کیش و مقایسه قیمت ها به وبسایت ما بروید.

جزیره کیش

معرفی برخی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش

تماشای غروب آفتاب در ساحل جزیره کیش

شاید بتوان ادعا کرد که بهترین و تمیزترین ساحل کشور در کیش قرار گرفته است. این ساحل مرجانی یکی از شگفتی های این جزیره است و به سواحل فام معروف است. از آنجایی که خاک کیش از جنس مرجانی است، در زیر نور آفتاب رنگ نقره فام به خود میگیرد و درخشندگی آن خیره کننده می شود. عموم ساحل های دنیا از ماسه خاکستری پوشیده شده اند و بنابراین چنین ویژگی را ندارند. همین ویژگی باعث شده که آب دریا هم در این منطقه شفاف و روشن باشد و حتی کف دریا آن را بتوان به آسانی دید. کارشناسان معتقدند که دلیل شفافی آب دریا این جزیزه به خاطر وجود مرجان ها در اطراف آن است. چراکه مرجان ها موجب تصفیه آب می شوند. ماهی و آبزیان بسیار مختلف و زیبایی در دریای کیش زندگی می کنند و با توجه به شفافیت آب دریا،‌به راحتی قابل مشاهده هستند. بنابراین هنگام بازدید از کیش تورهای بازدید از سواحل و دریاگردی را از دست ندهید.

ساحل جزیره کیش

بازدید از شهر زیرزمینی کیش (کاریز)

ایرانیان را شاید بتوان اولین قنات سازان دانست، چراکه قنات سازی در ایران بیش از ۶ هزار سال قدمت دارد. واژه کاریز معادل فارسی قنات است. در زمان های گذشته از کاریز ها به منظور هدایت آب های زیر زمینی استفاده می شده است. اما آنچه کاریز کیش را جذاب و منحصر می سازد،‌ارتفاع کم آن است. اکثر کاریز ها ارتفاع زیادی دارند، ولی کاریز کیش تنها ۴۵ متر ارتفاع دارد و همین امرباعث عجیب و منحصر به فرد بودن آن شده است. این کاریز ۱۵ کیلومتر طول دارد و در طول دو رشته از منطقه صفین و فرودگاه تا محل فعلی مجموعه فرهنگی و تفریحی شهر زیرزمینی کیش امتداد دارد. این دو رشته در محل این شهر زیرزمینی تبدیل به سه رشته می شوند و سپس مجعاً‌ تبدیل به یک رشته می شوند و شهر قدیمی حریره می ریزند. یکی دیگر از دلایل تمایز این کاریز، سقف هشت متری آن است که بیشتر آن مملو از سنگواره، صدف و مرجان ها است. این مرجان ها بین ۲۶۰ تا ۵۶۰ میلیون سال قدمت دارند.

شهر زیرزمینی کاریز بخش های مختلفی از جمله موزه، گالری هنری، رستوران سنتی، غرفه صنایع دستی و سالن آمفی تئاتر دارد و دسترسی عموم برای آن آزاد است. بنابراین، این کاریز در تنها جزیره مرجانی جهان واقع شده و اینکه تنها بنایی است که سقفی مملو از صدف و مرجان های طبیعی دارد و این امر هم به خاص بودن این کاریز می افزاید.

شهر زیرزمینی کیش

کشتی یونانی نمادی از جزیره کیش

ای کشتی اهمیت تاریخی خاصی ندارد ولی همه آن را یکی از جاذبه های کیش می دانند. در واقع این کشتی متعلق به کشور یونان بوده است و به صورت اتفاقی و بنا بر هر دلیلی که مشخص نیست ناگهان در گلل فرو می رود. برخی معتقدند که هوامی مه آلود باعث شده که ناخدا های کشتی دید کافی برای هدایت آن نداشته باشند و این هم دلیل به گل نشستن آن بوده است.

این کشتی مدت ها است که در کیش به گل نشسته است. و همین امر منجر به فرسوده و پوسیده شدن ناحیه های پایینی آن شده است. جذابیت این کشتی به عظیم و الجثه بودن آن و محیا کردن امکان تماشای یک کشتی واقعی از نمای بسیار نزدیک است. البته تماشای غروب آفتاب در پشت این کشتی هم خالی از لطف نیست و خاطرات ماندگاری برای شما باقی خواهد گذاشت.

کشتی یونانی

شهر باستانی حریره

یکی دیگر از جاذبه های کیش، شهر باستانی حریره است. این واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این شهر قدیمی ۸۰۰ سال قدمت و ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. حریره در زمان خود شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است. دوران طلایی شهر حریره کیش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده‌است. در شهر تاریخی حریره جزیره کیش بقایایى در مرکز ساحل شمالى جزیره قرار دارد که به احتمال بسیار قوى به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامى باز مى گردد. این بقایا در وسعتى بالغ بر سه کیلومتر مربع، بازگو کننده این مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیرى را در خود جاى مى داده است.

بر اساس نتایج کاوش های باستان‌ شناسی انجام شده تا امروز محوطه باستانی حریره از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی تشکیل شده است.

شهر باستانی حریره

روستای باغو

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کیش روستای باغو است. روستای باغو از روستاهای بسیار بسیار قدیمی و زیبا در جزیره ی کیش است که دور از بخش‌ های مدرن و امروزی جزیره ی کیش قرار گرفته است. شاید باورتان نشود اما این جزیره یک دِموی زنده و طبیعی از نحوه ی زندگی اولین ساکنان جزیره ی کیش است و آن را برای گردشگران به تصویر می ‌کشد. برای رسیدن به روستای باغو، می ‌توانید از ۲ مسیر اقدام کنید؛ یا به سمت میدان غروب جزیره ی کیش بروید و از آنجا به جاده ی روستای باغو بپیچید یا این که از سمت بزرگراه خلیج فارس به این روستای قدیمی دسترسی پیدا کنید.

در این روستای بسیار زیبا، جاذبه های متنوعی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به مسجد النبی (ص) اشاره نمود. در کنار این مسجد چاه آبی قدیمی نیز قرار دارد.

ورزش های آبی در جزیره کیش

شاتل کیش

از هیجان انگیزترین ورزش های آبی در کیش شاتل ساواری است که هم به صورت دسته جمعی و هم تک نفره امکان پذیر است. شما در این ورزش سوار یک تیوب می شوید و با قایق های تندرو با سرعت بسیار بالا بر روی سطح دریا کشیده می شوید و هیجان وصف ناپذیری را تجربه خواهید کرد.

اسکوتر زیر دریایی کیش

این دستگاه امکان تجربه غواصی را برای همه افراد فراهم نموده است و بدون اینکه فرد نیازی به تجربه ی غواصی داشته باشید می توانید به راحتی از این دستگاه بدون نیاز به حمل وسایل غواصی و یا گواهینامه های مربوطه و حتی بدون بلد بودن شنا در آب استفاده می شود.

تفریحات جزیره کیش

پاراسل لذتبخش ترین ورزش آبی در کیش

یکی از لذت بخش ترین و محبوب ترین ورزش های آبی در کیش در بین کسانی که می خواهند یک ورزش آبی جذاب را تجربه کنند پاراسل است. شما هنگام استفاده از این ورزش آبی به همراه دوستان یا خانواده خود سوار بر چتر پاراسل می شوید و به وسیله ی قایق با سرعت کشیده می شوید و در آسمان آّی کیش اوج می گیرید. چتر پاراسل می تواند ارتفاعی بین ۱۵۰-۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا را برای شما فراهم کند.

فلای بورد کیش

اگر از ارتفاع می ترسید این تفریح را انتخاب نکنید! فلای بورد یکی از ورزش های آبی است که با اتصال به یک جت اسکی شخصی بر روی هوا معلق نگه داشته می شود و با پمپاژ و فشار آب امکان مانور دادن و انجام حرکات نمایشی را می دهد.

جهت اطلاع از ورزش ها و تفریحات آبی در جزیره کیش می توانید مطلب جذاب ترین ورزش های آبی در جزیره کیش را در سایت الی گشت مطالعه نمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code