بلیط هواپیما

بنای تاریخی بورس، قدیمی ترین ساختمان کپنهاگ

ساختمان بورس کپنهاگ | The Old Stock Exchange

برخی از قدیمی ترین بناهای اروپا، در کشور دانمارک احداث شده اند. دلیل آن هم قدمت بالای این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر این قاره است. دانمارک در گذشته هایی بسیار دور محل زندگی وایکینگ ها بوده و دوره های مختلف تاریخی را تجربه کرده است. امروز به شهر کپنهاگ پایتخت رنگارنگ این کشور خواهیم رفت تا از یکی از قدیمی ترین بناهای موجود در این شهر دیدن کنیم. الی گشت را در سفر به سرزمین وایکینگ ها همراهی کنید و با ما به دیدن ساختمان بورس کپنهاگ بیایید!

ساختمان بورس گپنهاگ
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کپنهاگ
خانه اپرای کپنهاگ، شاهکار معماری معاصر دانمارک
پاپیرون، تجربه غذاهای خیابانی کپنهاگ

ساختمان بورس کپنهاگ که در زبان دانمارکی به آن Børsen می گویند، یکی از قدیمی ترین بناهای موجود در شهر کپنهاگ است که مورخان قدمت آن را سال ۱۶۲۵ تعلام کرده اند. در آن دوران، پادشاه کریستین چهارم که یکی از معروف ترین پادشاهان تاریخ دانمارک است، به اهمیت فراوان رونق تجارت و بازرگانی در کشورش پی برد و به همین خاطر دستور ساخت بنای باشکوه بورس را صادر کرد. شاه کریستین چهارم علاوه بر این بنا، ساختمان های باشکوه بسیار دیگری را نیز در کپنهاگ ساخته است. در واقع اکثر بناهای تاریخی این شهر در زمان این شاه احداث شده اند.

در زمان افتتاح این بنا، حدود ۴۰ غرفه تجاری در آن وجود داشت. ساختمان بورس کپنهاگ از سه طرف با آب احاطه شده بود، به همین دلیل کشتی های تجاری به راحتی می توانستند محموله خود را مستقیما در اسکله جلوی بنا تخلیه و یا بارگیری کنند.

حقایقی درباره ساختمان بروس کپنهاگ

  • سقف بنای بورس در طول دوران جنگ به محلی برای تهیه گلوله های توپ های جنگلی تبدیل شد!

ساختمان بورس کپنهاگ به سبک ساختمان های رنسانس هلندی ساخته شده است. پادشاه کریستین چهارم سقف این بنا را با سرب پوشانده بود. اما در زمان هجوم سوئدی ها به کپنهاگ و تصرف این شهر (سال های ۱۶۵۸ و ۱۶۵۹)، بسیاری از این سرب ها برای تهیه گلوله توپ های جنگی از سقف جدا شدند. این کار باعث ایجاد سوراخ هایی در سقف شد که بعدها این سوراخ ها را با قلع و کاشی پر کردند. تا پایان قرن نوزدهم میلادی، سقف این بنا را با مس پوشاندند.

چهار دم اژدهای پیچ در پیچ این بنا که به صورت مار پیچ بالا رفته اند، در واقع نماد حکومت و فرمانروایی قدرتمند اسکاندیناوی هستند. (دانمارک، نروژ . سوئد)

بنای تاریخی بورس کپنهاگ
  • اژدهای پیچ در پیچ بنا از آن در برابر دشمنان محافظت می کند!

طبق افسانه های تاریخی اژدهای پیچ در پیچی که بر روی مناره این بنا بالا رفته، در برابر دشمنان، بلاهای طبیعی همچون آتش سوزی و … از ساختمان محافظت می کند. البته برخی از اتفاقات اطراف بنا هم این به رونق این افسانه های کمک کرده اند. به عنوان مثال، یک بار تمامی بناهای اطراف ساختمان بورس کپنهاگ در آتش سوختند، ولی هیچ بلایی سر این ساختمان نیامد!

یک بار هم کاخ کریستینبورگ (Christiansborg Palace) که امروزه به عنوان ساختمان پارلمان دانمارک شناخته می شود، آتش گرفت و بخش هایی از آن سوخت ولی بار دیگر هیچ اتفاقی برای ساختمان بورس که در مجاورت آن قرار دارد نیفتاد! این نوع اتفاقات، باعث شدند تا افسانه های قدیمی این بنا و اژدهاهایش رنگ واقعیت به خود بگیرند.

ساختمان تاریخی بورس دانمارک
  • شاه کریستین چهارم این بنا را درست در ورودی شهر احداث کرد تا افرادی که وارد شهر می شوند از شکوه آن حیرت کنند!

این بنا نمادی از شکوه و رونق اقتصادی دانمارک است. پادشاه دانمارک این بنا را به طرزی با شکوه ساخت تا خارجی هایی که پای در خاک دانمارک می گذارند، به ثروت و قدرت این کشور پی ببرند. تجار و دریانوردان نیز در بدو ورود این بنا را مشاهده می کردند.

  • این ساختمان زمانی توسط شاه کریستین چهارم به یک بازرگان دانمارکی فروخته شد تا این شاه بدهی های خود را صاف کند.

شاه فردریک سوم دوباره این بنا را خریداری کرد ولی پس از چندی، دوباره شاه فردریک هفتم در سال ۱۸۵۷ آن را به انجمن بازرگانان فروخت. این ساختمان سال ها تحت مالکیت انجمن بازرگانان باقی ماند و به عنوان قدیمی ترین ساختمان شهر محبوبیت زیادی پیدا کرد. از سال ۱۹۸۷، این ساختمان به عنوان اتاق بازرگانی دانمارک خدمت کرده است.

ورودی ساختمان بورس کپنهاگ
  • چهار اژدهای معروف این بنا، نمادی از دوستی بین کشورهای دانمارک، نروژ . سوئد هستند.

ساختمان بورس کپنهاگ ۶۰ متر ارتفاع دارد و تنها ساختمانی در این شهر است که تا به حال هیچ بلایی سرش نیامده است. سه اژدهای موجود این بنا، شاهکارهای معماری سبک رنسانس هلندی هستند.

  • این بنا بر روی عموم باز نیست و گردشگران فقط از بیرون بنا آن را مشاهده می کنند.
  • در سر در ورودی این بنا، اینگونه نوشته شده است: “من این بنا را ایجاد کردم تا فروشندگان و خریداران در فضایی سودآور از آن استفاده کنند.” این مکان در واقع بازاری بود که در آن هر چیزی توسط فروشندگان به فروش می رفت.
بنای باشکوه بورس

امروزه از ساختمان بورس کپنهاگ یا همان Børsen به عنوان محلی برای برخی مراسم های شام خاص، کنفرانس ها، مراسم های احزاب سیاسی و سایر رویدادهای ملی و سیاسی استفاده می شود. متاسفانه درهای این ساختمان بر روی مردم بسته است و عموم مردم نمی توانند از داخل این بنا دیدن کنند. کسانی هم که شانس عبور از درهای آن را پیدا می کنند، خیلی خوش شانس هستند و باید حتما آدم های مهمی باشند! تقریبا تمامی افرادی که به دانمارک و پایتخت رنگ و وارنگش سفر می کنند، سری هم به ساختمان بورس کپنهاگ می زنند و از معماری با شکوه و اژدهاهای زیبایش عکاسی می کنند. این بنا یکی از جاذبه های گردشگری معروف کپنهاگ است که حتما باید آن را از نزدیک دید.

منبع: visitcopenhagen.com

شهرهای کوچک با مناظر فوق العاده در روسیه
شهرهای کوچک با مناظر فوق العاده در روسیه
باغ وحش چیانگ مای| تماشای پنگوئن و پاندا در تایلند!
باغ وحش چیانگ مای| تماشای پنگوئن و پاندا در تایلند!
ابوظبی شهری لوکس با دیدنی هایی فراموش نشدنی
ابوظبی شهری لوکس با دیدنی هایی فراموش نشدنی
سیدنی محبوبیتش را از کجا آورده است؟
سیدنی محبوبیتش را از کجا آورده است؟