چطور سفری ۵ روزه به استانبول را برنامه ریزی کنیم؟

برنامه سفر ۵ روزه به استانبول

در بین برنامه های سفری که برای بازدید از شهر تاریخی و زیبای استانبول چیده می شود، برنامه سفر ۵ روزه به استانبول بهترین آن هاست. چرا که نه فشردگی برنامه بازدید ۳ روزه از شهر را دارد و نه آنقدر طولانی می شود که دیگر نتوانید در این شهر بمانید. با برنامه ای که در این مطلب مجله الی گشت به شما معرفی می کنیم در هر روز به دیدن بخشی از جاذبه های استانبول خواهید رفت و زمان کافی برای بازدید دارید. بلیط هواپیما و رزرو هتل از طریق سایت الی گشت راحت خواهد بود. تنها کافیست که اپلیکیشن الی گشت را بر روی گوشی هوشمند خود دانلود کنید و یا اینکه از طریق سایت خرید خود را انجام دهید. در صورتی که خرید خود را از طریق سایت الی گشت انجام دهید، ترانسفر فرودگاهی رفت و برگشتی رایگان دریافت خواهید کرد. برنامه سفر ۵ روزه به استانبول را در ادامه خواهید خواند:

مطالب مرتبط:
با یکی از بزرگترین بازار سرپوشیده ی دنیا در استانبول آشنا شوید
چطور سفری ۳ روزه به استانبول را برنامه ریزی کنیم؟
معرفی بهترین رستوران های خیابان استقلال استانبول

برنامه بازدید و گشت و گذار خود را از استانبول قدیمی شروع کنید. با این حال فراموش نکنید که به جاذبه های فراوان خارج از محله قدیمی شهر مانند اییوپ Eyüp و خلیج گلدن هورن و محله بی اوغلو Beyoğlu نیز سری بزنید. اگر در محله مارماری Marmaray اقامت دارید، با متروی زیرزمینی در عرض ۵ دقیقه می توانید خود را به بخش آسیایی استانبول برسانید. اگر هم به دنبال جوهره اصلی شهر استانبول هستید، پس باید یک قایق تفریحی را در تنگه بسفر سوار شوید.
از استانبول، شما به راحتی می توانید سفر خود را در امتداد ساحل ادامه دهید تا با تاریخ شهر باستانی افسوس Ephesus، تراورتن های سفید پامووکاله Pamukkale و آنتالیای خورشیدی Antalya آشنا شوید. با بازدید از کاپادوسیا Cappadocia و کنیای معنوی Konya به سفر خود پایان بدهید.

سفر 5 روزه به استانبول-بی اوغلو

روز اول و دوم- بازدید از استانبول قدیم

  • روز اول

به استانبول خوش آمدید. در اولین روز از برنامه سفر ۵ روزه به استانبول برای اینکه به حال و هوای این شهر عادت کنید، بهتر است اول سری به میدان سلطان احمد بزنید. در این میدان بنای زیرزمینی و تاریخی باسیلیکای سیسترن و بنای ایاصوفیه با تاریخ و معماری شان شما را شگفت زده خواهند کرد. در زمان بازدید از این دو بنا با راهنماهای مجموعه همراه شوید تا به انگلیسی به شما توضیحات بناها را بدهند. با این حال می توانید از کنار مجموعه و در قسمت ورودی بروشورهای آن ها را با توضیحات انگلیسی و ترکی دریافت کنید. برای دیدن هر کدام حداقل یک ساعت وقت بگذارید. در بازدید از موزه ایاصوفیه بیشتر دقت کنید. چرا که وارد بنایی با قدمت ۱۵۰۰ ساله شده اید که در زمان امپراطوری های مختلف و با کاربری های مختلف از آن استفاده می شده است. بعد از دیدن این موزه ۱۰۰ متر پیاده روی کنید و به دیدن مسجد آبی در کنار ایاصوفیه بروید. در مسیر به فواره های آلمانی میدان سلطان احمد خواهید رسید. این چشمه ها نماد و سمبلی برای میدان هستند. کمی در این مکان صبر کنید. عکس بگیرید و به رقص آب نگاه کنید. در مسجد آبی نگاهی بیندازید. زیبایی باشکوه داخل این بنا به همراه کاشی های آبی فراوانش مربوط به قرن ۱۷ ام میلادی هستند. پس از آن به بیرون مسجد و میدان سلطان احمد برگردید. این میدان در ابتدا میدان اسب دوانی برای یونانی ها بوده است.

ناهار را در اطراف این میدان سفارش دهید و در نهایت برای گشت بعد از ظهر و صذف شام به دیدن بازار بزرگ استانبول بروید. این بازار در محله بایزید و در کنار مسجد بایزید یا ۴۰۰۰ مغازه سرپوشیده قرار دارد. اگر از گشت و گذار در بازار خسته شدید و شام را در این مکان نپسندیدید، می توانید دوباره به میدان سلطان احمد باز گردید. تمام این مسیرها را به راحتی با پای پیاده می توانید طی کنید. در سفر به استانبول سعی کنید که هتل خود را در محله فاتح یا بی اوغلو رزرو کنید تا به این جاذبه ها نزدیک باشید.

سفر 5 روزه به استانبول-میدان سلطان احمد

  • روز دوم

برنامه سفر ۵ روزه به استانبول را در روز دوم با کاخ توپکاپی شروع کنید. بازدید از حرمسرا، شبستان ها و خزانه این کاخ بزرگ شاید ۲ ساعت طول بکشد. درون کاخ نوشیدنی به نام شربت عثمانی بخرید و انرژی تازه کنید. در این کاخ حتما به قسمت سرای کونیالی Konyalı Topkapı Sarayı Lokantası بروید و نمای زیبای بسفر را از این سرا تماشا کنید. سپس برای صرف ناهار خود را به بازار مصری ادویه برسانید. یکی از غذاهای ساده و خوشمزه ترکی را سفارش دهید و پس از آن راهی بندر امینونو Eminönü port شوید. جایی که می توانید قایق ها و کروز شهیر هاتلاری Şehir Hatları را برای ۲ ساعت گردش در تنگه بسفر سوار شوید. اگر هنوز انرژی دارید، می توانید به سمت آسیایی استانبول و محله کادیکوی Kadıköy قایق سوار شوید. در این منطقه در بازارهایی همانند Güneşli Bahçe Sokak بچرخید و خرید کنید.

یادتان باشد که قبل از برگشت به سمت اروپایی استانبول حتما شام را در شیا سوفراسی یا رستوران شیا Çiya Sofrası که یکی از بهترین رستوران های این منطقه است، سفارش دهید. در هنگام شب و برگشت به بخش اروپایی می توانید کمی در کافه ای نشسته و استراحت کنید و سپس به هتل برگردید.

سفر 5 روزه به استانبول-بازار ادویه

روز سوم- بازدید از محله بی اوغلو

در این روز به بازدید از بخش مدرن استانبول بروید. بازدید خود را در این محله از کاخ قرن نوزدهمی دولماباغچه Dolmabahçe Palace شروع کنید. برای مصطفی کمال آتاتورک که در این مکان در سال ۱۹۳۸ به خاک سپرده شده، فاتحه بخوانید و در نهایت به سمت میدان تکسیم Taksim Square و خیابان استقلال Istiklal Caddesi بروید. پس از گشت و گذار در این خیابان به انتهای خیابان استقلال رفته و وارد خیابان سنگفرش شده گالیپ دد Galip Dede وارد شوید. در این خیابان انواع مغازه های فروش وسایل موسیقی، بوتیک ها و رستوران ها دیده می شوند. در انتهای این خیابان به برج قرون وسطایی گالاتا Galata Tower خواهید رسید. برای دیدن غروب خورشید از بالای برج گالاتا در سفر ۵ روزه به استانبول زود به این محل بروید. چرا که صفی طولانی از گردشگران در این محل جمع می شوند.

سفر 5 روزه به استانبول-خیابان استقلال

روز چهارم- بازدید از استانبول بزرگتر

این روز را به دیدن خلیج طبیعی هالیک (گلدن هورن Golden Horn) اختصاص دهید. یادتان نرود که در این محل به دیدن فرسکو و موزائیک کاری طلایی موزه چورا Chora Museum بروید. این موزه در ۱ کیلومتری ساحل جنوبی خلیج قرار دارد. پس از آن به سمت مسجد ایوپ Eyüp Mosque رفته و در نهایت برای ناهار، خود را به رستوران پیر لوتی Pierre Loti Café برسانید. دوباره از طریق گورستان به بندر Eyüp بروید تا از آنجا برای دیدن دنیای مینیاتورترک Miniatürk قایق سوار شوید. مدل های مینیاتوری امپراتوری عثمانی و بزرگترین شاهکارهای معماری و شگفتی های طبیعی ترکیه را در این محوطه می توانید ببینید. اگر همچنان حوصله داشتید و زمانتان اجازه می داد به سمت ساحل شمالی خلیج گلدن هورن رفته و از موزه رحمی ام.کوچ Rahmi M. Koç Museum را بازدید کنید. شب را نیز به میان زندگی شبانه استانبول رفته و روز چهارم سفر ۵ روزه به استانبول خود را با موسیقی و مصاحبت با مردم محلی استانبول به پایان برسانید.

سفر 5 روزه به استانبول-مسجد استانبول

روز پنجم- بازدید از جزایر پرنسس

روز پنجم را به خارج از شهر استانبول بروید. دیدن جزایر پرنسس پر از جاذبه های بسیار است. برای رفتن به این جزایر از بسفر و دریای مارمارا یک قایق که آهسته حرکت می کند را سوار شوید. این قایق ها در مدت زمان ۹۵ دقیقه شما را به این جزایر می رسانند. قبل از اینکه به جزایر برسید، سری به عرشه کشتی بزنید. از اطراف لذت ببرید. در زیر سایبان عرشه کشتی چای سفارش دهید و به همراه املت تخم مرغ دریایی صبحانه ای با نام تازه بخورید. در نهایت بعد از این سفر به بزرگترین جزیره در بین ۹ جزیره پرنس یعنی جزیره بیوکادا Büyükada می رسید. در این جزیره هیچ ماشینی وجود ندارد و برای رفت و آمد باید از درشکه یا دوچرخه کرایه ای استفاده کنید. همچنین اگر اسب سواری یاد دارید می توانید در کنار اسکله اسب های کرایه ای نیز بگیرید.

یادتان نرود که در این جزیره به بالای لونا پارک Lunapark نیز بروید. به دیدن صومعه آیا یورگی بروید و از آن بالا نمای شهر استانبول را تماشا کنید. غذاهای دریایی جزیره را حتما امتحان کنید. بستنی مخصوصی در این جزیره است که دوندورما dondurma نام دارد. توصیه می کنیم در سفر ۵ روزه به استانبول این بستنی را هم حتما امتحان کنید.

سفر 5 روزه به استانبول-جزایر پرنسس

برای آشنایی با تورهای استانبول یا خرید بلیط چارتری استانبول می توانید با شماره ۸۵۴۰-۰۲۱ تماس گرفته و در مورد خرید بلیط هواپیما یا رزرو هتل از ما راهنمایی بگیرید. از مزیت های خرید بلیط و تور استانبول از الی گشت دریافت ترانسفر فرودگاهی رفت و برگشتی، آن هم به صورت رایگان است که در پکیج های استانبول وجود دارد. امیدواریم که سفری پر از خاطره و به یاد ماندنی را در این شهر تجربه کنید.

منبع: promptguides.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد