کشف یک شست پای باستانی دنیا را شوکه کرد! + تصویر

ماجرای کشف شست پای باستانی در مصر!

یکی از عجیب ترین و در عین حال مهم ترین کشف های باستان شناسی در دنیا، در کشور تاریخی مصر اتفاق افتاده است. باستان شناسان وقتی در حفاری های خود با یک انگشت شست پای باستانی برخورد کردند، بسیار تعجب کردند و در ابتدا آن را وسیله تزئینی در نظر گرفتند. پس از کشف این انگشت، انگشتان مصنوعی دیگری هم در گوشه و کنار این کشور از دل خاک بیرون آمدند. این امر، نشان از قدمت بالای جراحی پلاستیک در مصر دارد. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا با جزئیات ماجرای جالب کشف انگشت شست پای باستانی در مصر آشنا شویم.

کشف شست پای باستانی
مطالب مرتبط:
بزرگترین کشف تاریخی دنیا اتفاق افتاد! تابوت سیاه! + تصاویر
انتشار عکس هایی قدیمی از بزرگترین کشف باستان شناسی دنیا برای اولین بار
چگونه مرده ها را در گذشته مومیایی می کردند؟

انگشتان مصنوعی دست و پایی که امروزه در موزه کایرو (Cairo museum) مصر نگه داری می شوند، اولین بار در اواخر قرن نوزدهم میلادی از دل خاک بیرون آمدند. در آن دوران همه تصور می کردند که این انگشت ها وسایلی تزئینی و دکور هستند. در مرتبه دوم در سال ۲۰۰۰ در نزدیکی مقبره ای در شهر باستانی طبس (ancient city of Thebes) انگشتانی مصنوعی و بزرگتر کشف شدند که مشخص کردند این اشیای مصنوعی، در حقیقت به عنوان اعضای بدن مصنوعی به بدن معلولان و یا مجروحان متصل می شدند.

کشف یک شست پای باستانی در مصر

این شست پای باستانی که از چوب و چرم مرغوب تولید شده است را همراه با زنی که بین سال های ۹۵۰ و ۷۱۰ قبل ازمیلاد زندگی می کرده، دفن کرده بودند. انگشت مصنوعی دیگری که نام Greville Chester Great Toe را بر آن نهاده اند توسط شخصی در سال ۱۸۸۱ به موزه اهدا شد. این انگشت بر خلاف انگشت های قبلی از نوعی کاغذ، پارچه کتانی، چسب و گچ تهیه شده است. به نظر می رسد این انگشت بین سال های ۱۲۹۵ تا ۶۶۴ قبل از میلاد مورد استفاده فردی معلول قرار می گرفته است.

کارشناسان و باستان شناسان بسیاری این اشیای مصنوعی را مورد بررسی قرار دادند و پیشنهاد کردند که این انگشتان اولین لوازم پروتز در دنیا هستند که تا به حال کشف شده اند. نمونه های بسیاری از اعضای بدن مصنوعی در دنیای باستان کشف شده اند، اما کشف شست پای باستانی با همه آن ها متفاوت است، چرا که مردم دنیای باستان به وسیله این انگشت ها راه می رفتند. دکتر جکی فینچ (Dr. Jacky Finch) استاد دانشگاه منچستر انگلستان، در رابطه با این شست پای باستانی چنین می گوید:

ما برای اثبات این موضوع که مردمان دنیای باستان در مصر به وسیله این انگشتان راه می رفتند، تلاش های بسیاری کردیم. حتی پزشکان و متخصصان جراحی زیبایی و پروتز هم ما را در این کار یاری کردند.

شست پای مصنوعی باستانی

محققان به منظور اینکه مشخص کنند از این انگشتان به چه عنوانی استفاده می شده، اعضایی مصنوعی و مشابه آن ها را از نو ساختند. آن ها یک انگشت را با چسب، گچ و کتان و انگشت دیگری را هم با چوب درست همانند نمونه واقعی آن ساختند. دکتر فینچ دو داوطلب که هر کدام انگشت شست پای خود را از دست داده بودند، استخدام کرد. او آزمایش خود را در آزمایشگاه توان بخشی انسان در دانشگاه سالفورد انجام داد. این انگشتان پای تقلبی را به داوطلبان دادند تا آن ها همانند مصریان باستان به پا کنند و با آن راه بروند. نتایج این آزمایش بسیار جالب توجه است. داوطلبان در شرایط عادی و بدون این انگشتان مصنوعی به سختی و با زحمت راه می رفتند، ولی وقتی این انگشتان را به پای خود کردند، راه رفتن آن ها بسیار راحت تر و روان تر شد. این آزمایش نشان می دهد که اولین تلاش موفقیت آمیز انسان برای ساخت قطعات مصنوعی بدن انسان، چند هزار سال پیش در مصر صورت گرفته است.

کشف شست پای مصنوعی

دکتر فنچ درباره این آزمایش موفقیت آمیزش چنین گفت:

اینکه هر دو داوطلب توانستند با این انگشتان مصنوعی را بروند، بسیار دلگرم کننده است. اکنون و پس از این آزمایش می توانیم با قطعیت بگوییم که شست پای باستانی مکشوفه از مصر به عنوان یک عضو مصنوعی برای پروتز اعضای بدن استفاده می شده است.

طبق نتایج فشار سنجی در این تحقیق، محققان متوجه شدند که برای مردان قوی هیکل مصری که انگشت شست پایشان را از دست داده بودند، بسیار دشوار بوده که بتوانند با صندل هایشان راه بروند. البته آن ها می توانستند بدون صندل و پا برهنه راه بروند، ولی اینکار باعث صدمه دیدن کف پایشان می شده است. اما تحقیقات نشان می دهد که استفاده از این انگشت مصنوعی شست پای باستانی آن ها را در راه رفتن با صندل هایشان کمک می کرده است.

انگشتان تاریخی

اکتشافاتی مشابه این کشف، در کهن ترین مناطق جهان رخ داده است. به عنوان مثال در شهر سوخته ایران، چشمی مصنوعی پیدا کردند. این چشم نشان داد که اولین عمل جراحی پیوند چشم در جهان در امپراطوری ایران رخ داده است. یک پای مصنوعی از جنس برنز و چوب هم در تپه های رم باستان در ایتالیا کشف شده که دانشمندان معتقد اند قدمتش به ۳۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. دکتر فینچ معتقد است که مصریان باستان، در عمل جراحی پروتز اعضای بدن، به پیشرفت های گسترده ای رسیده بودند.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد