طبیعت گردی در صخره پریکستولن نروژ

صخره پریکستولن در نروژ (Preikestolen)

امروزه خط ساحلی صخره ای نروژ صخره های شگفت انگیز زیادی را در خود جا داده است که همین صخره ها به خاطر شکل عجیب و غریبی که دارند هر ساله هزاران گردشگر، کوهنورد و افراد ماجراجو را به خود جذب می کنند. جدای از هیجانی که  بالا رفتن از این صخره ها دارد، بودن در بالای آن ها منظره ای را در برابر چشمانتان قرار می دهد که فرای تصور و خارج از ذهن است. می خواهیم یکی از معروف ترین این صخره ها را به نام صخره پریکستولن به شما معرفی کنیم که در سفر به نروژ یکی از بایدهای دیدنی است. با الی گشت همراه شوید:

صخره پریکستولن
مطالب مرتبط:
شهری افسانه ای که واقعیت دارد: تروندهایم نروژ!
کریستیان ‌ساند، شهری در دل آب های نروژ

یکی از دیدنی ترین طبیعت های کشور نروژ صخره ی پریکستولن است که به عنوان یک از دیدنی ترین جاذبه های توریستی آن قصد داریم حقایق جالبی از این صخره را در اختیارتان قرار دهیم.

  • صخره پریکستولن به عنوان صخره ی مردم هم در نروژ شناخته می شود و یکی از جاذبه های معروف توریستی نروژ است. این صخره در واقع یک صخره ی بسیار شیبدار و مرتفع است که ارتفاع آن به ۶۰۴ متر می رسد، سطح بالایی این صخره یک محیط کالا صاف است و مساحتی ۲۵ در ۲۵ متر دارد و نقطه مقابل فلات Kjerag است.
  • صخره پریکستولن در عصر یخبندان شکل گرفته است که تقریبا ۱۰۰۰ سال پیش می شود. اگر بخواهید زمانی که در نروژ هستید مسیر طبیعت گردی انتخاب کنید و یک سفر کوتاه در دل طبیعت بکر آن داشته باشید، شاید هیچ جایی به اندازه ی مسیر پیاده روی در این صخره راضیتان نکند. راهپیمایی پریکستولن در ابتدای مسیر به صورت پیاده روی است تا این که هر چه جلوتر می روید مسیر شیبدارتر می شود و اگر خیلی اهل چالش نباشید در جاهایی ممکن است اذیت شوید. در کل، کل مسیر مسافتی معادل ۳٫۸ کیلومتر دارد.

چشم اندازی که از صخره ی پریکستولن به منظره ی دور و اطراف دارید واقعا شگفت انگیز است، تصور کنید صخره ای بسیار مرتقع به دره های عمیق و خوفناک و نمایی از دریاچه ای فیروزه ای رنگ و خارق العاده در زیر پایتان. تخمین زده شده که در سال ۲۰۱۷، ۳۰۰۰۰۰ نفر از پریکستولن دیدن کرده اند و بعد از آماری که از بازدید کننده ها گرفته شد، آن ها گفته اند که دوست ندارند نرده و یا هیچ حفاظ خاصی بر لبه ی صخره نصب شود چرا که بر این باور بودند که این کار به زیبایی طبیعی این صخره ها و مناظر اطراف آن لطمه وارد می کند.

صخره پریکستولن در نروژ
  • بر بالای این صخره ورزشی انجام می شود که به آن پرش بیسیک یا BASE jumping می گویند و در این نوع پرش، فرد بر بالای صخره می ایستد و با لباس مخصوصی که بر تن دارد به پایین می پرد و می تواند پرواز کند. در سال ۲۰۱۵، مجله ی معتبر Lonely planet این صخره را به عنوان «نفس گیرترین صخره ی جهان از نظر چشم انداز» معرفی کرد جالب است بدانید که در سال ۱۰۲۷ هم به مدت یک هفته این صخره برای بازدید عمومی قدغن شد چرا که لوکیشن فیلم غیر ممکن ۶ بود.

می توان این سفر کوتاه را در نصف روز هم تمام کرد و به انجام رساند و همچنین مسیرهای زیادی برای رفتن به آن وجود دارد که از بین آن ها می توانید یکی را انتخاب کنید.

صخره پریکستولن نروژ

آنچه که باید از مسیر صخره های پریکستولن بدانید

فصل: آپریل تا سپتامبر. چرا که در فصل زمستان به خاطر بارش باران و برف واقعا لیز می شود و گاهی کاملا یخ می بندد و از طرف دیگر به خاطر این که مسیر شیبدار است، بالا رفتن از آن کاملا بستگی به درجه ی سختی دارد. شلوغ ترین ماه ها هم ماه های جولای و آگوست است بنابراین اگر از شلوغی خوشتان نمی آید و دوست دارید طبیعت خارق العاده پریکستولن را در آرامش بیشتری ببینید، ماه ها یی غیر از این ۲ ماه را انتخاب کنید.

درجه سختی: قرمز، به این معنی که تقریبا راحت است.

مسافت: ۶ کیلومترتا قله که تقریبا ۲ ساعت زمان می برد.

امنیت: امنیت بسیار بالایی دارد با این حال تنها چیزی که باید بدانید این است که هیچ نرده و یا حفاظی وجود ندارد پس بهتر است مراقب قدم هایتان باشید. نظر اکثر افراد این است که طبیعت ذاتا خطرناک است و همین است که آن را جذاب می کند و بنابراین مقامات نباید با نصب نرده هایی زیبایی طبیعی این جاذبه را از بین ببرند و آن را غیر طبیعی کنند. با این حال جالب است بدانید که علیرغم نبود هیچ حفاظی، حادثه های مرگبار خیلی کمی تا حال در آن اتفاق افتاده است.

عکس صخره پریکستولن

تجهیزات مورد نیاز صعود به صخره پریکستولن

بهتر است که آب و خوراکی به اندازه ی کافی همراهتان ببرید. یادتان باشد که حتما وسایل مورد نیاز پیاده روی و کفش مناسب پوشیده باشید و در ضمن! دوربین را هم فراموش نکنید مطمئن باشید یکی از بهترین مناظر طبیعت را در آن جا تجربه خواهید کرد.

قبل از این که به این صخره بروید بهتر است آب و هوا را خوب چک کنید و البته خودتان را بهتر است برای تغییرات ناگهانی آب و هوا هم آماده کنید.

آب و هوای این کوه به اندازه ای سرد است که احتمالا در فصل تابستان هم مجبور شوید یک دست لباس گرم همراهتان داشته باشید.

آیا جاذبه های دیگری در نزدیکی صخره پریکستولن قرار دارند؟

در کنار این صخره تعدادی از زیباترین آبشارهای نروژ هم قرار دارند و اکثر افرادی که می خواهند این صخره را ببینند از این آبشارها هم دیدن می کنند.

منبع: justfunfacts.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code