بلیط هواپیما

راهنمایی به عجایب هفتگانه دنیای باستان

عجایب هفتگانه دنیای باستان

عجایب هفتگانه دنیای باستان توسط دانشمندان، نویسندگان و هنرمندان از حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مورد تمجید و ستایش قرار گرفته اند. این شگفتی های معماری دنیا، مانند اهرام مصر، دستاوردهای انسانی هستند که توسط امپراتوری های بزرگ خاورمیانه و مدیترانه و بدون وجود تجهیزات پیشرفته امروزی و توسط کارگران آن دوران ساخته شده اند. امروزه به جز یکی از این شگفتی ها، بقیه همگی نابود شده اند. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه شوید تا گذری کوتاه به عجایب هفتگانه دنیای باستان داشته باشیم.

عجایب هفتگانه دنیای باستان

هرم بزرگ جیزا | The Great Pyramid of Giza

مطالب مرتبط:
عبادتگاه آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه جهان در کوش آداسی
عجایب هفتگانه طبیعی جهان (بخش اول)

این هرم، در حدود ۲۵۶۰ سال قبل از میلاد مسیح تکمیل شده است. هرم بزرگ جیزا، تنها بازمانده از عجایب هفتگانه دنیای باستان است. بعد از اتمام ساخت آن، ارتفاع آن به ۴۸۱ پا می رسید. باستان شناسان عقیده دارند که ساخت این هرم با شکوه و بزرگ حدود ۲۰ سال زمان برده است و برای یادبود پادشاه Pharoah Khufu ساخته شده است.

هرم بزرگ جیزا

فانوس دریایی اسکندریه | The Lighthouse of Alexandria

این فانوس بزرگ که در حدود سال ۲۸۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است ۴۰۰ پا ارتفاع داشته و به عنوان برج مراقبت یک شهر بندری مصر باستان استفاده می شده است. برای قرن های زیادی، این بنا بلند ترین ساختمان جهان بود. گذشت زمان و وقوع زلزله های سهمگین در طول تاریخ، موجب تخریب این برج تاریخی شد. در سال ۱۴۸۰، از مصالح و بقایای این برج در سخت قلعه Qaitbay استفاده شد. قلعه ای که هنوز هم در جزیره فوروس (Pharos) پابرجاست.

فانوس دریایی اسکندریه

مجسمه غول پیکر Rhodes | The Colossus of Rhodes

این مجسمه برنزی – آهنی که نشانگر خدای خورشید هلیوس بوده، در سال ۲۸۰ قبل از میلاد مسیح در شهر یونانی Rhodes و به عنوان بنایی جنگی ساخته شده است. این مجسمه، در کنار بندر شهر تقریبا ۱۰۰ پار ارتفاع داشته، یعنی چیزی معادل مجسمه آزادی امروزی. مجسمه Rhodes در سال ۲۲۶ قبل از میلاد بر اثر یک زلزله تخریب شد.

مجسمه غول پیکر Rhodes

مقبره ای بزرگ در Halicarnassus | The Mausoleum at Halicarnassus

این مقبره در حدود ۳۵۰ سال قبل از میلاد مسیح، در شهر امروزی بدروم در جنوب غرب ترکیه ساخته شده بود. این مقبره در ابتدا آرامگاه ماسولوس نامیده و برای یک فرمانروای ایرانی و همسرش طراحی شده بود. این مقبره در اثر یکسری زمین لرزه ها بین قرن های ۱۲ و ۱۵ به کلی نابود شد. این بنا، آخرین مورد از عجایب هفتگانه در دنیا بود که از بین رفت.

مقبره ای بزرگ در Halicarnassus

نیایشگاه آرتمیس در افسس | The Temple of Artemis at Ephesus

نیایشگاه آرتمیس در نزدیکی شهر امروزی سلکوک (Selcuk) در غرب ترکیه، به افتخار الهه یونانی شکار، ساخته شده بود. مورخان و باستان شناسان نتوانستند تاریخ دقیق ساخت این بنا را مشخص کنند، ولی از این موضوع اطمینان دارند که این بنا در اثر سیلی بزرگ در قرن هفتم قبل از میلاد نابود شده است. معبد دوم آن از ۵۵۰ سال قبل از میلاد تا ۳۵۶ قبل از میلاد که آن را سوزاندند، پا برجا بوده است. بعد از نابودی این نیایشگاه، برای آن جایگزینی ساختند، که این بنا نیز در ۲۶۸ بعد از میلاد مسیح در اثر تهاجم یکی از اقوام آلمانی تخریب شد.

نیایشگاه آرتمیس در افسس

مجسمه زئوس در المپیا | The Statue of Zeus at Olympia

این مجسمه در حدود ۴۳۵ قبل از میلاد، توسط مجسمه ساز معروف آن زمان فیدیاس، ساخته شده است. گفته اند که جنس آن از طلا، عاج فیل و چوب ساخته شده و حدود ۴۰ پا ارتفاع داشته است. این مجسمه، نشانگر خدای زئوس یونان بوده که بر روی تختی از جنس چوب سدر نشسته است.

این مجسمه که یکی از عجایب هفتگانه دنیای باستان است، یا به طور عمد یا بر اثر عوامل طبیعی در قرن پنجم از بین رفته است و تصاویر بسیار اندکی از آن باقی مانده است.

مجسمه زئوس

باغ های معلق بابل | The Hanging Gardens of Babylon

با اینکه چیز زیادی از باغ های معلق بابل نمی دانیم، ولی گفته شده است که این باغ های معلق، در کشور عراق امروزی واقع شده بوده است. مورخان گفته اند که این باغ ها توسط پادشاه بزرگ بابل،  Nebuchadnezzar II در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده. برخی دیگر از مورخان عقیده دارند که پادشاه آشوری،  Sennacherib در ۷۰۰ سال قبل از میلاد آن ها را خلق کرده است. با این حال، دانشمندان هنوز نتوانسته اند شواهدی قطعی مبنی بر وجود این باغ ها در تاریخ بدست آورند.

باغ های معلق بابل

عجایب دنیای امروزی

اگر فقط یک گشت کوتاه در دنیای اینترنت بزنید، به لیست های بسیار زیادی بر می خورید که در آن ها از عجایب و شگفتی های معاصر جهان گفته شده است. برخی از این لیست ها به شگفتی های طبیعی و برخی به شگفتی های ساخته دست بشر اشاره کرده اند. شاهد مهمترین تلاش در ارائه یک لیست جامع در این زمینه را انجمن مهندسان عمران آمریکا در سال ۱۹۹۴ ارائه کرده است. این لیست در واقع عجایب هفتگانه مهندسی دنیا در قرن بیستم است. عجایبی از جمله، کانال اتصال فرانسه به بریتانیا، برج CN در تورنتو، ساختمان امپایر استیت، پل گلدن گیت، سد Itaipu بین برزیل و پاراگوئه، کارهای حفاظت از دریای شمال در هلند و کانال بزرگ پاناما.

به هر حال، در دنیای امروزی عجایب طبیعی و ساخته دست بشر بسیار زیادی وجود دارد که احتمال دارد هر کدام از آن ها چند سال بعد بنا به دلایلی از بین بروند. همانطور که عجایب هفتگانه دنیای باستان از بین رفته اند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که تا دیر نشده است به منظور دیدار این عجایب به مناطق مختلف دنیا سفر کنید و از بودن در کنار آن ها لذت ببرید.

منبع: thoughtco.com

اقامت در هتل اشباح(بخش دوم)
اقامت در هتل اشباح(بخش دوم)
کشف عجیب بقایای یک ماموت ۱۲ هزار ساله در میان بسته های ارسالی به یک خیریه!
کشف عجیب بقایای یک ماموت ۱۲ هزار ساله در میان بسته های ارسالی به یک خیریه!
آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟
آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟
کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان!
کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان!