عمارت خسرو آباد در کردستان، خانه ای باشکوه و تاریخی

عمارت خسرو آباد در کردستان

مطمئنا استان کردستان در غرب ایران یکی از مهمترین قطب های گردشگری ست، استانی سرسبز و جذاب که با طبیعتی بکر، فرهنگی غنی و البته جاذبه های تاریخی متنوع گردشگران زیادی را شیفته ی خود کرده است. این استان شهرهای زیادی دارد که هر کدام از آن ها مملوء از جاذبه های تاریخی و فرهنگی اند. در میان آثار تاریخی استان کردستان بنایی باشکوه به اسم عمارت خسرو آباد به چشم می خورد که قدمت آن به زمان قاجار برمی گردد و با معماری جذاب به جاذبه ای گردشگری تبدیل شده است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با عمارت خسرو آباد بیشتر آشنا شوید.

خانه های تاریخی
مطالب مرتبط:
قرآن نگل، گنجینه ای نورانی در کردستان
جاذبه های معروف کردستان

امروز عمارت ها به خوبی فرهنگ اعیان نشینی زمان گذشته را نشان می دهند، خانه هایی تاریخی که بیشتر آن ها امروز در مالکیت میراث فرهنگی و گردشگری در آمده و جاذبه ای گردشگری شده اند. عمارت ها خانه های بسیار بزرگ و آینه تمام نمای تاریخ و فرهنگ گذشتگان اند و معماری هر دوره و منطقه را به زیباترین شکل ممکن به نمایش می گذراند. عمارت خسرو آباد نمونه ای از خانه های باشکوه و تاریخی استان کردستان و شهر سنندج است که امروز گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این بنا که در لیست آثار ملی قرار دارد با ۶ هزار مترمربع مساحت مملوء از ظرافت های معماری و تزئیناتی است که تماشای معماری جذاب آن برایتان جالب خواهد بود.

برای ساخت این عمارت از سبک ایرانی استفاده شده و بنای اصلی در میان باغی بزرگ و سرسبز قرار گرفته است. این باغ اهمیت زیادی دارد و در گذشته در احاطه خندق ها و درختان مختلف بود. قدمت عمارت خسرو آباد به زمان قاجار و سال ۱۲۲۳ هجری قمری برمی گردد درآن زمان حاکم کردستان تصمیم به ساخت این عمارت گرفت، با این حال، عده ای ساخت قصر این بنا متعلق به دور زندیه می دانند. استان کردستان در گذشته محل زندگی تعدادی از حاکمان ثروتمند بود و اینجا گاهی به مرکز حکومتی تبدیل می شد اما کاربرد اصلی اش انجام مراسم‌ تشریفاتی و استقبال از شاهان بود و حتی جشن عروسی دختر فتحعلی شاه هم در آن برگزار شده است.

جاذبه های کردستان

احتمالا قبل از ورود به عمارت تحت تاثیر طراحی درب آن قرار می گیرید، این درب از ۴ تکه بزرگ تنه درخت گردو به سبک دروازه‌های قلعه‌های حکومتی ساخته شده ‌است. با وارد شدن به داخل حیاط این عمارت، اول از همه حوض مرمرین مربعی و درختان گردو نظرتان را جلب می کنند. چون درب ورودی درست در روبروی حوض قرار گرفته است. این عمارت بزرگ شامل حمام، آشپزخانه، قصر، اسطبل، اتاق خدمتکاران و … است و برای طراحی نمای ظاهری آن از آجرکاری ها و گچ بری های جذابی استفاده شده که در کنار فواره و حوض چشم اندازی تماشایی ایجاد کرده اند. قسمت اصلی این عمارت قصر سلطنتی است که با تزئینات زیبایی طراحی شده است.

عمارت خسرو آباد

در تزئین بنا با به کار بردن گچبری، آجرکاری، روسی‌های زیبا و حوض چلیپا شکل، معماری ایرانی به جذاب ترین شکل ممکن به نمایش در آمده است. در این عمارت مدت ها سرگرم تماشای تاریخ و معماری ایران می شوید به طوری که بازدید از این عمارت یکی از بهترین راه ها برای تماشای روح معماری ایرانی در زمان قاجار است.  بافت و ترکیب مصالح برای ساخت قسمت های مختلف عمارت کاملا ساختاری مشترک دارند و در سال های بعد هم قسمت های دیگری به این بنا اضافه شده است. برای تامین آب عمارت مجموعه ای قنات بر روی کوه آبیدر تعبیه شده که آب شرب و جاری از آن جا نشات می گیرد.

در گذشته در سردر عمارت طاق بزرگی وجود داشت که امروز اثری از آن نیست. در طبقه سوم این بنا حوض و فواره آب جاری هست که از ویژگی های با ارزش این بنا به حساب می آیند. در داخل باغ کتیبه ای هست که اسم فتحعلی شاه قاجار و امان الله خان (حاکم وقت کردستان) بر روی آن حک شده است.

سفر به کردستان

بازید از عمارت خسرو آباد

عمارت خسرو آباد امروز متعلق به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است و بعد از مرمت های سال ۱۳۷۳ امکان بازدید از بیشتر بخش های آن وجود دارد. ورود به این عمارت نیازی به هیچ هزینه ی ورودی ندارد و برای تماشای آن باید به بلوار خسرو آباد شهر سنندج بروید. چگونه؟ کافیست بعد از ورود یه سنندج و رسیدن به میدان ۱۲ فروردین به سمت غرب بروید و بعد از ۶۰۰ متر و گردش به راست به بلوار کردستان وارد شوید. حدود ۲ کیلومتر بروید و بعد از دیدن اولین میدان با پیچیدن به سمت چپ به خیابان مستوره اردلان بروید. بعد از طی ۷۰۰ متر و عبور از خیابان کشاور، خیابان خانقاه را در مقابل خود می بینید، از اینجا بعد از طی ۲۰۰ متر بخ عمارت خسرو آباد می رسید.

در نزدیکی این عمارت جاذبه های دیگری هم هست که می توانید بعد از بازدید از آن تماشای ان ها را هم جزو برنامه های خود قرار دهید. از جاذبه های نزدیک این بنا می توان به تفرجگاه هفت آسیاب، حمام صلاحی، پارک امیریه، امام‌ زاده پیرمحمد عمارت سالار سعید و حمام شیشه اشاره کرد. می توانید برای بازدید از این عمارت یک روز کامل زمان کنار بگذارید تا از جاذبه های اطراف هم بازدید کنید.

راهنمای سفر به شهرکرد
راهنمای سفر به شهرکرد
معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان
معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان
افزایش بازدید از جاذبه های گردشگری لرستان در سال جاری
افزایش بازدید از جاذبه های گردشگری لرستان در سال جاری
ییلاق دیلمان کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟
ییلاق دیلمان کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code