عمارت سالار سعید، موزه تاریخی شهر سنندج

عمارت سالار سعید (موزه سنندج)

هوا بس ناجوانمردانه گرم است و دوباره هوای سفر به یک منطقه خوش آب و هوا به سرمان زده است. می خواهیم تا به شهر زیبا و سرسبز سنندج سفر کنیم. مقصد امروز ما موزه تاریخی این شهر یا همان عمارت سالار سعید است که در بافت تاریخی این شهر و در خیابان امام خمینی قرار گرفته است. با ما در مجله گردشگری الی گشت همراه شوید تا با هم به دیدن یکی از بناهای باشکوه قاجاری در شهر سنندج به نام عمارت سالار سعید برویم.

عمارت سالار سعید

موزه سنندج

مطالب مرتبط:
مسجد جامع سنندج، شاهکاری از دوران قاجار
عمارت خسرو آباد در کردستان، خانه ای باشکوه و تاریخی
جاذبه های معروف کردستان

موزه سنندج یکی از جاذبه های گردشگری شهر سنندج است که علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ این دیار می توانند از آن دیدن کنند. این موزه در قسمت بیرونی یکی از با شکوه ترین بناهای تاریخی این شهر به نام عمارت سالار سعید بر پا شده است. آثار و اشیاء باستانی کشف شده از محوطه های تاریخی کردستان و سایر نقاط کشور در این موزه در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند. هنگام افتتاح موزه سنندج، این موزه از دو بخش تشکیل می شد. یکی بخش باستان شناسی و یکی هم بخش موزه مردم شناسی.

موزه سنندج - عمارت سالار سعید

اشیاء و ادوات باستانی کشف شده از کردستان، مربوط به دوره های مختلف تاریخی کشور از دوران پیش از تاریخ تا دوره سلسله قاجاریه، در بخش باستان شناسی این موزه نگه داری می شدند و علاقه مندان به تاریخ و تمدن کردستان می توانند برای بازدید از آن ها به عمارت سالار سعید مراجعه کنند. برخی از آثار باستانی این بخش هم مربوط به استان های مجاور کردستان هستند که بیشترشان از قاچاقچیان اشیای تاریخی باز پس گرفته شده اند.

در بخش مردم شناسی موزه سنندج که بعد از افتتاح “خانه کرد”، به آن جا منتقل شد، آثار فرهنگی مربوط به آداب و رسوم و فرهنگ مردم کردستان در معرض نمایش قرار داشتند که اکنون می توان آن ها در عمارت آصف وزیری یا همان خانه کرد مشاهده کرد. امروزه در موزه سنندج، خبری از ادوات و آثار مردم شناسی نیست و فقط آثار باستانی این استان در آن نگه داری می شود.

آثار تاریخی موزه سنندج

آثار موزه سنندج را به سه بخش تقسیم کرده اند. آثار دوران ما قبل تاریخ، آثار دوران تاریخی و آثار دوره اسلامی. در قسمت ما قبل تاریخ، مجموعه ای از ظروف سفالی ارزشمند همچون پیه سوز های سفالی نگه داری می شوند که همگی مربوط به تمدن های قبل از تاریخ در این منطقه هستند. در قسمت اشیاء تاریخی، آثار بدست آمده از یکی از معتبر ترین تپه های باستانی دنیا، به نام تپه زیویه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته اند. این بخش از موزه، بیشترین تعداد آثار تاریخی موزه را شامل می شود. زیور آلات تاریخی از جنس طلا، انواع و اقسام ظروف سفالی به رنگ های نخودی، قرمز و خاکستری، ادوات مفرغی شامل تبر و سوزن و همچنین اشیائی از جنس عاج فیل و استخوان و آثار بدست آمده از غار تاریخی کرفتو، از جمله آثاری هستند که در این بخش وجود دارند. در بخش سوم این موزه هم آثاری از دوران های مختلف اسلامی کشور نگه داری می شوند. بیشتر آثار بخش اسلامی، کوزه ها و ادوات فلزی هستند که از شهرهایی مثل کاشان، نیشابور و ری به این موزه نقل مکان کرده اند.

قسمت دیگری از موزه سنندج را به نمایش موقت برخی آثار هنری تاریخی اختصاص داده اند که هر از چندی، آثاری ارزشمند در آن در معرض نمایش قرار می گیرند. به جز برخی از مجسمه های برنزی و آثار شیشه ای موجود در این حوض خانه، باقی آثار آن به فراخور زمان تعویض می شوند.

تالار اصلی

تاریخچه عمارت سالار سعید سنندج

عمارت سالار سعید منزل شخصی به نام ملا لطف الله شیخ الاسلام در دوران قاجار بود. پس از فت ملا لطف الله، این ملک توسط وراث به دو قسمت تقسیم و فروخته شد. خانواده حبیبی مالکیت قسمت داخلی این بنا را در دست داشتند و قسمت بیرونی نیز به مالکیت سالار سعید (عبدالحمید خان سنندجی) در آمد. سالار سعید در سال ۱۱۳۶ عمارت خود را به اداره فرهنگی وقت واگذار کرد. عمارت سالار سعید تا سال ۱۳۵۱ به عنوان کتابخانه و دانشسرا، زیر نظر اداره فرهنگ به فعالیت می پرداخت. در سال ۵۱ این بنا به وزارت فرهنگ و هنر سپرده شد. وزارت فرهنگ و هنر، در سال ۱۳۵۴ عمارت سالار سعید را به موزه سنندج تبدیل کرد. امروزه بنای داخلی این ملک هم زیر نظر اداره میراث فرهنگی و گردشگری اداره می شود.

حیاط عمارت سالار سعید

معماری عمارت سالار سعید

این بنا مربوط به دوران قاجار است و تمامی ویژگی های یک بنای قاجاری را در خود دارد. عمارت سالار سعید از یک حیاط زیبا و بنای اصلی تشکیل شده است. این بنای یک طبقه، یک زیر زمین بزرگ هم دارد که به شکل حوضخانه ای زیبا با سقف گنبد دار طراحی شده است. تزئینات گچبری و آینه کاری زیر زمین بنا، از زیباترین تزئینات قاجاری به کار رفته در بناهای کردستان هستند. مصالح به کار رفته در ساخت این عمارت، آجر، چوب و سنگ هستند. یکی دیگر از زیباترین تزئینات موجود در این بنا، تزئینات چوبی و شیشه ای پنجره های ارسی بزرگ هال اصلی ساختمان هستند. هنگام عبور نور خورشید از این ارسی های بزرگ، شاهد زیباترین منظره و ویژگی این بنا خواهیم بود. به دلیل به کار رفتن شیشه های رنگی در این پنجره ها، اشعه های رنگارنگی از نور خورشید، همانند صحنه ای که در مسجد نصیر الملک شیراز می توان مشاهده کرد، بر روی کف تالار می افتند و به زیبایی بنا اضافه می کنند.

عمارت با شکوه سالار سعید

سخن نهایی

موزه سنندج یکی از جاذبه های گردشگری معروف شهر سنندج است که در عمارت سالار سعید بر پا شده است. در مجاورت این بنا، آثار شاخصی دیگری هم همچون خانه حبیبی، عمارت آصف، مسجد دار الاحسان و خانه مجتهدی وجود دارند که می توانید در سفرتان به شهر سنندج از آن ها نیز دیدن کنید.

آدرس موزه سنندج: کردستان، سنندج، خیابان امام خمینی، کوچه شهید حبیبی، عمارت سالار سعید کردستان.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد