ماجراجویی یکروزه در غار رودافشان

آشنایی با غار رودافشان

مشغله های کاری و گرمای هوا در فصل تابستان، باعث رونق بیش از پیش سفرهای تفریحی و طبیعت گردی یکروزه اطراف تهران شده است. اطراف تهران، مقاصد جذاب و خوش آب و هوای زیادی برای گشت و گذار دارد. یکی از این مقاصد که با کمتر از دو ساعت رانندگی می توان به آن رسید، غار پر رمز و راز رودافشان است. در این سفر یکروزه، با الی گشت همراه باشید تا شما را به دیدن خفاش ها و دیگر عجایب غار رودافشان ببریم.

غار رودافشان
مطالب مرتبط:
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
چگونه برای آتش روشن کردن در طبیعت هیزم ها را بچینیم؟
تهرانی ها! روستای آهار محلی برای تنفس

اگر از اهالی تهران هستید و تمایل دارید که ماجراجویی های هیجان انگیز را تجربه کنید، لازم نیست به فکر سفرهای طولانی مدت و دور و دراز باشید. فقط با فاصله دو ساعت از شهر تهران، یکی از مرموز ترین غارهای کشورمان قرار گرفته است. جمعه گذشته بود که با جمعی از دوستان تصمیم گرفتیم تا یک ماجراجویی جدید و هیجان انگیز را تجربه کنیم. بعد از کمی تحقیق و پرس و جو، غار رودافشان را به عنوان مقصد سفر یکروزه خودمان انتخاب کردیم و پس از آماده کردن وسایل مورد نیاز و کوله بارمان، راهی این منطقه گردشگری در شهرستان دماوند شدیم.

دهانه غار رودافشان

معرفی غار رودافشان

غار رودافشان یکی از جاذبه های گردشگری نزدیک به تهران است که در مجاورت روستایی به همین نام در شهرستان دماوند قرار گرفته است. دهانه بیضی شکل این غار با ارتفاع حدود ۲۰ متر و طولی بالغ بر ۲۹ متر، یکی از سه دهانه بزرگ غارها در ایران است. غار رودافشان در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد و برای رسیدن به دهانه آن به حدود ۲۰ دقیقه کوهنوردی نیاز است.  به غیر از دهانه بسیار بزرگ، این غار ویژگی های منحصر به فرد دیگری هم دارد که آن را مشهور کرده اند. رودافشان محل زندگی و زادآوری گونه ای از خفاش هاست. اگر کمی همت کنید و تا انتهای غار پیش بروید، می توانید این خفاش ها را در محل زندگیشان از نزدیک تماشای کنید.

خفاش ها در غار رودافشان

غار رودافشان از جمله غارهای آهکی کشور است که طی میلیون سال در اثر تراشیده شدن صخره های آهکی توسط رسوبات آب تشکیل شده است. با ورود به این غار و کمی پیش رفتن در آن، استالاگتیت ها، استالاگمیت ها و قندیل های بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد. قندیل های غول پیکری که وقتی به آن ها نگاه کنید، ترس وجودتان را فرا می گیرد و هر لحظه تصور می کنید که آن ها بر روی سرتان خواهند افتاد.

مسیری که گردشگران به بازدید آن می روند، حدود ۸۰۰ متر است. غارنوردی در رودافشان در برخی نقاط سخت می شود و باید کمی دست به سنگ شوید. در برخی نقاط هم نردبان های فلزی نصب شده است تا عبور و مرورتان راحت تر باشد. غار رودافشان در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۲۲۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسیرهای داخل غار رودافشان

تجربه نگارنده از سفر به غار رودافشان

حدود ساعت ۷ صبح روز جمعه بود که تهران را به مقصد غار رودافشان ترک کردیم. بعد از حدود ۲ ساعت رانندگی در جاده فیروزکوه، به منطقه سیدآباد رسیدیم و با دیدن تابلوی غار رودافشان مسیرمان را به سمت غار تغییر دادیم. از اینجا تا غار حدود ۱۳ کیلومتر راه است. بعد از عبور از روستای کلاک، سرانجام به روستای رودافشان و پارکینگ مخصوص این غار رسیدیم. از پارکینگ تا دهانه غار، بیست تا سی دقیقه کوه پیمایی سبک در پیش دارید. هنگامی که به دهانه غار رسیدید، کمی استراحت کنید تا دمای بدنتان با دمای درون غار آشنا شود. چراکه درون غار دمای نسبتا سردی دارد و احتمال اینکه سرما بخورید کم نیست!

قندیل های داخل غار

پس از کمی استراحت، هدلایت های خود را بر روی پیشانیمان گذاشتیم، دست کش های مخصوص غارنوردی را دست کردیم و ماجراجوییمان درون غار را آغاز کردیم. در همان ابتدای ورود به غار، محو تماشای زیبایی های آن خواهید شد. در ابتدا، غار بسیار شلوغ بود، ولی هرچه که پیش رفتیم به دلیل سختی مسیر از تعداد گردشگران کاسته شد. در اکثر مسیرهای غار، قطرات آب از سقف چکه می کند و در واقع همین قطرات هستند که در طول سالیان دراز باعث تشکیل قندیل های زیبای غار شده اند.

اسفنج های زیبای رودافشان

درون غار هرچه که پیش بروید مسیر سخت تر و منظره زیباتر می شود. در برخی نقاط راهی به جز دست به سنگ شدن نیست. پس از حدود ۴۵ دقیقه غار نوردی و عبور از پستی و بلندی های بسیار، به تالار بزرگی رسیدیم که هم سر صدای خفاش ها فضایش را پر کرده بود و هم بوی بسیار بدی می داد! حواستان باشد که در این تالار زیاد دست به سنگ نشوید، چرا که تقریبا همه جا پر است از فضولات خفاش ها. در این تالار همه به دنبال خفاش می گردند. کافیست صدا را دنبال کنید و بر روی سقف نور بیندازید تا با منظره شگفت انگیز خفاش هایی که بر روی هم جست و خیز می کنند مواجه شوید. پس از بازدید از خفاش ها و دیگر نقاط این تالار، مسیر برگشت را در پیش گرفتیم. در طول مسیر، نخی را نصب کرده اند تا شما با دنبال کردن آن راه را گم نکنید. همچنین فلش هایی بر روی دیوارهای غار وجود دارد که مسیر اصلی را به شما نشان خواهند داد.

مسیرهای غار رودافشان

نکات مهم در سفر به رود افشان

  • هزینه ورود به پارکینگ ۵ هراز تومان است.
  • سوپرمارکت روستای رودافشان دستگاه کارتخوان ندارد، پس بهتر است پول نقد به همراه داشته باشید.
  • در ابتدای مسیر پیاده روی به سمت دهانه غار، دو رستوران کوچک وجود دارد.
  • در یکی از این رستوران ها اتاق هایی برای شب مانی اجاره داده می شود.
  • یک اقامتگاه بوم گردی در روستای رودافشان در حال ساخت است و از چند ماه بعد فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
  • مسیرهای غار رودافشان برای افراد مسن و کودکان مناسب نیستند.
  • کف غار در بسیاری از نقاط بسیار لغزنده است، بنابراین احتیاط کنید.
  • این غار محل سکونت خفاش هاست، بنابراین از ایجاد سر وصداهای نامتعارف در غار که باعث ترسیدن این حیوانات می شوند، پرهیز کنید.
  • تالار انتهایی غار که فضای زندگی اکثر خفاش هاست، هوای بد بو و مسومی دارد که ممکن است برای افراد حساس مشکل ایجاد کند.
رسوبات آهکی غار

تجهیزات لازم برای بازدید از غار رودافشان

هد لایت یا چراغ قوه        کفش مناسب غارنوردی       لباس مناسب طبیعت گردی       لباس گرم همچون بادگیر   دست کش مخصوص غار نوردی      کاور ضد آب برای لوازم الکترونیکی            خوردنی به مقدار لازم

دهانه غار رودافشان در شب

مسیر دسترسی به غار رودافشان

به منظور دسترسی به غار رودافشان باید مسیر تهران به فیروزکوه را در پیش بگیرید. حدود ۲۵ کیلومتر قبل از فیروزکوه، به منطقه سید آباد خواهید رسید. در سیدآباد با دیدن تابلوی غار رودافشان به سمت راست بپیچید. با طی مسافت ده کیلومتر و با عبور از روستای کلاک به یک دو راهی خواهید رسید. مسیر سمت راست به روستای مشهد و مسیر سمت چپ به سمت روستای رودافشان می رود. پس از عبور از روستا، به پارکینگ مخصوص غار رودافشان خواهید رسید.

سخن نهایی

غار رودافشان یکی از مرموز ترین غارهای کشور است که در نزدیکی تهران واقع شده است. در سفر اخیر به این غار، متوجه تحرکات مرموزی توسط محلیان در این غار شدم. برخی از گردشگرانی که با آن ها صحبت می کردم، عقیده داشتند که بعضی از محلیان سودجو، خفاش های نادر و در حال انقراض این غار را می گیرند و آن ها را به بیرون از غار می برند. درست یا غلط بودن این مطلب بر عهده مسئولان، ولی چیزی که مشخص است این است که باید محافظت بهتری از اکوسیستم داخل غار رودافشان صورت گیرد. شاید آگاهی دادن به محلیان درباره اهمیت این حیوانات، بهترین راه حل برای محافظت از آن ها باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد