آیا چشم زمین واقعیت دارد؟+ تنها عکس موجود

غار پروهودنا | Prohodna

غارها همیشه به خاطر درون تاریک و گاه پر عظمتشان جز پدیده های اسرارآمیز طبیعت محسوب می شده اند. وقتی که صحبت از جاذبه های گردشگری باشد، در کشوری مثل بلغارستان باید فکر بیشتر از صدها جاذبه را بکنید با این حال غار پروهودنا که الی گشت می خواهد به شما معرفی کند، جز صد جاذبه ی برتر این کشور حیرت آور است. پروهودنا غاری بسیار پر عظمت و وسیع است که نمای آن در وصف نمی گنجد، غار عجیبی که دو چشم نگهبان دارد به انسان هایی که در بیرون و داخل غار هستند، زل زده است! با الی گشت همراه باشید تا ببینیم که این غار چرا تا این اندازه عجیب شده است…

عکس های غار پروهودنا
مطالب مرتبط:
با نوشتن این اعداد وارد اسرارآمیزترین نقاط زمین شوید!
افشای راز وحشتناک ترین عروسک جهان!

در بلغارستان غارهای زیادی وجود دارد با این حال غار پروهودنا به خاطر ظاهری که دارد از شهرتی ماورایی برخوردار است. این غار دو حفره ی بزرگ در وسط دهانه ی بالایی اش دارد که شکل عجیب آن دقیقا شبیه به دو چشمی است که خیره شده اند. پروهودنا ۲۶۲ متر طول دارد و جدای از فضای بزرگی که دارد، شکل و ظاهر آن هم با ظاهر چشمی اش قابل توجه است در واقع این دوحفره که به وجود آمده اند و شبیه به چشم های انسان ها هستند حاصل فشار رسوبات طبیعی است. این رسوبات هنوز هم در جریان هستند و دو حفره ی چشمی در مواقعی که باران می بارد به مرور بزرگ و بزرگ تر می شوند. در مواقعی که باران می بارد، آب از این دو چشم جاری می شود درست مثل این که در حال گریه کردن هستند.

غار پروهودنا دو ورودی دارد که این دو ورودی در دو جهت مختلف هم قرار دارند. ورودی کوچک تر ۳۵ متر ارتفاع دارد و ورودی بزرگ تر ۴۵ متر ارتفاع دارد و به همین خاطر بزرگ ترین راه ورودی غاری در سراسر بلغارستان است. به واسطه ی وجود حفره هایی که در سقف این غار وجود دارد، در موقع روز کاملا داخل آن روشن می شود و شب ها هم نور مهتاب داخل آن می تابد درست مثل دو چشم درخشانی که به عمق تاریکی شب خیره شده اند. جالب است بدانید که این غار لوکیشن فیلم «زمانی برای خشونت» در سال ۱۹۸۸ و البته دو فیلم بلغاری دیگر هم بوده است.

غار پروهودنا

تقارنی که در دو حفره های این غار و فاصله ی بین آن ها وجود دارد به اندازه ای یکسان و مشابه است که باعث شده فرم آن دقیقا یادآور فرم صورت و دو چشم انسان باشد و به همین خاطر است که حالت ترسناک و مرموزی را به آن داده است.

در غار پروهودنا مدارک و شواهدی به دست آمده است که نشان از زندگی انسان های ما قبل تاریخ در آن می دهد با این حال این که از این غار به عنوان مکانی برای انجام مراسم مذهبی یا محلی برای زندگی استفاده می شده است کاملا نامشخص است چون همان طور که می دانید در دوران باستان غارها مکان هایی برای انجام مراسم قربانی و آیین های خاص بوده است، البته در کشفیات باستان شناسان در این غار چاقوهایی از جنس استخوان پیدا شده اند. امروزه در ورودی بزرگ این غار بانجی جامپینگ یکی از پر طرفدارترین تفریحاتی است که گردشگران می توانند داشته باشند.

قبل از رفتن به غار پروهودنا بخوانید

اگر با دیدن تصاویر این غار عجیب تصمیم گرفته اید تا به بلغارستان سفر کنید و آن را ببینید خوب است نکاتی را بدانید. در نزدیکی ورودی کوچک تر این غار یک پارکینگ ماشین وجود دارد بنابراین اگر وسیله ی نقلیه همراهتان دارید بهتر است به سمت ورودی کوچک تر آن بروید.

دسترسی به این غار هم خیلی راحت است چرا که از شهر صوفیا فقط ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و به گردشگران این فرصت را می دهد تا بعد از بازدید از این غار به قسمت های جنوبی کشور بلغارستان سفر کنند . اگر از زاویه ی دیگری به سقف این غار نگاه کنید درست شبیه به صورت انسانی است که رو به پایین دارد.

عکس غار پروهودنا

جدای از این که در دهانه ی ورودی بزرگ تر آن بانجی جامپینگ اصلی ترین تفریحی است که گردشگران در بیرون این غار می توانند انجام دهند، افرادی که عاشق پیاده روی هم باشند مسیرهای خوبی در آن جا برای پیاده روی پیش رویشان خواهد بود.

هزینه ی بازدید از این غار چقدر است؟

یکی از بهترین مواردی که درباره ی این غار و البته بیشتر جذابیت های طبیعی پنهان از چشم توریست ها وجود دارد این است که بیشتر جاذبه هایی که از چشم توریست ها دور مانده اند ورودی رایگان دارند و لازم نیست برای ورود به آن ها پولی را پرداخت کنید.

عکس غار پروهودنا در بلغارستان

بهترین زمان بازدید از غار پروهودنا در بلغارستان

در هر وقتی از سال که بروید می توانید از این غار دیدن کنید فقط این که از آن جا که این غار محل زندگی خفاش هاست و گفته می شود بیشتر از ۳۰ هزار خفاش در این غار زندگی می کند، در فصل زمستان قسمتی از غار را به خاطر وجود خفاش هایی که در خواب زمستانی هستند و برای حفاظت از آن ها می بندند، از طرف دیگر در زمستان سقف غار قندیل می بندد و فرو ریختن آن ها می تواند خطرناک باشد پس بهتر است فصل دیگری را برای سفر انتخاب کنید.

داخل غار پروهودنا

چطور می توانیم به این غار برویم؟

برای رفتن به غار پروهودنا باید اول به کشور بلغارستان سفر کنید و در آن جا می توانید آدرس زیر را دنبال کنید:

آدرس: بلغارستان، شمال بلغارستان مرکزی، استان لاوج، روستای کالوکورو، غار پروهودنا

منبع: atlasobscura.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد