غار کونا شم شم، سکونتگاه باستانی خفاش ها

غار کونا شم شم مریوان

سفر به استان کردستان در فصل تابستان رونق بیشتری دارد. اگر به این استان سفر کنید و از شهر زیبای مریوان دیدن نکنید، مطمئن باشید که ضرر کرده اید. این شهر و اطرافش، مملو از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که می توانید از آن ها بازدید کنید. الی گشت قصد دارد یکی از دیدنی های طبیعی منطقه را به شما معرفی کند. در سفر به استان زیبای کردستان ما را همراهی کنید و پا به پای ما به دیدن غار کونا شم شم مریوان بیایید.

غار کونا شم شم

مختصری درباره مریوان

مطالب مرتبط:
جاذبه های معروف کردستان
دریاچه زریوار، نگین غرب ایران
در سفر به کردستان این غذاهای محلی را فراموش نکنید!

مریوان یکی از زیباترین شهرهای استان کردستان است که تقریبا در مناطق مرزی آن قرار دارد. این شهر با مرکز کردستان یعنی شهر سنندج، حدود ۱۲۵ کیلومتر فاصله دارد. طبق سرشماری که در سال ۱۳۹۵ صورت گرفت، ۱۹۵٫۲۶۳ نفر در شهرستان مریوان زندگی می کنند. پایه و اساس شهری که شما امروزه در آن پای می گذارید، بیش از صد سال قبل و در سال ۱۲۸۱ خورشیدی بنا نهاده شد، یعنی هنگامی که ناصرالدین شاه دستور ساخت قلعه ای مستحکم در مجاورت دریاچه زیبای زریوار را داد. اما تاریخچه سکونت انسان در آن، به هزاران سال قبل باز می گردد.

دورنمای غار کونا شم شم

در برخی از غارهای مجاور این شهر، آثاری از زندگی انسان های اولیه و غار نشین بدست آمده که قدمت این منطقه از کشور را به هزاران سال قبل باز می گرداند. جالب اینجاست که در همین غار کونا شم شم هم بقایای این انسان های غار نشین پیدا شده است.  اقلیم این منطقه معتدل میانی است، اما به دلیل وجود دشت ها، جنگل ها، کوه ها و دریاچه های متعدد، می توان تنوع آب و هوایی زیادی را در جای جای آن تجربه کرد. مریوان در ارتفاع ۱۳۲۰ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. این شهر از شمال به سقز، از شرق به سنندج، از غرب به کشور عراق و از جنوب و جنوب شرقی به سروآباد محدود می شود.

مسیر سفر به مریوان و اورامانات، یکی از بی نظیر ترین مسیرهای سفر داخلی در کشور است. همجواری دریاچه زیبای آب شیرین زریوار با منطقه نمونه گردشگری اورامانات در این شهرستان، یک قطب گردشگری مهم را در غرب کشور ایجاد کرده است. به غیر از طبیعت زیبا، آثار تاریخی بسیاری هم در این منطقه از کشور وجود دارند. در ادامه، غار کونا شم شم را معرفی خواهیم کرد.

دهانه غار کونا شم شم

معرفی غار کونا شم شم

غار کونا شم شم یکی از غارهای زیبای استان کردستان است که در میان کوه های شمالی شرقی شهرستان مریوان قرار گرفته است. این غار که در نزدیکی روستای تراق تپه و در منطقه سرسبز و با صفایی به نام “کوه چهل چشمه” قرار دارد، حدود ۱۶۵ کیلومتر با شهر سنندج فاصله دارد. این غار در طول میلیون ها سال در دل کوه های آهکی این منطقه ایجا شده است. گویا در گذشته هایی نه چندان دور، غار کونا شم شم سه دهانه و ورودی کوچک و بزرگ داشته است. البته امروزه فقط دو دهانه از آن ها باقی مانده و دهانه سوم در اثر ریزش سنگ های کوه پر شده است. این غار از غارهای نسبتا کوچک است که کمتر از ۵۰۰ متر وسعت دارد.

درون غار کونا شم شم

غار کونا شم شم یک تالار اصلی به طول ۱۷۸ متر دارد که از آن دهلیزهای مختلفی پراکنده شده اند. برای ورود به غار باید از دهانه اصلی آن عبور کنید. این ورودی حدود ۲ متر ارتفاع و ۱ متر و ۳۰ سانتی متر عرض دارد. دهانه دوم هم که ۸ متر با زمین فاصله دارد، در سمت راست ورودی اصلی قرار گرفته است. این دهانه نیز ۲ متر ۵۰ سانتی متر ارتفاع دارد. دمای هوای درون غار همواره ثابت و نسبتا سرد است. درون غار که حرکت کنید، در گوشه و کنار آن می توانید بقایای اسکلت حیواناتی را مشاهده کنید که شاید هزاران سال قبل انسان های اولیه آن ها را خورده اند.

کونا شم شم، زیستگاه انسان های غار نشین

کوه های زاگرس به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی و زیست محیطی که دارند، از گذشته هایی بسیار دور به عنوان زیستگاه انسان های اولیه مورد توجه بوده اند. حفاری ها و کاوش های باستان شناسی که در غارهای زاگرس به خصوص در استان کردستان صورت گرفته است، این مطلب را اثبات می کنند. غار کونا شم شم هم یکی از این غارهاست که دو تن از باستان شناسان کشورمان به نام های علی آذرشب و دکتر امیر ساعدموچشی  بر روی آن مطالعاتی انجام داده اند. طی کاوش های باستان شناسی این دو نفر، آثاری از انسان های غار نشین در این غار یافت شدند و تاریخی بودن آن را سندیت بخشیدند. البته این غار و مناطق اطرافش، احتیاج به بررسی ها و مطالعات بیشتری دارند.

خفاش های کونا شم شم

سکونتگاه قدیمی خفاش ها

غارهای بسیاری در کشور وجود دارند که محل زندگی خفاش ها هستند. به عنوان مثال، غار رودافشان در نزدیکی های تهران از جمله غارهای معروف کشور است که می توان خفاش را در آن مشاهده کرد. غار کونا شم شم هم یکی از این غارهاست. جالب است بدانید که کونا در زبان کردی به معنی غار است و شم شم به معنی خفاش. بنابراین کونا شم شم به معنی غاریست که خفاش ها در آن زندگی می کنند. در هر صورت اگر علاقه مندید که این موجودات شگفت انگیز را از نزدیک تماشا کنید، می توانید به غار کونا شم شم سری بزنید.

به دلیل وفور خفاش هایی که بر روی سقف این غار زندگی می کنند، بیشتر نقاط این غار بوی بدی دارد. این خفاش ها فضولات خود را از روی سقف بر روی زمین می ریزند. بنابراین اگر به بوی بد حساسیت دارید، پیشنهاد می کنیم وارد این غار نشوید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد