غار گبر فارس، پناهگاهی برای زرتشتیان

آشنایی با غار گبر فارس

غارهای بزرگ و کوچک زیادی در سراسر میهن عزیزمان ایران وجود دارند، اما همه آن ها مثل غار گبر یا همان غار گبری استان فارس منحصر به فرد نیستند. این غار نیز همانند بسیاری دیگر از جاذبه های تاریخی و طبیعی فارس، داستان های جالب زیادی برای گفتن دارد که ما امروز آن ها را بیان خواهیم کرد.  با مجله گردشگری الی گشت همراه باشید تا با هم به دیدن غار گبر استان فارس برویم و ماجراهای جالب و شنیدنی را آن را مطالعه کنیم.

غار گبر فارس
مطالب مرتبط:
دریاچه مهارلو، عجیب ترین جاذبه استان فارس
مسجد جامع داراب، تنها مسجد دنیا که ۴ مناره دارد
آتشکده کازرون، یادگار ارزشمند ساسانیان

غارها از زیباترین شگفتی های طبیعی هستند که خدا آن ها را بر روی زمین ایجاد کرده است. دلایل زیادی برای تشکیل غارها دردنیا وجود دارد. بیایید اول پیرامون انواع غارها و دلایل تشکیل شدن آن ها صحبت کنیم و بعد به سراغ غار منحصر به فرد گبر استهبان برویم. به طور کلی دو نوع غار در جهان وجود دارد. یکی غارهای طبیعی و دیگری غارهای مصنوعی. امروز غارهای مصنوعی را فاکتور می گیریم و فقط پیرامون غارهای طبیعی حرف می زنیم. غارهای طبیعی به دلایل مختلفی در دل کوه ها ایجاد می شوند.

غارهای طبیعی در اثر عوامل و دلایل مختلفی ایجاد می شوند. به عنوان مثال نفوذ آب های سطحی در طبقات آهکی، وقوع زمین لرزه های شدید و یا چین خوردگی لایه های زمین، فشار آب آبشارها و یا موج دریاها، فعالیت های آتشفشانی، بادهای شدید و …. از جمله دلایلی هستند که در طول میلیون ها سال غارها را تشکیل می دهند. برخی از غارها محل زندگی انسان های اولیه و غار نشین بوده اند و برخی همانند غار گبر داستان شنیدنی و جالبی دارند. در ادامه این غار را معرفی خواهیم کرد.

نمایی از غار گبری فارس

معرفی غار گبر

در جاده استهبان به شیراز حدود ۳۰ کیلومتر که پیش بروید، به روستای کوچک دهویه خواهید رسید. در میان کوه های رو به روی این روستا غاری شگفت انگیز از چشمان بازدید کنندگان پنهان شده است، غاری به نام غار گبر یا غار گبری. در واقع یکی از ویژگی های منحصر به فردی که غار گبری استهبان دارد، همین استتار آن است، به طوری که فقط از چند متری می توانید متوجه شوید که در این مکان غاری وجود دارد. همین ویژگی باعث شده است که ماجراهای تاریخی جالبی در آن رخ دهد که برایتان خواهیم گفت.

غار گبر جزء غارهای نسبتا دهانه کوچک کشور محسوب می شود. برای رسیدن به این دهانه باید چندین متر به سمت پائین سرازیر شوید تا به ورودی غار برسید. این غار حدود ۸۰ متر طول و کمتر از ۲۰ عرض دارد و در ارتفاع ۲۱۰۶ متری از سطح دریا قرار گرفته است. جالب اینجاست که وقتی هوای بیرون غار بسیار گرم و طاقت فرساست، داخل غار بسیار خنک و معتدل است و از جای جای آن نیز قطرات آب در حال چکه کردن هستند. استالاگتیت ها و استالاگمیت های غار گبر از زیباترین ستون ها و آویزانک های غارهای ایران هستند. اگر کمی قوه تخیل خود را به کار بگیرید، می توانید این خصیصه های طبیعی را به حیوانات و یا اشیای مختلف تشبیه کنید.

غار گبر

بدون شک یکی از منحصر به فرد ترین ویژگی های این غار تاریخی، خمره ای بزرگ است که هزاران سال قبل در بخش انتهایی غار در بالای یک صخره نهاده شده است تا آب های چکه کننده، به داخل آن بریزند. امروزه رسوبات آهکی تمامی سطح این خمره را در بر گرفته و در واقع این خمره به بخشی از خود غار تبدیل شده است. لازم به ذکر است که آب موجود در غار، آشامیدنیست و در گذشته زرتشتیان از آن استفاده می کردند. در گذشته خمره های بیشتری درون غار بوده اند که قدمت آن ها را دوران هخامنشی و ساسانی تخمین زده اند. متاسفانه این خمره ها چند دهه قبل به یغما رفته اند.

غار گبر در منطقه ای نسبتا صعب العبور قرار گرفته و برای رسیدن به آن احتیاج به حدود یک ساعت کوه پیمایی است. فضای اطراف غار با درختان پراکنده کهکم و بنه پوشیده شده و منظره زیبایی را ایجاد کرده است. متاسفانه به دلیل محافظت کم از این بنا، برخی از بازدید کنندگان ناآگاه و کم سواد، آسیب های زیادی را به این غار طبیعی و تاریخی وارد کرده اند.

خمره باستانی غار گبر

ماجرای غار گبر و زرتشتیان

پیشتر گفتیم که این غار در منطقه ای نسبتا صعب العبور قرار دارد و برای رسیدن به آن نیاز به حدود ۱ ساعت کوه نوردی است. همچنین گفتیم که دهانه غار کاملا از دید پنهان است و فقط از چندی متری آن می توان غار را تشخیص داد. این دو ویژگی این غار را مکانی مناسب برای پنهان شدن و دور ماندن از گزند روزگار تبدیل کرده است. داستان شنیدنی این غار هم به این دو ویژگی مربوط اند.

گویا پس از حمله اعراب مسلمان به ایران به فرماندهی شخصی به نام “ساریه ابن زنیم الدئلی الکنانی” و هنگامی که آنان بر فارس تسلط پیدا کردند، گروهی از زرتشتیان به این غار آمدند و سال ها در آن زندگی کردند. آن ها این نقطه صعب العبور و مخفی را انتخاب کردند تا از بلواهای آن دوران در امان باشند و همچنین برای ترک اعتقاداتشان مجبور به پرداخت جزیه نباشند. البته این زرتشتیان تمامی روابط خود با دنیای بیرون را قطع نکردند. آن ها با کاروانیان عبوری از این مکان و همچنین روستاهای مجاور غار تجارت و داد و ستد می کردند و ما یحتاج مورد نیاز خود را از این طریق بدست می آوردند. اینکه در نهایت چه بر سر این زرتشتیان آمده هنوز مشخص نیست. غار گبر یا همان غار گبری نیاز به مطالعات بیشتر و دقیق ترین برای روشن کردن تاریخ دقیقش دارد.

بهترین زمان بازدید از غار گبر فارس

غار گبر در میان دو شهر استهبان و فسا قرار دارد. سفر به این منطقه در تمامی ایام سال امکان پذیر است. اما الی گشت فصول بهار و تابستان را به منظور سفر به غار گبر معرفی می کند. در فصل تابستان و زمانی که هوای بیرون غار گرم است، داخل غار هوایی بسیار مطبوع و خنک دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد