بلیط هواپیما

۸ غذای خوشمزه از نپال

غذاهای نپالی

فقط کافیست یک قاشق از غذاهای نپالی را امتحان کنید تا شما هم با ما هم عقیده شوید که طعم این غذاهای خوشمزه، خاص و منحصربفرد است. تنوع مواد اولیه ای که برای پخت غذاهای نپالی به کار می رود در دنیا بی نظیر است. این غذاها نه فقط طعم و مزه فوق العاده ای دارند بلکه فرهنگ و سنت  گسترده نپال را هم منعکس می کنند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از خوشمزه ترین غذاهای نپالی را معرفی کنیم.

غذاهای نپالی

۱- دال بات تارکاری (Daal Bhat Tarkari)

مطالب مرتبط:
سفر یک هفته ای به نپال و نتیجه اش!
۵ دلیل برای سفر به نپال!

یک غذای کامل و روزانه که نپالی ها آن را دوبار در روز می خورند! اگر از مردم نپال سراغ خوشمزه ترین غذایشان را بگیرید بدون شک یکی از گزینه هایشان «دال بات تارکاری» است. «دال» یک جور سوپ است که با عدس و ادویه درست و با حبوبات آب پز به اسم «بات» سرو می شود. «تارکاری» هم یک جور کاری است که از سبزیجات متنوع درست و با ادویه و پودر کاری طعم دار می شود. این غذا از غذاهای اصلی رژیم غذایی بیشتر نپالی هاست و در همه ی کشور محبوب است.

دال بات تارکاری (Daal Bhat Tarkari)

۲- مومو (Momo)

مومو یک جور دامپلینگ است و طرز پخت ساده ای هم دارد؛ کافیست داخل یک مقدار خمیر را با موادی مثل گوشت، مرغ و سبزیجات پر کنید و بگذارید تا خوب سرخ و یا بخارپز شود. کم پیش می آید که کسی تا نپال برود و این غذای خوشمزه را امتحان نکند شما هم اگر خیال دارید تا طعم بینظیر آن را تست کنید به نزدیک ترین رستوران بروید چون این غذا در بیشتر رستوران ها و هتل ها به عنوان پیش غذا سرو می شود. مومو را معمولا به همراه سس می خورند تا حسابی تند و خوشمزه تر شود.

مومو (Momo)

۳- چاتاماری (Chatamari)

پیتزای مخصوص نپالی ها! فکر می کنید فقط ایتالیایی ها پیتزاهای خوشمزه اختراع می کنند؟ این طور نیست اینجا در نپال هم غذایی خوشمزه به اسم چاتاماری پخته می شود که کاملا شبیه پیتزا است. برای درست کردن این غذا اول با آرد برنج یک خمیر پهن آماده می کنند و بعد روی آن را با موادی مثل گوشت چرخ کرده، تخم مرغ، پیاز، گوجه، فلفل سبز و … می پوشانند. البته نپالی ها معمولا این غذا را به عنوان غذای اصلی قبول ندارند و آن را به عنوان پیش غذا و قبل از غذای اصلی می خورند.

چاتاماری (Chatamari)

۴- آلو تاما (Aloo Tama)

آلو تاما از کاری های منحصربفرد و معروف نپالی است که هرگز نباید نپال را بدون امتحان آن ترک کنید. آلو یعنی سیب زمینی و تاما هم یعنی ساقه بامبو، پس احتمالا حدس زده اید که در این غذا از چه مواد اولیه ای استفاده می شود. آلو تاما طعم ترشی دارد و مواد اولیه متنوع اش به لوبیا و گوشت اضافه می شوند. این غذا مخصوصا در فرهنگ نواری خیلی معروف است برای همین اگر می خواهید بهترین نوع آن را امتحان کنید باید به رستوران های نواری بروید.

آلو تاما (Aloo Tama)

۵- رایس پوا (Rice Puwa)

این غذا در قسمت غربی نپال و مخصوصا در منطقه دانگ خیلی محبوب است. برای درست کردن این غذا از سبوس برنج، روغن و آب استفاده می شود، هرچند که گاهی سبزیجاتی مثل هویج و نخود فرنگی هم به آن اضافه می شود. از آنجایی که ماده اصلی این غذا مثل برنج است با خوردن یک بشقاب از آن سریع سیر می شوید.

رایس پوا (Rice Puwa)

۶- سامای باجی (Samay Baji)

سامای باجی غذای مخصوص جشن هاست در این غذا برنج کوبیده شده ماده اصلی است و دورچین های متنوعی مثل تخم مرغ آب پز، لوبیای سیاه و غیره در اطراف ظرف چیده می شود.

سامای باجی (Samay Baji)

۷- سل روتی (Sel Roti)

اگر شیرینی جات و چیزهای شیرین را دوست دارید حتما از این شیرینی مخصوص نپالی خوشتان می آید. شکل این شیرینی حلقه ای است و بیشتر در طول فستیوال ۵ روزه نپال درست می شود. برای آماده کردن این شیرینی فقط کافیست که آرد برنج شیرین را سرخ کنید. این شیرینی را می توانید در همه غذاخوری های محلی پیدا کنید هر چند که امروز در فروشگاه های شهر هم فروخته می شوند.

سل روتی (Sel Roti)

۸- دیدو (Dheedo)

نپالی ها با خشک و تخمیر کردن برگ های سبزیجات یک جور ترشی خوشمزه و خاص را درست می کنند که در کنار غذاهایی مثل «دیدو» خورده می شود. اگر از طرفداران غذاهای پر پروتئین هستید از این غذا مطمئنا خوشتان می آید چون از گندم و یا ذرت درست می شود. این غذا از آنجایی که هیچ شکری ندارد برای کسانی که دیابت دارند خیلی سالم و مقوی است. بعضی ها می گویند «دیدو» از غذاهای ملی نپال است برای همین هم می توانید آن را در رستوران ها و خانه های محلی روستاییان امتحان کنید.

منبع: acethehimalaya.com

معرفی قدیمی ترین رستوران های رم ایتالیا
معرفی قدیمی ترین رستوران های رم ایتالیا
تاریخچه سس مایونز؛ اختراعی که جهان را خوشمزه تر کرد!
تاریخچه سس مایونز؛ اختراعی که جهان را خوشمزه تر کرد!
خوشمزه ترین ها از نگاه نشنال جئوگرافیک!
خوشمزه ترین ها از نگاه نشنال جئوگرافیک!
معروف ترین غذاهای ایرانی از دید خارجی ها
معروف ترین غذاهای ایرانی از دید خارجی ها