بلیط هواپیما

قلعه آگرا، شاهکار دیدنی دیگری از هند

قلعه ی آگرا قلعه ای تاریخی در کشور هند است که به قلعه ی سرخ هم معروف است و از نظر اهمیت، هم سطح بنای باشکوه تاج محل در این کشور است. آگرا یکی از دیدنی های زیبای کشور اعجاب انگیز هند است، که رفتن به این کشور بدون بازدید از آن ناقص است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا از این قلعه ی تاریخی بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط:
توصیه هایی برای کوله گردی در هند
مساجد معروف در هند

قلعه سرخ در هند

 

درباره ی قلعه آگرا در هند

آگرا یکی از مهم ترین و دیدنی ترین شهرهای هند، شهری تاریخی است که از اواسط قرن شانزدهم تا اواسط قرن هفدهم، خانه ی امپراطوری مغول بوده است. جالب است بدانید در زمان همین امپراطوری، ۲ تا از باشکوه ترین و پر اهمیت ترین بناهای هند یعنی تاج محل و قلعه آگرا ساخته شدند. امروزه، هر دوی این بناها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.


در قرن شانزدهم، همینکه مغول ها آگرا را تصرف کردند، سعی کردند تا بنایی به اصطلاح در شان امپراطورشان یعنی شاه اکبر اول بسازند. بنابراین، قلعه ‌ای قدیمی و ویران شده که چندین سال قبل در شهر بنا شده بود را انتخاب کردند.
تا سال ۱۵۷۱، این ساختمان مخروبه که دیگر به قلعه‌ ای با عظمت و زیبا تبدیل شده بود، تماما با دیوارهایی قرمز رنگ احاطه شده بود. آنها بعدا، این قلعه زیبا را گسترش دادند و در آن از سنگ مرمر، طلا و سنگ‌ های گران‌ بها استفاده کردند.
در آن زمان، تعداد ساختمان ‌هایی مثل کاخ‌ ها، مساجد و بسیاری بناهای دیگر که داخل این دژ قرار داشته‌‌ اند، به ۵۰۰ عدد می ‌رسیده است؛ این در حالی است که امروزه دیگر اثری از بیشتر این بناهای باشکوه باقی نمانده است و آنچه بیشتر مورد توجه است، خود قلعه است. در آن زمان، اول، شاه جهان مشهور که در سال ۱۶۲۷ به پادشاهی رسید، قسمتی از بناهای داخل قلعه را برای ایجاد مسیری به قصر مرمر سفید رنگش یعنی تاج محل، تخریب کرد.
اما در سال ۱۸۰۳، قلعه به دست نیروهای بریتانیایی افتاد و متاسفانه خیلی از بناهای مهم دیگر ویران و با انبارهای نظامی جایگزین شدند. علاوه بر این، سنگ‌های تزئینی دیوارهای این بناها هم به غارت رفتند.

وقایع مهمی که در قلعه آگرا اتفاق افتاد

فقط یک قرن از ساخت این قلعه گذشته بود که یکی از مهم ‌ترین اتفاق های تاریخی (قیام هندی ‌ها در برابر کارخانه بریتیش ایست ایندیا در سال ۱۸۵۷) در آن اتفاق افتاد. امروزه این بنا یکی از مهم ‌ترین آثار تاریخی و معماری کشور زیبای هند است. اما متاسفانه، این قلعه خیلی مورد دسترس گردشگران و کسانی که دوست داشته باشند آن راببینند نیست و فقط بخش هایی از آن را می توان دید. اما همان بخش ‌هایی از قلعه سرخ که در دسترس گردشگران قرار دارد هم آنقدر چشم نواز است که هر کسی را مسحور زیبایی اش می کند.

 

جدای از این ها، موزه‌ های دیدنی و جالبی هم در این قلعه وجود دارد. به‌علاوه، پنجره‌‌ های بعضی از ساختمان‌ های قلعه، دید خوبی به شاهکار معماری دنیا «تاج محل» دارند. تاج محل از قلعه آگرا فقط ۲ کیلومتر فاصله دارد.

منبع: airpano.com

بهترین غذاهای خیابانی آگرا برای شکم گردی
بهترین غذاهای خیابانی آگرا برای شکم گردی
آگرا، میزبان تاج محل هندوستان
آگرا، میزبان تاج محل هندوستان
همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید
همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید
معرفی هتل ۵ ستاره جی پی پالاس در آگرا
معرفی هتل ۵ ستاره جی پی پالاس در آگرا