بلیط هواپیما

قلعه کرونبرگ، الهام بخش شکسپیر بزرگ

قلعه کرونبرگ دانمارک | Kronborg Castle

قلعه کرونبرگ بدون شک معروف ترین قلعه دانمارکی دنیاست که شهرت جهانی اش را مدیون هملت، شاهکار نویسنده بزرگ انگلیسی شکسپیر است. این قلعه یکی از بزرگ ترین قلاع اروپا از زمان رنسانس است که در نزدیکی های مرز سوئد واقع شده است. در این سفر به اروپا، الی گشت را همراهی کنید تا با هم به شهر هلسینگور دانمارک برویم و از معروف ترین جاذبه این شهر به نام قلعه کرونبرگ دیدن کنیم.

قلعه کرونبرگ

معرفی قلعه کرونبرگ

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به دانمارک
آشنایی با کلیسای جامع کپنهاگ
گشت و گذار در کاخ روزنبرگ کپنهاگ

همگی با نمایشنامه “هملت” شاهکار یکی از بزرگترین نویسنده های دنیا به نام شکسپیر آشنایی داریم. نام قلعه کرونبرگ بارها در این نمایشنامه آمده است. شکسپیر با این اثر، این قلعه را به یکی از معروف ترین قلاع دنیا تبدیل کرده است. کرونبرگ همچنین مستحکم ترین و مهم ترین قلعه در منطقه اسکاندیناوی است. عملیات ساخت قلعه فعلی در سال ۱۵۸۵ میلادی به اتمام رسید. این قلعه در سواحل دریا و در بریک ترین نقطه تنگه اورسوند (Oresund) واقع شده و چشم اندازی بسیار وسیع و زیبا به دریا و آب های کشور سوئد دارد. این مکان، یک منطقه بسیار با اهمیت و استراتژیک است، چرا که به عنوان دروازه ورود به دریایی بالتیک شناخته می شود.

قلعه تاریخی کرونبرگ

این منطقه که امروزه به عنوان سوئد جنوبی شناخته می شود، دوران بسیاری به فرمانروایی دانمارک تعلق داشت. بنابراین، پادشاه دانمارکی، یک قلعه مستحکم دیگر هم در آن طرف دریا داشت و تمامی رفت و آمد های به داخل و خارج دریای بالتیک را کنترل می کرد. پادشاه از همه کشتی های تجاری عبوری مالیات دریافت می کرد. در بسیاری از موارد، این مالیات ها یک سوم کل هزینه های کشور دانمارک را تامین می کردند.

اولین قلعه

اولین قلعه در این مکان، در سال ۱۴۲۰ ساخته شد. قلعه اولیه نیز، دقیقا همین ابعادی را داشته که قلعه امروزی دارد. هنگامی که قلعه جدید را بسط می دادند، قلعه قدیمی تر را به طور کامل خراب نکردند، بلکه قلعه جدید را بر روی قلعه قدیمی ساختند. بنایی که گردشگران امروزه می بینند، در واقع ترکیبی از دو قلعه است و بقایایی از دیوارهای قلعه قدیمی هنوز هم قابل مشاهده است.

داخل قلعه کرونبرگ

ساخت قلعه فعلی کرونبرگ

شاه فردریک دوم دانمارکی (King Fredrik II) پس از پیروزی در یک جنگ بزرگ بین دانمارک و سوئد در سال های ۱۵۶۳ تا ۱۵۷۰، تصمیم گرفت تا قلعه کرونبرگ را بسط و گسترش دهد. شاه فردریک یک قلعه بسیار بزرگ و باشکوه رنسانسی می خواست تا به وسیله آن تسلط خود بر کل منطقه اسکاندیناوی را به رخ جهانیان بکشد. حکومت سوئد بزرگترین قلعه خود را در کالمار احداث کرده بود، بنابراین فردریک باید قلعه ای می ساخت که از آن هم بزرگتر باشد. وی نام قلعه جدید را قلعه کرونبرگ گذاشت که ترجمه آن “قلعه تاج گذاری” می شود. عملیات ساخت این قلعه در سال ۱۵۸۵ به پایان رسید. از آن زمان تا کنون، دیگر تغییری در این قلعه رخ نداده است. بنابراین چیزی که گردشگران امروزه مشاهده می کنند، دقیقا همان قلعه ای است که در سال ۱۵۸۵ ساخت شده است.

متاسفانه قلعه کرونبرگ در سال ۱۶۲۹ دچار آتش سوزی گسترده ای شد که در اثر آن تمامی فضای داخلی اتاق های قلعه به غیر از کلیسا در آتش سوختند. این اتاق ها در سال ۱۶۳۰ توسط شاه کریستین چهارم نوسازی شدند. دکوراسیون داخلی قلعه و نقاشی های بر روی سقف آن از زمان شاه کریستین چهارم باقی مانده اند.

حیاط قلعه کرونبرگ

فتح قلعه به وسیله سوئدی ها

قلعه کرونبرگ در سال ۱۶۵۸ در یک جنگ خونین که طی آن دانمارک مالکیت سوئد جنوبی را از دست داد، فتح شد. (در طی این جنگ، سطح دریای بالتیک یخ زده بود و به همین خاطر سوئدی ها توانستند به راحتی ارتش خود را به این مکان بیاورند!) اترش سوئد بسیاری از شهرهای دانمارک را سوزاند و حتی قلعه کرونبرگ را هم غارت کرد. به همین خاطر بسیاری از نقاشی های این قلعه، امروزه در موزه های سوئد نگه داری می شوند. آن ها همچنین سنگ های فواره های بزرگ این قلعه را نیز غارت کرده و از آن ها به عنوان گلوله توپ استفاده کردند. زنگ بزرگ کلیسا، دیگر چیز ارزشمندی بود که به غارت رفت.

داخل قلعه

هملت شکسپیر

ماجراهای نمایشنامه بزرگ هملت، نوشته شکسپیر در قلعه کرونبرگ و شهر مجاورش هلسینگر اتفاق افتاده اند. برخی عقیده دارند که خود شکسپیر هم در این مکان بوده است. این موضوع، هم می تواند درست باشد و هم می تواند غلط باشد. در اوایل دهه شصت بازیگران انگلیسی بسیاری برای شرکت در یک مراسم ازدواج سلطنتی به این قلعه آمدند. اما مشخص نیست که شکسپیر هم در بین آن ها بوده یا خیر. اما حتی اگر خود شکسپیر، به این قلعه نیامده باشد هم باید از کسی که آن را دیده مشورت گرفته باشد، چرا که او در نمایشنامه اش، جزئیات زیادی از این قلعه را بازگو می کند. در قلعه سعی کنید این دیالوگ را با خود تکرار کنید:

بودن یا نبودن، مسئله این است!

افسانه هولگر دانی (Holger Dane)

هولگر دانی یک جنجوی قدرتمند افسانه ای است که از دوران وایکینگ ها آمده و در سرداب این قلعه به خواب فرو رفته است. هر زمان که به کشور دانمارک حمله شود، او از خواب بیدار خواهد شد و برای کشورش مبارزه خواهد کرد.

مسیر دسترسی به قلعه کرونبرگ

از شهر کپنهاگ تا قلعه کرونبرگ ۴۶ کیلومتر فاصله است. ساده ترین راه دسترسی به این قلعه، این است که از ایستگاه مرکزی کپنهاگ یک قطار به مقصد شهر هلسینگور بگیرید و بعد از اینکه از  قطار پیاده شدید، تا قلعه پیاده روی کنید. شما حدود ۴۵ دقیقه در قطار خواهید بود و حدود ۲۰ دقیقه هم پیاه روی خواهید کرد.

راه دیگر رفتن به این قلعه، این است که یک تور دور کپنهاگ بگیرید. برنامه بازدید از قلعه کرونبرگ هم در این تورها گنجانده شده است.

منبع: hamlettours.com

۸ دلیلی که شما را عاشق خنت بلژیک می کند
۸ دلیلی که شما را عاشق خنت بلژیک می کند
تاریخچه چای سیلان؛ مشهورترین سوغات سریلانکا!
تاریخچه چای سیلان؛ مشهورترین سوغات سریلانکا!
چرا خیابان شانزلیزه پاریس معروف است؟
چرا خیابان شانزلیزه پاریس معروف است؟
همه چیز درباره پارک امیرگان استانبول
همه چیز درباره پارک امیرگان استانبول