اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد! + تصویر

لاک پشت فضانورد، اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد

همه ما می دانیم که لاک پشت ها یکی از کندترین حیوانات روی کره زمین هستند و به خاطر همین سرعت کمشان شهرت زیادی دارند. حتما تعجب می کنید اگر به شما بگوییم که همین حیوان کند و تنبل، اولین حیوانیست که به کره ماه سفر کرده است! در سال های دهه ۱۹۶۰ میلادی، ایالات متحده آمریکا و کشور روسیه در یک مسابقه ارسال فضانورد به مدار کره ماه شرکت کردند. در طی این مسابقه، از یک لاک پشت فضانورد رونمایی شد! در ادامه این مطلب با الی گشت همراه شوید تا ماجرای اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد را برایتان تعریف کنیم.

اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد
مطالب مرتبط:
چگونه فضانورد شویم؟
رونمایی بویینگ از لباس جدید فضانوردی
غاری که فضانوردان برای ماموریت بعدی خود در آن تمرین می کنند

صنعت فضانوردی در طی سال های ۶۰ و ۷۰ میلادی رشد و رونق چشم گیری پیدا کرد. در سال های دهه ۱۹۶۰ میلادی، مسابقه ای بین کشورهای مطرح در این زمینه برگزار شد. در طی این مسابقه، باید تجهیزات و فضانوردها ساخته می شدند و مورد آزمایش قرار می گرفتند. همچنین به منظور مطالعه و درک اینکه چه حیوانات و گیاهانی در فضای خارج از جو زمین واکنش نشان می دهند، باید پروازهایی تجربی به مقصد مدار کره ماه انجام می شد. بسیاری از حیوانات از جمله میمون ها، سگ ها و گربه ها در طول این مسابقه به فضا پرتاب شدند، اما نخستین مسافران کره ماه، خزندگان بودند! به طور مشخص تر، اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد همان لاک پشت فضانورد روسی بود!

لاک پشت فضانورد - اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد

در ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۶۸ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی فضانورد Zond 5 را به مقصد کره ماه به فضا پرتاب کرد. درون این فضانورد، علاوه بر دو لاک پشت استپی روسی، تعداد زیادی حشره، کرم های خوراکی، دانه گیاهان و نوع خاصی از باکتری به فضا پرتاب شدند! ماکت یک فرد مصنوعی که سنسورهای تابشی بر رویش نصب شده بود هم در میان حیوانات به کره ماه سفر کرد. ماموریت این فضانورد این بود که به صورت کنترل شده به دور مدار ماه بچرخد و دوباره به کره زمین باز گردد. به گفته ناسا، این فضانورد و لاک پشت فضانورد درونش، حدود ۱۲۰۰ مایل از سطح زمین فاصله گرفت و از سطح زمین عکس هایی منتشر کرد.

هنگامی که این فضانورد به کره زمین بازگشت، به درون آب های اقیانوس هند افتاد و توسط مقامات روسی پس گرفته شد. لاک پشت فضانورد ما پس از بازگشت حدود ۱۰ درصد از وزن بدن خود را از دست داده بود و مشکلاتی جزئی و کوچک در کبد و طحالش ایجاد شده بود. البته این میمون هیچ مشکلی بزرگ یا حادی نداشت.

فضانورد Zond 5

تاریخچه اعزام حیوانات به فضا

پس از اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد (لاک پشت)، حیوانات دیگری هم به فضا رفتند. در سال ۱۹۴۷ میلادی، یک راکت آمریکایی چندین و چند حشره از جمله مگس را به فضا فرستاد. این راکت ۶۸ مایل به آسمان رفت تا تئوری های تشعشعات خورشیدی را مورد آزمایش قرار دهد. پس از بازگشت این راکت، مشاهده شد که تمامی این حشرات سالم هستند. چند سال بعد و در سال ۱۹۵۹، دو قلاده سگ و یک عدد خرگوش توسط شوروی به فضا فرستاده شدند تا اثرات ارتفاع زیاد بر آن ها، مورد آزمایش قرار گیرد. باز هم وقتی که فضانورد به زمین بازگشت، تمامی مسافران آن سالم و سرحال بودند. در سال ۱۹۷۰، ناسا چند قورباغه را به منظور تست کردن تغییرات وزنی شان به آسمان پرتاب کرد! به این قورباغه ها الکترودهایی متصل کرده بودند تا اثر فضا بر گوش های داخلی آن ها، که بسیار به گوش داخلی انسان شبیه است را آزمایش کنند. این قورباغه ها در طول سفرشان تحت نظر بودند و کاملا خودشان را با شرایط بی وزنی وفق دادند. طبق گفته مسئولان ناسا، این فضانورد شش روز پس از پرتاب، از کار افتاد و هیچگاه به زمین باز نگشت.

سگ فضانورد

در ۱۹۷۳، دو عنکبوت اروپایی در ماموریت دوم فضانورد Skylab به فضا پرتاب شدند. یکی از این عنکبوت ها، اولین تار عنکبوت فضا را در آن ایجاد کرد! این تارها شکل و شمایلی عادی داشتند، ولی ضخامتشان نسبت به تار عنکبوت های روی کره زمین کمی بیشتر بود! در سال ۱۹۸۵، شوروی دو عدد سوسمار آبی را به وسیله فضانورد Bion 7 راهی فضا کرد. این گونه از سوسمارها قادرند تا عضو قطع شده یا آسیب دیده خود را دوباره از نو ایجاد کنند. دانشمندان قبل از ارسال آن ها به فضا، یکی از اعضای آن ها را قطع کردند. نتیجه این آزمایش بسیار جالب و عجیب بود. اندام های جدید این حیوانات در فضا با سرعت بسیار بیشتری نسبت به زمین دوباره ایجاد شدند!

گربه فضانورد

بیشترین حیواناتی که در طول تاریخ به فضا فرستاده شده اند، میمون ها، سگ ها و گربه ها هستند. در تاریخ ۳۱ ژانویه ۱۹۶۱، یک شامپانزه به نام “هام” توسط فضانورد مرکوری ناسا به فضا ارسال شد تا تا زندگی در مکانی بدون جاذبه مورد آزمایش قرار گیرد. این حیوان ۴ ساله که برای اقدامات ضروری در هنگام بحران در فضاپیما در نیومکزیکو آموزش دیده بود، پس از بازگشت به زمین، در کشور کامرون در قاره آفریقا به دست دانشمندان افتاد. هام به خانه اش بازگشت و به نظر سالم می رسید.

او در سال ۱۹۸۳ و در سن ۲۵ سالگی در باغ وحش کارولینای شمالی از دنیا رفت و امروزه اسکلت او در موزه ملی بهداشت و پزشکی واشنگتن دی سی نگه داری می شود. به غیر از اسکلت، باقی بقایای او در ورودی تالار بین المللی مشاهیر فضایی در موزه تاریخ فضایی نیومکزیکو دفن شدند.

میمون فضانورد - هام

در سال ۱۹۶۳، فرانسه یک گربه ولگرد را در حالی که الکترودهایی در مغزش کار گذاشته شده بود، به فضا فرستاد. واکنش های عصبی این گربه در طول سفر کوتاه مدت ۱۵ دقیقه ایش به فضا ضبط شدند و به نظر نمی رسید او مشکلی داشته باشد. همچنین، در طی سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۰ میلادی، حدود یازده سگ توسط شوروی به فضا فرستاده شدند. اکثر این سگ ها به جز یک نوع سگ شکاری سالم ماندند. آن سگ شکاری هم به دلیل گرمای بیش از حد هوای درون کابین در اثر یک صدمه، از دنیا رفته بود. حیوانات زیادی در طول تاریخ به فضا رفتند. اما اولین حیوانی که به کره ماه فرستاده شد، مشهور ترین آن هاست.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد