معرفی جاذبه های دیدنی کاشان

جاذبه های دیدنی کاشان

کاشان در استان اصفهان قرار دارد و به دلیل داشتن تاریخی کهن در آن آثار دیدنی زیادی وجود دارد. خیلی از گردشگران ایرانی و حتی خارجی این شهر را در لیست مقاصد گردشگری خود قرار می دهد تا جاذبه های دیدنی آن را از نزدیک ببینند. می خواهیم درباره جاذبه های کاشان حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

باغ فین کاشان

باغ فین

مطالب مرتبط:
خانه تاریخی طباطبایی در کاشان، عروس خانه های ایران

بدون شک مهمترین جاذبه دیدنی کاشان باغ فین  است. محوطه ای سرسبز که بیشتر درختان آن بین ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال سن دارند. مساحت این باغ ۲۳ هزار متر مربع است و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. ساخت و ساز این باغ در دوره صفویه و بعدها در دوره قاجار انجام شد، در دوره ای مورد غفلت قرار گرفت و در نهایت بعد از اینکه به ثبت ملی رسید رسیدگی و توجه به آن بیشتر شد.

حمام فین

حمام فین حمامی در باغ فین است که امیر کیبر در آنجا به قتل رسید. در بخش جنوبی باغ فین دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد، حمام کوچک در زمان صفویه و حمام بزرگ در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است.

حمام فین

غار نیاسر

غار نیاسر در نزدیکی روستای نیاسر به دست بشر ساخته شده و قدمت آن به ۲۰۰۰ سال قبل برمی گردد. بعضی می گویند علت به وجود آوردن این غار این بوده تا در این محل آیین مذهبی  برگزار شود. معماری غار به صورت تونل های سنگی پیچ در پیچ است و گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

تپه های سیلک

تپه سیلک نیایشگاه مردم باستان بوده و از گل رس و سفال به وجود آمده است. بعد از اینکه آثار تاریخی زیادی در این ناحیه به دست آمد  باستان شناسان پی به قدیمی بودن این محل بردند. بر روی این تپه می توانید خرده سفال هایی را ببینید که برای چندین هزار سال قبل هستند. گفته می شود که قدیمی ترین تمدن انسان ها در ایران بر روی این تپه ها شکل گرفته است. این نقطه بعد از سیلی که در حدود ۸۰ سال قبل در این ناحیه اتفاق افتاد شناخته شده و از آن پس باستان شناسان ایرانی و خارجی قدمت آن را بررسی کردند.

تپه های سیلک

آتشکده نیاسر

این آتشگاه در دوره ساسانیان در ارتفاعات نیاسر، در ۲۰ کیلومتری غرب کاشان ساخته شده و در آن آیین و رسوم زردشتیان انجام می شده است. باستان شناسان معتقدند که این آتشکده از قدیمی ترین نمونه های بناهای چهارطاق در ایران است. قاعده ساختمان این بنا مربع و اضلاع آن ۱۲ متر است، شکل کلی آن هم به صورت ذوزنقه می باشد. در ساخت این آتشکده از سنگ های آهکی رسوبی و ملات گچ استفاده شده است.

آتشکده نیاسر

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ از مساجد تاریخی کاشان است که در زمان سلطنت ناصر الدین شاه ساخته شد. شخصی به نام محمد تقی خانبان هزینه گوشه ای از ساخت این مسجد را بر عهده گرفت. این مسجد در میان ساختمان های زمان خود از بهترین ها بوده است و معماری گنبد آن بسیار خیره کننده و باظرافت است. گفته می شود که  مسجد بر روی خرابه های بنایی که در اثر زلزله تخریب شده بود ساخته شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد