معروف ترین جاذبه های طبیعی که از روی زمین محو شدند! + عکس

جاذبه های طبیعی که از روی زمین محو شدند!

از نظر رخدادهای طبیعی سال ۲۰۱۷ خیلی خوب آغاز نشد. چرا که جاذبه های طبیعی زیادی از بین رفتند. در ۸ ژانویه این سال درخت مشهور ۱۰۰۰ ساله کالیفرنیا از بین رفت و در هشتم مارچ، ملت کوچکی از مالت شاهد از دست رفتن میراث مشهور خود بودند، یعمی سقوط معبد لاجوردی آن ها به درون دریا. با الی گشت همراه شوید تا از مشهورترین مناطقی که از روی زمین ناپدید شدند، آشنا شویم.

جاذبه هایی که محو شدند

به هر حال این رسم روزگار و چیزیست که در طبیعت اتفاق می افتد. مطمئنا این چشم اندازهای طبیعی اولین مکان هایی نبوده اند که ناپدید شده اند و آخرین آن هم نخواهند بود. متاسفانه در طول تاریخ، بسیاری از مکان های طبیعی و شگفت انگیز زمین، بنا به دلایل مختلفی از بین رفته اند. از برخی از آن ها به کل چیزی باقی نمانده است و برخی نیز، دیگر آن شکوه و زیبایی گذشته خود را همراه ندارند.

پرش از جو، آمریکا | Jump-off Joe, United States

در اواخر قرن نوزدهم، پرش از جو، به عنوان یک ویژگی ساحلی برجسته در ساحل نی (Nye) در مجاورت شهر نیوپورت (Newport) ظاهر شد. این سازه سنگی به دلیل تغییرات جزر و مد شدید آب اقیانوس در اسکله این منطقه ایجاد شده است.

در ابتدای قرن بعدی، پرش از جو با قوس و کمان زیبای خودش، سالانه هزاران گردشگر را از مناطق مختلف آمریکا برای تماشایش به این ساحل جذب می کرده است. مردم برای تماشای این پدیده نزدیک، مجبور بوده اند تا یک منطقه بزرگ را بپرند. به همین دلیل نام آن پرش از جو گذاشته شده است. این پدیده باعث رونق بسیار زیاد این منطقه شده بود به طوری که یک رستوران و سوپر مارکت هم در جوار آن ساخته شد.

شهرت این پدیده قبل از جنگ جهانی اول به اوج خود رسیده بود. اما پس از فروریزی کمان و قوس آن در سال ۱۹۱۶، رفته رفته از شهرتش کم شد. متاسفانه در دهه ۱۹۹۰ این پدیده طبیعی به کلی ناپدید شد.

عکسی از پرش از جو هنگامی که تازه ریخته بود

منطقه دوازده پیامبر، استرالیا | The Twelve Apostles, Australia

این منطقه به اسم منطقه برج ها هم شهرت دارد. با اینکه تعداد این برج ها هرگز ۱۲ عدد نبوده است ولی هنوز هم یک مقصد جذاب برای بسیاری از گردشگران است که با ۴ ساعت رانندگی از شهر ملبورن می توان به آن رسید. این برج های زیبا به دلیل فرسایش مداوم سنگ های ساحل توسط امواج آب از حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون سال قبل ایجاد شده اند. این موج ها در ابتدا باعث ایجاد، غارهایی شده بودند که با گذشت زمان و فرسایش بیشتر به جز این برج ها و طاق های زیبا چیزی از این غارها باقی نمانده است.

متاسفانه تعداد این برج ها، به دلیل فرسایش شدید با سرعت رو به کاهش است. به طور مثال در سال ۲۰۰۴ تعداد آن ها ۹ عدد بود که در سال ۲۰۰۵ به ۸ عدد کاهش یافت. مطمئنا تا چند سال آینده چیزی از هیچکدام از این برج ها باقی نخواهد ماند. خبر خوش در این منطقه این است که با توجه به همین فرسایش ها، غارها و برج های جدیدی هم در دل صخره های آن در حال ایجاد هستند. و شاید در آینده ای دور، بتوان واقعا ۱۲ برج را در این منطقه مشاهده کرد.

منطقه 12 پیامبر

دیوار قوسی در پارک ملی طاق ها، آمریکا | Wall Arch in Arches National Park, United States

پارک ملی طاق های یوتا، در سال ۲۰۰۸ یکی از برترین ویژگی های زمین شناسی خودش یعنی دیوار معروف قوسی را از دست داد. این صخره قوس دار بزرگ و منحصر به فرد ناگهان فرو ریخت. رخدادی که دانشمندان از قبل پیشبینی آن را کرده بودند. این طاق دومین طاق قوسی بزرگ جهان بود که از دست رفت.

این دیوار در سال ۱۹۴۸ کشف شد و در سال ۲۰۰۸ به دلیل ترک هایی که در دیوار آن شکل گرفته بود، فرو ریخت. این دیواره عظیم حدود ۱۸۰ میلیون سال قبل ایجاد شده بود.

دیوار قوسی

درخت بلوط جفری در بالای گنبد یوسمیت، آمریکا | The Jeffrey Pine atop the Yosemite’s Sentinel Dome, United States

در میان درختان بیشماری که در دنیا هستند، تعداد درختانی که آن قدر منحصر به فرد هستند که به این اندازه مشهور شوند بسیار اندک است. این درخت که در شرق رودخانه  میسیسیپی قرار دارد یک درخت ۳۲۰۰ ساله بود که به عنوان یکی از معروف ترین درخت های آمریکا شناخته می شد.

تا به حال از هیچ درختی به اندازه جفری در دنیا این همه عکس گرفته نشده است. اولین عکس، در تاریخ ۱۸۷۶ توسط کارلتون واتکینس گرفته شد. متاسفانه این درخت به دلیل خشکسالی شدید سال ۱۹۷۷ کاملا خشک شد و در نهایت در سال ۲۰۰۳ تنه خشک آن هم به دلیل یک طوفان از جای کنده شد. طبق نظر کارشناسان این درخت، توسط دانه ای بلوط که از نوک یک پرنده در حال پرواز افتاده بود، رشد کرده بود.

درخت جفری قبل از خشک شدن
درخت جفری بعد از خشک شدن

ال ددو دیوس، جزایر قناری، اسپانیا | El Dedo de Dios, Canary Islands, Spain

سالهاست که سایت ال ددو دیوس به عنوان یک مکان و سوژه شناخته شده برای نقاشان اسپانیایی شناخته می شود. اما متاسفانه این صخره با شکوه، که در جزایر قناری جای خوش کرده بود، به وسیله طوفان شدید که در سال ۲۰۰۵ صورت گرفت به کلی نابود شد.

نام این صخره را “انگشت خدا” گذاشته بودند. محلی که این صخره در آن ایجاد شده بود قدیمی ترین جزیره از مجموعه جزایر قناری است که حدود ۱۴ میلیون سال قبل تشکیل شده است.

ال ددو دیوس

موکوروب، نامبیا | Mukurob, Namibia

در جنوب نامبیا هم یکی دیگر از این انگشتان خدا وجود داشت که در صحرای نامبیا جای خوش کرده بود و در ۷ دسامبر ۱۹۸۸ سقوط کرد. موکوروب از فشرده شدن شدید ماسه های دریا ایجاد شده بود و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری کل قاره آفریقا به شمار می رفت. این مکان برای مردم محلی آفریقا بسیار مقدس بود و داستان ها و افسانه های زیادی درباره آن مطرح گشته بود.

موکوروب

مردم محلی هیچگاه تصورش را هم نمی کردند که این مکان مقدس روزی فرو ریزد ولی این اتفاق در سال ۱۹۸۸ افتاد.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد