موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!

موزه پوشکین در مسکو | The Pushkin State Museum of Fine Arts

به شهر مسکو می توان شهر موزه های مهم لقب داد زیرا هر موزه ای که در این شهر وجود دارد، به شکل خاصی اهمیت ویژه ای دارد. یکی از این موزه های بسیار مهم از نظر روس ها، موزه پوشکین در مسکو است. از لحاظ غنایی، موزه پوشکین یکی از پربارترین موزه های هنرهای اروپایی است که در کشور روسیه وجود دارد. این موزه که به دستور تزار وقت روسیه یعنی آلکساندر سوم ساخته شد، ساختش تنها ۱۴ سال طول کشید. اگر به موزه ها علاقه مندید و روسیه مقصد شما برای سفر است، در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه پوشکین در مسکو را مورد بررسی قرار دهیم.

موزه پوشکین در مسکو

همه چیز درباره ی موزه پوشکین در مسکو

مطالب مرتبط:
ارزشمندترین موزه در سرتاسر روسیه، صندوق الماس مسکو
نمایی از معماری باشکوه و مسحورکننده ایستگاه های مترو مسکو
آیا می دانید که نقطه ی صفر مسکو کجاست؟

موزه پوشکین که از جمله موزه های دولتی در روسیه به حساب می آید. این موزه در واقع کلکسیونی بسیار پر بار و غنی از هنرهای اروپایی است که از گوشه گوشه ی این قاره در این موزه گرد هم آمده اند. موزه ی پوشکین در مسکو سرگذشت جالب توجهی را از بدو زمان ساختش تا به الان داشته. این موزه شاهد ۳ نوع دولت و حکومت در روسیه در طول یک قرن بوده است. اگر بخواهیم این سیر تاریخی جالب این موزه را مرور کنیم می بینیم که، ساخت موزه ی پوشکین به دستور آلکساندر سوم در سال ۱۸۹۸ میلادی و با نظارت و طراحی دو معمار مشهور یعنی رومن کلین و ولادمیر شوخوف آغاز شده و ساخت آن در سال ۱۹۱۲ میلادی به پایان رسیده.

در هنگام افتتاح این موزه به افتخار تزار به آن نام موزه ی آلکساندر سوم را دادند. دوره ی تاریخی دوم این موزه با انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ میلادی آغاز می گردد. زمانی که خانوده ی رومانوف از حکومت بر روسیه خلع می شوند، این موزه از سال ۱۹۲۳ تا سال ۱۹۲۷ میلادی؛ موزه هنر دانشگاه مسکو نام گذاری شد.

جاذبه های اطراف موزه پوشکین در مسکو

البته این نام هم برای این دانشگاه همیشگی نبود زیرا در نهایت، در سال ۱۹۳۷ میلادی دولت وقت روسیه تصمیم گرفت تا به مناسبت صدمین سالگرد درگذشت آلکساندر پوشکین که یک شاعر و نویسنده ی معروف روسی در سبک رومانیتیسم بود، به نام او یعنی موزه پوشکین نام گذاری نمایند. درباره ی پوشکین لازم است بدانید که او را به عنوان بنیانگذار ادبیات روسی می شناسند و حتی هستند کسانی که او را بزرگ ترین شاعر زیبان روسی بدانند.

از ماجرای اسامی موزه پوشکین در مسکو که بگذریم، باید بگوییم که این موزه دارای یکی از با ارزش ترین کلکسیون های موجود در سراسر اروپاست و غنای آن کاملا زبانزد است. اما بهترین کلکسیونی که در این موزه به نمایش عموم تا به حال درآمده است، مجموعه ی نقاشی است که از نقاشان تاثیرگذار و دارای سبکی همچون: ون گوک، بیسارو، ساندرو بوتیچلی، رافائل، پابلو پیکاسو، رامبرانت، رنوآر، لوکاس کراناخ پیتر و بسیاری از دیگر نقاشان به نام اروپایی می باشد.

موزه پوشکین در مسکو | The Pushkin State Museum of Fine Arts

در این موزه علاوه بر نقاشی های تاثیرگذار از نقاشان معروف، انواع اشیا معروف و قیمتی از وسیله های شخصی افراد سلطنتی و یا شخصیت های معروف گرفته تا وسیله های دست ساز فلزی و چوبی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است. موزه پوشکین در مسکو یکی از کلکسیونرهای بزرگ و مطرح در بین موزه هایی که دارای آثار مصر باستان و همچنین یونان هستند نیز محسوب می شود زیرا این موزه یکی از بزرگ ترین سالن ها و غنی ترین مجموعه ها را برای نمایش آثار بازمانده از این دو تمدن کهن را دارا می باشد.

در واقع از این نظر، موزه پوشکین در مسکو با موزه ی لوور در پاریس رقابتی تنگاتنگ علی الخصوص در زمینه ی کلکسیون مصر باستان دارد. از غنای آثار نمایش داده شده در این موزه که بگذریم، به طراحی داخلی و نمای ساختمان این موزه می رسیم که بدون شک طراحی خاصی را دارند. معماری داخلی این مجموعه به صورتی است که افرادی که به آن پای می گذارند حس کنند تا در سرزمینی تاریخی پای گذاشته اند به جای این که این حس را داشته باشند که وارد تالار یک موزه شده اند. به هر حال موزه پوشکین در مسکو دیگر جزئی انکار ناشدنی از تاریخ کشور روسیه و حتی اروپا است. این موزه در مسکو و در خیابان ولکونکا (Volkhonka) قرار گرفته است.

دانستنی هایی درباره ی موزه پوشکین در مسکو

 • موزه پوشکین در مسکو پس از موزه ی ارمیتاژ سنت پترزبورگ، بزرگ ترین موزه در کشور روسیه است.
 • تعداد آثاری که در موزه پوشکین به نمایش عمومی تا به حال درآمده اند، در حدود ۷۰۰ هزار اثر است.
 • مجموعه آثار نمایش داده شده در این هتل شامل: نقاشی، اشیای باستانی، کلکسیون عکس، حیوانات تاکسی درمی شده و بسیاری از دیگر آثار باستانی است.
 • از جمله سیاست های موزه ی پوشکین این است که همواره سعی دارد که تلفیقی از آثار مدرن و کلاسیک در کنار هم قرار بگیرند.
 • در این موزه آثاری از موزه ی ارمیتاژ سنت پترزبورگ نیز به نمایش درآمده است.
 • در این موزه آثاری به نمایش درآمده است که توسط افراد و کلکسیونرهای شخصی جمع آوری شده اند.
 • بیشتر آثاری که در موزه ی پوشکین به نمایش درآمده اند، تا اواخر قرن ۱۹ میلادی غیر قابل دسترسی بوده است.
 • موزه ی پوشکین از لحاظ آثار دوره ی رنسانس بالاتر از همه ی موزه های جهان قرار گرفته است.
 • برای تحکیم و بازسازی بنای این ساختمان، آخرین بار سال ۲۰۰۸ میلادی تصمیماتی گرفته شد ولی تا به حال اجرایی نشده است تا این که در سال ۲۰۱۸ میلادی کارگروهی برای اجزای آن تشکیل گردید.
دانستنی هایی درباره ی موزه پوشکین در مسکو

جاذبه های اطراف موزه پوشکین در مسکو

 • میدان سرخ | Red Square

یکی از معروف ترین جاذبه های شهر مسکو که به خاطر موقعیت قرار گیری خود به اکثر جاذبه ها نزدیک است، میدان سرخ مسکو است. این میدان با شکوه در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده و از آن زمان تا به کنون هنوز هم موجود است. زمانی که این میدان ساخته می شد تنها برای اسکان تُجاری که به مسکو می آمدند در نظر گرفته شده بود اما امروزه این میدان دارای اهمیت تاریخی خاص و ویژه ای در مسکو است.

 • ساعت جهانی | World Clock Fountain

ساعت شیشه ای مسکو در واقع یک گنبد شیشه ای است که به روی آن یکی از قدیمی ترین و البته کامل ترین ساعت های جهان قرار گرفته است. به همین خاطر به آن چشمه ی ساعت جهانی نیز می گویند. در زیر این گنبد شیشه ای که از وسط میدان مانژا در آمده است، یک مرکز خرید زیر زمینی قرار گرفته است.

 • میدان مانژا | Manezhnaya Square

این میدان همچون میدان سرخ یکی از میادین مهم شهر مسکو است. بنای اولیه ی میدان مانژا را در قرن ۱۸ میلادی بنا گذاشتند. دانشگاه دولتی مسکو و ایستگاه مرکزی متروی میکو در این میدان قرار گرفته است.

منبع: pushkinmuseum.art

چطور می توانید پاریس را با حال و هوای دهه ۲۰ تجربه کنید!
چطور می توانید پاریس را با حال و هوای دهه ۲۰ تجربه کنید!
راز پنهان این آثار هنری کشف شد!
راز پنهان این آثار هنری کشف شد!
خیابان نوسکی، معروف ترین خیابان روسیه
خیابان نوسکی، معروف ترین خیابان روسیه
 همه چیز درباره ی موزه خانه جلال و سیمین در تهران
 همه چیز درباره ی موزه خانه جلال و سیمین در تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code