چرا مومیایی های مصری به ایران نیامدند؟

شکنندگی مومیایی ها مانع انتقال آن ها به ایران شد

چندی پیش مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور، برای انتقال مومیایی های مصر باستان به همراه سایر اشیای قدیمی به ایران،  به مسئولان موزه لوور درخواست داده بودند که به دلیل حساسیت بالا و شکنندگی این آثار، انتقال آن ها به ایران میسر نشد. در ادامه این خبر با الی گشت همراه شوید.

مومیایی های مصری

موزه ملی ایران در روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه، میهمان ویژه ای داشت. به مناسبت نمایش اشیای باستانی موزه لوور در تهران، آقای “ونسان روندو” رئیس بخش مصر باستان موزه لوور در سخنرانی خود که در تالار ایران باستان موزه ملی انجام گرفت، اظهار داشت: «همه ما انسان ها نیازمند هستیم که فارغ از ملیت هایمان، داستان ها و تاریخ گذشتگان را بدانیم.»

روندو رئیس مصر باستان موزه لوور

او در بین سخنانش از برگزاری جشن دویستمین سال کشف متون هیروگلیف در مصر در سال ۲۰۲۲ خبر داد و در ادامه افزود: «از بدو ایجاد نخستین مجموعه های سلطنتی در فرانسه خصوصا از زمان «شامپولیون» دانشمند و باستان شناس شهیر فرانسوی و تاسیس موزه مصر در سالن های شارل دهم در سال ۱۸۲۷، آثار باستانی مصری حضوری تمام قد در میراث فرهنگی فرانسوی ها و موزه لوور داشته اند».

روندو در ادامه سخنرانی خود در موزه ملی ادامه داد: «صرف نظر از فواید نظامی و اقتصادی، این کشفیات به لحاظ علمی و فرهنگی، بسیار ارزشمند بود بخصوص از زمانی که برای خواندن خط هیروگلیف که اکثر کتیبه های مصری به آن زبان است موفقیتی حاصل شد زیرا اروپایی ها فکر می کردند با این امکان می توانند به متون انجیل که در آنها به تمدن مصری اشاره شده، تسلط و فهم بهتری پیدا کنند».

آثار مصری موزه لوور

از نظر روندو یکی از مهم ترین امکاناتی که برای شناخت دقیق تمدن مصر مورد مطالعه قرار می گیرد، مجسمه های اکتشافی از محوطه های باستانی این کشور هستند که این آثار در موزه لوور فراوانی زیادی دارند. از دوره ما قبل تاریخ بگیرید تا دوره اسکندر.

طبق نظر این باستان شناس فرانسوی، مطالعه ریتون های اکتشافی از مصر باستان، دانشمندان را به اجماع نظر رسانده است که مصریان در ساخت این ریتون ها از ایرانیان باستان الهام گرفته اند. لازم به ذکر است که ریتون (Rhyton)، ظرف هایی از جنس طلا یا نقره می باشد که در دوران باستان به شکل سر جانوران همچون شیر یا گاو ساخته می شدند و برای نوشیدن مایعات توسط پادشاهان از آن ها استفاده می شده است.

آثار مصری موزه لوور

آقای روندو در رابطه تاثیر دو جانبه هر دو فرهنگ ایران و مصر صحبت های جامعی انجام داد و گفت در گذشته معبدی مربوط به دوران هخامنشیان در مصر وجود داشته است که اکنون اثری از آن باقی نمانده است.

وی همچنین اظهار داشت: «در تمدن مصر باستان برای نوشتن، احترامی در حد تقدس قائل بوده اند و از همین روی کاتبان را، هم مقام و همپایه جادوگران می دانستند». طبق مطالعات آقای روندو، یونانیان باستان نیز از فرهنگ مصر تاثیرات قابل توجهی گرفته اند. او ساخت الهه های سه گانه پدر، پسر و روح القدس را الهام گرفته از مجسمه های مصر باستان می داند.

آثار مصری در موزه لوور

لازم به ذکر است که آقای روندو از سال ۱۹۹۷ در مرکز تحقیقات ملی فرانسه به عنوان استاد راهنما مشغول به کار است و مدت ۵ سال در سودان و ۱۰ سال در مصر زندگی کرده است. او از سال ۲۰۱۴ مدیریت بخش مصر باستان موزه لوور را بر عهده دارد.

همچنین لازم به ذکر است که نمایشگاه “شکوه تمدن های جهان” با بیش از ۵۶ اثر مطرح از موزه لوور فرانسه، از تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۹۶ و به مدت ۴ ماه در موزه ملی ایران به نمایش در آمده است. علاقه مندان به فرهنگ و هنر دوران باستان می توانند برای دیدن این آثار به مجموعه موزه ملی مراجعه کنند.

فرود اضطراری هواپیما به دلیل دعوای زن و شوهری
فرود اضطراری هواپیما به دلیل دعوای زن و شوهری
کشف آثاری از دوره مادها در همدان
کشف آثاری از دوره مادها در همدان
معرفی تبریز در نمایشگاه گردشگری وین ۲۰۱۸
معرفی تبریز در نمایشگاه گردشگری وین ۲۰۱۸
کشف ۱۰۰ اثر تاریخی در شهرستان نی‌ریز فارس
کشف ۱۰۰ اثر تاریخی در شهرستان نی‌ریز فارس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code