تصویر شیطان در پورتره معروف نقاش انگلیسی!

نقاشی شیطان در آثار هنری ووسپر!

تعداد زیادی از نقاشان مطرح دنیا در طول تاریخ، آثاری با معانی دوگانه کشیده اند و مورخان و موزه دارهای دنیا را مجبور به مطالعه بر روی آن ها کرده اند. این نقاشی ها، علاوه بر تصویری که به ظاهر نمایش می دهند، معانی زیاد دیگری را درون خود پنهان کرده اند. به همین خاطر شاید بازدیدکنندگانشان را کمی گیج کنند. چشمان خود را تیز کنید و با الی گشت همراه شوید. می خواهیم تصویر و نماد پنهایی که درون نقاشی های نقاش بزرگ ووسپر وجود دارد را کشف کنیم. تصویری که به نقاشی شیطان شهرت دارند. در ادامه با ما همراه باشید.

نقاشی شیطان از ووسپر
مطالب مرتبط:
آیا این برج هولناک و اسرارآمیز، محل زندگی شیطان است؟!
رد پاهای شیطان بر روی کره زمین! + تصاویر
قبیله ای که سر و جمجمه را سوراخ می کند تا ارواح شیطانی خارج شوند! + تصویر

در بسیاری از آثار هنرمندان جهان، نمادها و یا ارجاعاتی با دقت هر چه تمام پنهان شده اند که ممکن است شما در نگاه اول متوجه آن ها نشوید، اما در واقع آن ها معانی مختلفی را درون خود جای داده اند. یک نمونه از این نقاشی ها، پورتره معروف “آرنولفینی” (The Arnolfini Portrait) اثر جان ون ایک است که وقتی با یک ذره بین به آن نگاه کنید، متوجه می شوید خود نقاش هم درون نقاشی کشیده شده و در حال سلام و احوال پرسی با دو زوج جوان است! تصویر زیر، پورتره آرنوفینی است.

پورتره آرنولفینی

نقاشی دیگری که چنین مفهومی را در خود جای داده است، نقاشی “سفیران” (The Ambassadors) اثر هانس هولبین است که می گویند اگر از زاویه ای خاص به آن نگاه کنید، یک لکه همانند جمجمه ای شوم را در آن می بینید. این تصویر به عنوان نماد شکنندگی انسان تفسیر شده است. اما در میان تمامی نقاشی های دو مفهومی دنیا، اثر معروف و پر طرفدار “سالم” (Salem) که در سال ۱۹۰۸ میلادی توسط نقاش انگلیسی سیدنی کورنو ووسپر (Sydney Curnow Vosper) خلق شده، خودنمایی می کند.

the ambassadors

این نقاشی یک صحنه در Capel Salem، یک کلیسای کوچک در روستای Pentre Gwynfryn در ولز شمالی را نمایش می دهد. به گفته وبسایت WalesOnline، این نقاشی به یک نماد ولزی تبدیل شده که تقوا و اهمیت سنت ها و اعتقادات مذهبی در کشور ولز را نشان می دهد. علی رغم اینکه “سالم” نمادی مقدس است، ولی یک اثر هنری بدنام هم محسوب می شود. زیرا اعتقاد بر این است که بر روی شال شخصیت مرکزی آن شیطانی مخفی را کشیده اند. این نقاشی، به نقاشی شیطان و یا پورتره شیطان معروف است.

در این نقاشی، یک زن که لباسی سنتی به تن دارد، در مرکز تصویر دیده می شود و چند شخصیت دیگر نیز در پس زمینه آن وجود دارند. گویا شخصیت مرکزی تصویر یک شخصیت واقعی به نام “سیان اوون” است که در حال راه رفتن در راهروی کلیساست. هنگامی که این نقاشی کشیده شد، سیان اوون یک زن بیوه ۷۱ ساله بود که به تنهایی در خانه مزرعه ای خود زندگی می کرد. او زمانی همسرش را از دست داد که پسرش سن بسیار کمی داشت. بنابراین او به تنهایی فرزند خود را بزرگ کرد. اوون در سال ۱۹۲۷ از دنیا رفت و در کلیسای لنفایر دفن شد.

تصویر شیطان یا نقاشی شیطان

ووسپر خالق نقاشی شیطان در سال ۱۸۶۶ در استون هاوس متولد شد. او فعالیت خود را به عنوان طراح در یکی از مجلات آغاز کرد و بعد ها برای تحصیل بیشتر در زمینه هنر، به فرانسه رفت. علاقه او به فرهنگ و سنت های کشور ولز، بعدها باعث شد که اکثر نقاشی هایش در این زمینه باشند. او فعالیت نقاشی خود را بعد از ازدواجش با کنستانس جیمس آغاز کرد.

در سال ۱۹۰۹، بعد از اینکه برای اولین بار اثر هنری “سالم” یا همان نقاشی شیطان در آکادمی سلطنتی انگلستان نمایش داده شد، لرد لورهولم (Lord Leverhulme) آن را به قیمت ۱۰۰ گینه خریداری کرد.

گالری هنری لیدی لور

این نقاشی ها هنگامی که برای یک کمپین بازاریابی صابون، مورد استفاده قرار گرفتند، به یکباره محبوبیت پیدا کردند. مردم بسته های صابون زیادی خریدند تا فقط بتوانند یک نسخه تقلبی از نقاشی شیطان را داشته باشند. امروزه اصل این نقاشی، در گالری هنری خانم لور (the Lady Lever Art Gallery) در شهر پورت سانلایت انگلستان است و نخسه های تقلبی بسیاری هم در موزه های کشور ولز به نمایش در آمده اند. در طول سال های اخیر، کارشناسان و منتقدان بسیاری بر روی این اثر هنری مطالعه کرده اند تا بتوانند پیرامون معنی پنهان درون آن یا همان نقاشی شیطان اظهار نظر کنند.

درون این تصویر، سیان اوون یک شال سنتی بزرگ بر روی دوشش دارد که گفته می شود حاوی تصویر صورت شیطان است. وقتی که از نزدیک به این شال نگاه کنید، دو چشم، ریش و دهان این شیطان را مشاهده خواهید کرد. یک تئوری درباره این نقاشی این است که “سالم” قصد دارد گناه غرور را به نمایش بکشد. با توجه به ساعتی که بر روی دیوار نصب است، اوون ده دقیقه دیرتر به مراسم کلیسا که ساعت ده آغاز شده است، رسیده او شیطان یا همان گناهش را بر روی لباسش حمل می کند.

تصویر شیطان در پورتره سالم

ووسپردر زمان حیاتش، هرگونه قصد و غرض به منظور به تصویر کشیدن شیطان در نقاشی اش را انکار کرد. او گفته است که قصد داشته تا فضای کاملا سنتی کلیسا را به تصویر بکشد. جالب اینجاست که سیان اوون در یک اثر دیگر این نقش به نام یک روز در بازار ولز قدیمی هم به چشم می خورد.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد