نقش جهان اصفهان، میدانی باشکوه و تاریخی

میدان نقش جهان اصفهان

معمولا یکی از اولین مکان هایی که گردشگران اصفهان به بازدید آن می روند میدان نقش جهان است چون در اطراف این میدان جاذبه های دیدنی زیادی وجود دارد که می توانند همه آن ها را در کنار هم ببینند. این میدان که یکی از بزرگ ترین و معروف ترین میدان های جهان است در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و از اولین آثار ایرانی بود که در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. برای آشنایی بیشتر با میدان نقش جهان، الی گشت را همراهی کنید.

میدان تاریخی نقش جهان

تاریخچه میدان نقش جهان

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به اصفهان
چهل ستون و یادگارهای دوران شکوه اصفهان

قبل از اینکه سلسله صفوی شهر اصفهان را به عنوان پایتخت خود انتخاب کند در محل میدان نقش جهان باغ بزرگی به نام نقش جهان قرار داشت که در داخل آن ساختمان های دولتی و کاخ های فرمانروایی بسیاری وجود داشت و میدانی کوچک هم در قسمتی از این باغ قرار گرفته بود. وقتی شاه عباس به سلطنت رسید میدان را بزرگ تر کرد طبق گفته منابع مختلف بنای فعلی میدان نقش جهان در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده است. در آن زمان در وسط میدان مسابقات اسب سواری و انواع مراسم آتش بازی برگزار می شد، شاه عباس بر روی قسمت شاه نشین عالی قاپو می نشست و مسابقات و مراسم را تماشا می کرد. شاه عباس این میدان را به عنوان هسته مرکزی اصفهان انتخاب کرده و در اطراف آن کاخ عالی قاپو را به عنوان مرکز حکومتی، مسجد شیخ لطف الله را به عنوان مرکز مذهبی، بازارها را به عنوان مرکز اقتصادی و مسجد جامع را به عنوان مرکز اجتماعی قرار داده است. بعد از روی کار آمدن قاجار، بناهای تاریخی اصفهان مورد بی توجهی قرار گرفت تا اینکه در زمان رضاخان بر روی میدان مرمت هایی انجام شد و در سال ۱۳۱۳ به ثبت ملی رسید، حکومت پهلوی دوباره رونق را به این میدان برگرداند و آن را تبدیل به مرکز فعال شهر اصفهان کرد.

میدان نقش جهان

معماری میدان و بناهای تاریخی اطراف آن

نقش جهان میدانی مستطیلی شکل با طول ۵۶۰ و عرض ۱۶۰ متر است. در اطراف میدان، ۲۰۰ حجره دو طبقه قرار گرفته است این حجره ها از بناهای باشکوه به جا مانده از دوران صفوی هستند که زیبایی خاصی را به میدان داده اند. در وسط چهار ضلع میدان، چهار بنای تاریخی عالی قاپو، سردر قیصریه، مسجد جامع و مسج شیخ لطف الله قرار دارد که از بین آن ها عالی قاپو با نقاشی های بینظیر و معماری زیبایش از زیباترین بناهای تاریخی ایران است. به غیر از این بناهای تاریخی در اطراف میدان، چهار بازار هم وجود دارد که در آن ها صنایع دستی اصفهان عرضه می شود با قدم زدن در این بازارها و دیدن صنایع دستی زیبای این شهر پی به هنر واقعی هنرمندان می برید و روح واقعی شهر را حس می کنید.

عالی قاپو

در پشت این میدان در گذشته ساختمان ها و باغ های زیادی وجود داشت که امروز بیشتر آن ها از بین رفته و فقط چهل ستون، هشت بهشت و چند بنای دیگر باقی مانده که می توانید در سفر به این شهر از همه این بناهای زیبا بازدید کنید.

کشف گورستان تاریخی بزرگ در اصفهان
جاذبه‌های گردشگری خور و بیابانک
راهنمای سفر به اصفهان
اصفهان، مهد صنایع دستی و آثار هنری(بخش اول)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code