نقطه وسط دنیا کجاست؟

نقطه وسط دنیا

تا به حال به این فکر کرده اید که نقطه وسط دنیا کجاست؟ و آیا نسبت به قسمت های دیگر دنیا ویژگی منحصربفردی دارد یا نه؟ نقطه وسط دنیا در شهر تولسا در قاره آمریکا قرار دارد و ویژگی های باورنکردنی و جالبی دارد که خیلی ها را به اینجا می کشاند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره نقطه وسط دنیا و ویژگی عجیبش بیشتر بدانید.

نقطه وسط جهان
مطالب مرتبط:
نقطه وسط ایران کجاست؟
نقطه ای که آب اقیانوس آرام را می بلعد!

نقطه وسط دنیا در داون تاون شهر تولسا در ایالت آکلاهما آمریکا قرار دارد، همان شهری که در دنیا به فستیوال پرشور موسیقی اش معروف است. این نقطه یک جاذبه عجیب وغریب است که در پل پیاده روی خیابان بوستون بین خیابان آرچر و خیابان یکم قرار دارد. نقطه ای عجیب و باورنکردنی که تماشایی نیست اما شنیدنی ست! درست است که در این نقطه چیز زیادی برای تماشا وجود ندارد اما در آن با شنیدن انعکاس های عجیب صدا حتما متعجب می شوید. این نقطه دو دایره در داخل هم است؛ یکی به قطر ۷۶ سانتی متر و دیگری به قطر ۲/۵ متر. همین دایره کوچک چالشی شده برای همه قوانین فیزیکی درباره صوت و انعکاس صدا! اما با این حال هیچ فیزیکدانی نتوانسته توضیح مناسبی برای علت این پدیده پیدا کند.

نقطه وسط دنیا در قاره آمریکا

مرکز دنیا به خاطر قوانین عجیب و غریبش برای انعکاس صدا معروف شده و کاملا با ۱۳ ردیف، آجر پوش شده تا از دیگر نقاط اطرافش متمایز باشد. برای کشف پدیده عجیب این دایره به وسط دایره کوچک تر بروید و سرو صدا کنید؛ مثلا یکی از دوستانتان را صدا بزنید در همین لحظه انعکاس صدای خودتان را می شنوید، البته چندین برابر بلندتر از صدای اصلی! در دایره اصلا فرقی نمی کند که رو به کدام سمت بایستید، روی شما به هر سمتی که باشد همین که به داخل دایره بروید خاصیت عجیب صوتی آن را می شنوید. این پدیده وقتی عجیب تر می شود که بدانید کسانی که در بیرون این دایره هستند اصلا نمی توانند این انعکاس صدا را بشنوند! فقط کسی که در داخل دایره بتونی ایستاده می تواند این انعکاس صدا را بشنود.

اما این تمام ماجرا نیست، اگر شما در داخل دایره ایستاده باشید صدای کسانی که در بیرون دایره ایستاده اند را به صورت عجیب و غریب می شنوید پس اگر در بیرون دایره با دوستتان در حال رد و بدل کردن حرف های محرمانه هستید با خیال راحت به حرف هایتان ادامه دهید چون کسانی که در داخل این دایره بتنی هستند حرف های شما را نمی توانند به درستی تشخیص دهند. به این دایره «اتاق فریاد» هم می گویند چون بیشتر کسانی که پا به داخل آن می گذارند در اولین حرکت داد می زنند تا سریعا انعکاس عجیب آن را تجربه کنند البته حواستان باشد که زیاد بلند داد نزنید چون انعکاس صدا چندین برابر بلندتر، به خودتان برمی گردد!

نقطه وسط دنیا

این دایره چه زمانی کشف شد؟ در دهه ۱۹۸۰ آن هم به صورت کاملا اتفاقی! در آن زمان قسمتی از این پل پیاده روی در اثر آتش سوزی از بین رفت و عده ای در حال بازسازی آن بودند که ناگهان این خاصیت عجیب دایره را کشف کردند. تا به حال هیچ کس نتوانسته به راز و اسراری که در پشت این پدیده هست پی ببرد، حتی خود معماری که این پل را طراحی کرده است!  خیلی ها برای علت ناهنجاری صوتی این دایره نظریه هایی دادند و عده ای عمیقا باوردارند که همه انرژی های کیهانی در این دایره جمع شده و همین موضوع این خاصیت عجیب را برای آن به وجود آورده است. عده ای هم که همه اتفاق های عجیب و غریب را به چیزهایی مثل ارواح ربط می دهند علت تغییر قوانین صدا در این دایره را روح های جهان موازی می دانند!

عده دیگری هم تیغه های فلزی ای که برای تقسیم بندی این دایره ها به کار رفته را دلیل ویژگی صدایی خاص آن می دانند. تعدادی هم می گویند این ناهنجاری صوتی به دلیل دیوار مدوری است که بخشی از اطراف دایره را احاطه کرده است.  دلیل این اتفاق هر چه که باشد جای جالبی برای بازدید است؛ در این دایره اگر یک سکه از دستتان به روی زمین بیفتد شاید انتظار شنیدن فقط یک «تق» کوچک را داشته باشید اما انعکاس صدایی که به گوشتان می رسد چیزی شبیه یک سقوط سهمگین است!

ویژگی های عجیب نقطه وسط دنیا

همین که اینجا مرکزی ترین نقطه دنیاست خود به تنهایی برای جالب بودنش کافیست اما حالا به آن، ویژگی های عجیب صوتی را هم اضافه کنید تا پی به منحصربفرد بودنش ببرید. حتما وقتی برای اولین بار به این دایره می روید اینجا به نظرتان خیلی عجیب و سرگرم کننده می آید، ویژگی سرگرم کننده این دایره باعث شده که خیلی ها برای خواستگاری از شریک زندگی شان به داخل این دایره بروند.

در قسمت جنوبی این دایره یک مجسمه ۱۸ متری هست که در سال ۱۹۹۱ نصب شده و می توانید در کنار دیدن از دایره، طراحی جالب آن را هم از نزدیک ببنید. این دایره از آن جاهایی است که به بازدید و شنیدن صداهای غیر طبیعی اش می ارزد. اگر برای شرکت در فستیوال معروف به تولسا رفتید نقطه وسط دنیا کمی جلوتر از بلندترین ساختمان این شهر یعنی برج ۵۲ طبقه BOK قرار گرفته است.

منبع: unbelievable-facts

  1. Avatar
    دوووود

    یه نمونه از این سازه رو یه جا دیگه بسازند اگر همان خاصیت رو داشت ساختار سازه رو بررسی کنند تا علت مشخص بشه اگر فاقد ان خاصیت بود مکان قرارگیری سازه اصلی رو بررسی کنند

  2. Avatar
    توایران هم داریم ...قدیمی تر

    درودبرشما.موژاییک نصب شده دربیست متری مقابل میل گنبدکاووس هم این خاصیت رو داره بطوریکه صدای فرد وموبایل وغیره اکو میشه .وجالبتران که خط سیر به داخل میل گنبد را ازفاصله بیست متری قشنگ احساس میکنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد