بازگشت نوکیا!

نوکیا دوباره وارد میدان می شود

سال ۱۹۸۷ بود که نوکیا، نخستین گوشی های همراه را به دنیا معرفی کرد و تا همین چند سال پیش در ارائه گوشی به بازار از یکه تازان این حوزه به شمار می‌رفت. اما چند سالی است با ورود گوشی های هوشمند، دیگر نوکیا آن اسم و رسم و جذابیت را از دست داده و میدان را برای نوآوران خالی گذاشته بود.

حال نوکیا دوباره دست به کار شده و گوشی‌های خود را  احتمالا در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه خواهد کرد که از سیستم نرم ‌افزاری مشابه اندروید خام بهره می برند.

به طوریکه حضور مجدد نوکیا در بازار گوشی‌های هوشمند و معرفی محصولات جدید این غول فنلاندی در سال ۲۰۱۷، از مهم‌ترین اخباری است که این روزها شنیده می‌شود. قرار است کمپانی فنلاندی HMD Global تولیدکننده‌ گوشی‌های جدید نوکیا باشد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
تکنولوژی در سفر همراه با گجت های مسافرتی
چطور فن آوری موبایل دنیای سفر را تغییر می دهد؟
nokia 3310

شکی نیست گوشی‌های بعدی نوکیا به سیستم عامل اندروید مجهز می شوند، اما تا امروز هیچ اطلاعاتی از رابط کاربری نوکیا انتشار داده نشده است و مشخص نیست آیا این رابط کاربری نمونه‌ای سنگین مشابه تاچ ‌ویز سامسونگ است، یا اینکه به اندروید خام نزدیک است. استفاده از رابط کاربری مشابه اندروید خام، تصمیمی است که مدت ‌ها است موتورولا گرفته و گوشی‌های این کمپانی از نسخه‌ی سبک سیستم عامل گوگل در کنار برخی قابلیت‌ها و بهینه ‌سازی‌ها بهره می‌برند.

ناملا، از اعضای قبلی نوکیا و مدیرعامل HMD Global در تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود با رویترز بیان کرده است، شرکت ما در برخی زمینه ‌ها با گوگل همکاری دارد. البته ناملا به جزئیات این همکاری‌ ها نپرداخته است. در این گزارش آمده است HMD با همکاری گوگل، روی تولید یک سیستم عامل کار می‌کند. با اینکه جزئیاتی از این پروژه مشخص نیست اما می‌تواند به این معنی باشد که این شرکت قصد دارد از سیستم عاملی نزدیک به نمونه‌ گوگل بهره ببرد.

با این وجود، آیا باید منتظر این باشیم که گوشی‌های رده ‌بالای نوکیا از اندروید بدون مشکل بهره ببرند؟ البته چنین ادعایی در حال حاضر فقط می‌تواند یک گمانه ‌زنی باشد. اگر گوگل هرگونه‌ دخالت مستقیم در توسعه‌ سیستم نرم ‌افزاری برای دستگاه‌های جدید داشته باشد، این ادعا خیلی در از ذهن نیست، ولی با توجه به اینکه ناملا خیلی دقیق صحبت نکرده، ممکن است ماجرا کاملا فرق داشته باشد.

اما بلومبرگ در گزارش خود از بازگشت نوکیا اطلاعات جالبی انتشار داده است:

به گفته‌ ناملا، HMD Global  واقعا به برند نوکیا معتقد است. نوکیا سال‌ها به سادگی، کاربری آسان، اطمینان و کیفیت شهرت داشته است. این مواردی است که باعث می‌شود در کنار یکدیگر به یک طراحی صنعتی شگفت ‌انگیر برسیم.

اگر صحبت‌های ناملا درباره‌ فرایندی باشد که در حال اجرا است، آنگاه گوشی‌های آتی به نسخه‌ای از اندروید مجهز شده که هیچ‌گونه لگ و کندی یا مشکل خاصی ندارد؛ حتی اگر این سیستم عامل خیلی به اندروید خام نزدیک نباشد.

بی‌شک نام نوکیا به‌تنهایی اعتبار زیادی دارد و به نظر می‌رسد HMD به‌خوبی روی این موضوع اشراف دارد. گوشی‌های نوکیا تا امروز دوربین‌های بسیار خوبی داشتند، عمر باتری زیادی ارائه‌ می‌کنند، طراحی آن‌ها خاطره ‌انگیز است و کیفیت ساخت بالایی دارند و از همه مهم‌تر اینکه اطمینان به آن‌ها خیلی بالا است.

تنها می‌توان امیدوار بود، این استارتاپ فنلاندی بتواند به‌خوبی موفقیت ‌های آینده نوکیا و کیفیت ساخت اولین گوشی‌های ساخت خود را ضمانت کند.

سفری لذتبخش با لباسهایی که نیاز به شستشو ندارند
سفری لذتبخش با لباسهایی که نیاز به شستشو ندارند
دنیای تکنولوژی با خوبی ها و بدی هایش!
دنیای تکنولوژی با خوبی ها و بدی هایش!
چین و کشف عمیق ترین حفره جهان; حفره اژدها
چین و کشف عمیق ترین حفره جهان; حفره اژدها
چرا کاربران اینترنت در دام فیشینگ می افتند؟
چرا کاربران اینترنت در دام فیشینگ می افتند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code