بلیط هواپیما

همه چیز درباره مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

اصفهان شهر تماشایی های ایران است، این نصف جهان، دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است. بناهایی تاریخی که هر کدام داستان جالبی را در پس خود دارند. شاهکارهای دیدنی در این شهر کم نداریم، با این وجود یکی از چشم نوازترین آنها بدون شک مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان است. در یک ایرانگردی دیگر همراه الی گشت شوید و به همراه ما به این مسجد سفر کنید.

مسجد شیخ فضل الله اصفهان

درباره مسجد شیخ لطف الله

مطالب مرتبط:
ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان
طاق بستان کرمانشاه یادگار ارزشمند ساسانیان

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجدی تاریخی و معروف در این شهر است که قدمت آن به قرن یازدهم برمی گردد. این مسجد در میدان نقش جهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است، قرار دارد. این مسجد را می توان یک نمونه ی عالی از معماری و کاشیکاری تمام دوران دانست.

مسجد شیخ لطف الله

آنچه در مورد این مسجد بیشتر از همه زبانزد است، گنبد مدور آن با نقش و نگارهای بی نهایت زیبایش است که می توان گفت در دنیا بی نظیر است.

همانطور که گفته شد، تاریخ ساخت این مسجد به قرن یازدهم و به دوران صفویان می رسد. در آن دوران، این مسجد به دستور شاه عباس اول ساخته شد و بعد از حدود ۱۸ سال ساخت آن به پایان رسید.

معماری مسجد شیخ لطف الله

معماری این مسجد در نوع خود بی نظیرترین در تمام دنیاست و هنر دست محمد رضا اصفهانی است. ایشان، پسر حسین بنا اصفهانی، از معماران مشهور آن زمان است. استفاده از نور طبیعی در ساخت مسجد و ترکیب رنگ های بسیار زیبا در کنار نقش و نگارهای گیاهان و… هارمونی ای بی همتا را بوجود آورده است که همه ی اینها در کنار استفاده از کاشی های معرق، تکمیل شده است.

کاشیکاری مسجد شیخ فضل الله

اما بدون شک زیباترین بخش مسجد شیخ لطف الله اصفهان را می توان گنبد آن دانست. گنبدی مدور که از معماری ایرانی بهره برده است و با نقش های اسلیمی باشکوه تزیین شده است. علاوه بر این، کاشی های معرق بی نهایت زیبایی در داخل و بیرون گنبد استفاده شده است کخه همه ی این ها شگفتی این گنبد را چندین برابر کرده است. از شگفتی های دیگر معماری این گنبد، تغییر رنگ آن در زمان های مختلف روز است، طوریکه که صبح ها خاکی رنگ، در ظهر صورتی و در غروب خاکستری رنگ می شود. ارتفاع این گنبد از سطح زمین ۳۲ متر است.

مسجد شیخ لطف الله

چرا مسجد شیخ لطف الله تا این اندازه منحصر بفرد است؟

آنچه که این مسجد را تا این اندازه خاص و منحصر بفرد کرده است، ویژگی هایی است که هیچ مسجد دیگری ندارد. اولین دلیل این است که در شیخ لطف الله، هیچ مناره ای به چشم نمی خورد و از آن جاییکه در آن دوران، مناره ها یکی از اصلی ترین نشانه های وجود مسجد در یک مکان بوده اند، این موضوع جای سوال دارد. البته دلیل این موضوع این بوده است که این مسجد در آن دوران، محل عبادت درباریان بوده است و به همین دلیل بر بالای آن مناره ای ساخته نشده است تا مردم عام به این مسجد نیایند.

یکی دیگر از شگفتی های این مسجد، نبود شبستان است. همانطور که می دانید، در تمام مساجد، شبستانی برای ورود وجود دارد. این در حالی است که در مسجد شیخ لطف الله برای ورود، باید پله ها را طی کنید.

چهار باغ اصفهان، شاهکاری شگفت انگیز از دوران صفویه
چهار باغ اصفهان، شاهکاری شگفت انگیز از دوران صفویه
سفری ۲ دقیقه ای به شهر اصفهان + ویدیو
سفری ۲ دقیقه ای به شهر اصفهان + ویدیو
کشف یک گلوله توپ ۱۰۰ ساله در کاخ موزه چهل ستون
کشف یک گلوله توپ ۱۰۰ ساله در کاخ موزه چهل ستون
گردشگری متفاوت در اصفهان؛ ویژه نوروز ۹۹
گردشگری متفاوت در اصفهان؛ ویژه نوروز ۹۹

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code