همه چیز درباره نقش رستم شیراز

نقش رستم شیراز

شیراز، شهر تاریخی دیدنی هاست، از تخت جمشید گرفته تا پاسارگاد، سعدیه و حافظیه وغیره و غیره که اگر بخواهیم همه ی آنها را نام ببریم، باید یک لیست بلند بالا از آن ارائه بدهیم. یکی از آثار باستانی ای که در اینجا قصد معرفی آن را به شما داریم، نقش رستم است. نقش رستم در کوه حاجی آباد و در ۵ کیلومتری تخت جمشید قرار گرفته است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود که سهم بالایی در جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد. با الی گشت باشید:

نقش رستم شیراز

در نقش رستم چه می توانیم ببینیم؟

مطالب مرتبط:
ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان
همه چیز درباره بازار تهران

در نقش رستم، آثار دوره های عیلامی، هخامنشی و دوران ساسانی را می توانید ببینید. علاوه بر این، آرامگاه چند پادشاه بزرگ هخامنشی مثل داریوش و خشایارشا، اردشیر اول و داریوش دوم در نقش رستم قرار دارد. جدای از این ها، نقش های برجسته ی بسیار زیبایی از دوران تاجگذاری اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول به امپراطور رم هم به چشم می خورد.

در مورد آرامگاه ها باید گفت که درهای ورودی آرامگاه، مربع شکل است. این درها در دوران باستان بوسیله ی سنگ های بزرگی که در پشت در قرار می گرفته است، قفل می شده اند و در واقع مهر و موم می شده اند. همه چیز این ۲ آرامگاه حتی شکل ظاهری آنها شبیه هم هست و و تنها تفاوتشان در کتیبه ای است که در بالای آرامگاه کوروش کبیر وجود دارد و در آرامگاه خشایارشا نه. این کتیبه به خط میخی نوشته شده است و گفته می شود که در آن، داریوش بزرگ اهورامزدا را ستایش می کند و درباره ی اندیشه های خود صحبت می کند.

نقش رستم

داخل آرامگاه داریوش، ۹ تابوت سنگی وجود دارد که محل دفن این پادشاه، ملکه و بقیه ی بستگان او است.

کعبه زرتشت، بنای دیگری در نقش رستم

یکی دیگر از بناهای نقش رستم، بنایی است که در واقع نام اشتباهی به آن داده شده است. بعد از حمله ی اعراب به ایران، آنها که فکر می کردند هر دینی باید برای خود مرکزیتی داشته باشد، نام این بنا را کعبه ی زرتشتیان گذاشتند. در حالیکه کاربری این بنا، نگهداری کتاب اوستا و گنجینه ی درباری و بعضی کاربری های دیگر بوده است که مشخص نیست.

عکس نقش رستم

کتیبه ها و نقش های برجسته

کتیبه های ساسانی در اطراف این بنا حک شده است که درباره ی اتفاق های تاریخی جنگ ایران و رم در دوارن شاپور اول، صحبت می کند. نقش های برجسته ی دیگری هم وجود دارند که بهرام دوم، شاپور اول و هرمز دوم را نشان می دهند.

موزه هنرهای معاصر، گنجینه ای از آثار هنری
کشف آبراهه های جدید ۴۰۰ ساله در مسجد امام اصفهان
معرفی ۱۵ مورد از جاذبه های مشهد
در اینجا واقعا به درک می روید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code