پرسه در کرملین

قدم به قدم در کاخ کرملین

کاخ کرملین را می توان نقطه اعتلا و اوج قدرت و سیاست روسیه دانست که روزگاری پیش تر به عنوان یک کلیسای ارتدکس شناخته می شد. کرملین تنها نماد و شالوده شهر مسکو محسوب نمی شود بلکه می توان آن را نماد کل کشور روسیه قلمداد کرد.  با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
مسکو – کرملین ومیدان سرخ
این کارها را در مسکو انجام ندهید!
the big kremlin palace

در حقیقت تزارهای روسیه، حاکمان دیکتاتور عصر شوروی و رهبران این کشور در روزگار معاصر از این کاخ تصمیمات درست و غلط خود را برای روسیه اعمال می کردند. این مجموعه کاخ روی تپه های (Borovitsky) در کرانه شمالی رود مسکو قرار داشته و توسط دیوارهایی به طول ۲ و نیم کیلومتر احاطه شده و میدان سرخ در ظلع شرقی آن قرار دارد. زیباترین منظره رو به کاخ کرملین از منطقه (Sofiyskaya) در حاشیه رودخانه دیده می شود.  بازدیدکنندگان کاخ کرملین باید کیف و وسایل همراه خود را در صندوق امانات پائین برج (Kutafya) تحویل دهند که این خدمات به صورت رایگان بوده و نیازی به پرداخت پول برای آن نیست. دفتر اصلی بلیط فروشی در باغ آلکساندروفسکی (Alexandrovsky Garden) قرار دارد که شامل هزینه بازدید از هر ۵ کلیسا – موزه و قصر (Patriarch) می شود. این بلیط شامل هزینه بازدید از اسلحه خانه، موزه صندوق الماس ها و برج ناقوس ایوان کبیر نشده و برای بازدید از این مراکز باید بلیط جداگانه تهیه کنید. به خاطر داشته باشید در بخش اسلحه خانه و داخل ساختمان های (Sobornaya pl) از میدان کلیسای جامع ، عکس برداری ممنوع است.

gospels kremlin armoury

اسلحه خانه (Armoury)

این بخش را می توان بهترین موزه مجموعه کرملین و منطقه (Kitay Gorod) محسوب کرد. پیشینه این اسلحه خانه به سال ۱۵۱۱ میلادی بازمی گردد که واسیلی سوم  (Vasily III) آن را برای ساخت و انبار اسلحه و تجهیزات نظامی؛ ارتش امپراتوری و علائم و نشان های پادشاهی تاسیس کرد. بعدها در این مرکز همچنین انواع جواهرات، شمایل مذهبی و جعبه های قلاب دوزی نیز ساخته شد. امروزه این اسلحه خانه دارای گنجینه ای ارزشمند برای ضیافت چشم های گردشگرانی محسوب می شود که به مجموعه کرملین آمده اند. اگر زمان کافی برای بازدید خود در اختیار دارید، توصیه می کنیم در هنگام خرید بلیط مجموعه کرملین، حتما بلیط موزه اسلحه خانه را نیز تهیه کنید. برنامه بازدید شما از طبقه بالا شروع شده و دو اتاق اول به مصنوعات ساخته شده از طلا و نقره در فاصله قرن ۱۲ تا ۱۷ میلادی اختصاص دارند که بسیاری از آن ها در کارگاه های کرملین ساخته شده اند. در اتاق شماره ۲ شما می توانید تخم مرغ های ویژه عید پاک را که توسط (Fabergé) جواهرساز مشهور سن پترزبورگ ساخته شده، تماشا کنید. این هدایا معمولا بین تزار و همسرش در عید پاک ردو بدل می شد و مشهورترین آن ها تخم مرغ موسوم به (the Grand Siberian Railway) به همراه ترن طلایی و لوکوموتیوهایی از جنس پلاتین و چراغ هایی از جنس یاقوت  است که به بهانه بزرگداشت ایجاد خط آهن مسکو به (Vladivostok) ساخته شد. در اتاق های بعدی، انواع زره، اسلحه و … به نمایش گذاشته شده است. در این موزه فرصت دیدن کلاه جنگی شاهزاده یاروسلاو (Yaroslav) زره زنجیری بوریس گودونوف (Boris Godunov) و شمشیر مینین و پوزارسکی (Minin and Pozharsky) را از دست ندهید.

moscow kremlin

در طبقه پائین و در اتاق شماره ۶ شما می توانید لباس های تاج گذاری امپراتوریس الیزابت را در کنار ۱۵ هزار دست لباس های دیگر تماشا کنید. در این محل لباس های غیرمذهبی دیگری نیز ارائه شده اند که از آن جمله می توان به چکمه های پترکبیر اشاره کرد. در اتاق های بعدی تخت تاج گذاری پسر پتر کبیر  و برادر ناتنی وی ایوان پنجم و محفظه مخفی مورد استفاده نایب السلطنه سوفیا به همراه تاج ویژه تزار آلکسی، پدر پطر کبیر که در آن ۸۰۰ قطعه الماس به کار رفته است، به نمایش گذاشته می شود.  در این نمایشگاه همچنین کلاه طلایی (Monomakh) ، جواهرات و پوست سموری که به مدت دو سده برای مراسم تاج گذاری تزارها استفاده می شد نیز قابل مشاهده هستند.

برنامه بازدید شما در اتاق شماره ۹ به پایان می رسد که در آن کالسکه و سورتمه سلطنتی قرار دارد. در این محل می توانید سورتمه ای را که ملکه الیزابت از سن پترزبورگ تا مسکو را با آن طی کرد تا بتواند تاج گذاری کند، مشاهده کنید. این سورتمه در آن واحد توسط ۲۳ اسب کشیده می شد و در کل این مسیر، ۸۰۰ اسب مورد استفاده قرار گرفتند. در این موزه یک راهنمای صوتی ۱ ساعته نیز قابل دسترسی است که توضیحاتی درباره برخی از مهم ترین اشیا موجود در این محل ارائه می کند.

۱۲ مکان ممنوعه جهان!
کمپینگ در ۳ نقطه مرموز و خطرناک آمریکا
همراهی با ۵ جاذبه کوش آداس
همه ی آنچه در سفری هیجان انگیز به پوکت، باید بدانید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code