آیا مطمئنید که می توانید سالم از این پل عبور کنید؟! + تصویر

پل بامبوی کامپونگ، وحشتناک ترین پل کامبوج!

از میانه آب های گل آلود و کثیف رودخانه مکونگ در شرق کامبوج، پلی سست و بسیار وحشتناک عبور می کند. این پل که از شاخه های بامبو درست می شود، جزیره “کوه پن” که در وسط رودخانه مکونگ قرار دارد را به سواحل غربی آن، یعنی ششمین شهر بزرگ کامبوج به نام “کامپونگ چم” متصل می کند. نکته عجیب و جالب توجه پل بامبوی کامپونگ این است که این پل هر سال خراب می شود و دوباره آن را می سازند! در ادامه این مطلب با الی گشت همراه باشید.

پل بامبوی کامپونگ
مطالب مرتبط:
کارهایی که فقط در کامبوج می توانید انجام دهید!
راهنمای سفر به کامبوج
۱۰ حقیقتی که در مورد کشور کامبوج نمی دانستید!

پل های وحشتناک زیادی در مکان های مختلف دنیا وجود دارند. برخی از این پل ها ارتفاع زیادی دارند، برخی بسیار باریک اند، برخی قدیمی و در حال تخریب اند و برخی نیز همانند پل بامبوی کامپونگ بسیار سست و ناپایدار هستند. شاید باورتان نشود، ولی این پل هر سال خراب می شود و مردم شهر دوباره آن را می سازند! عبور از پلی که از بامبو ساخته شده کار هر کسی نیست. بدون شک مردمان شهر کامپونگ چم بسیار شجاع و جسورند که می توانند پای بر روی این پل گیاهی بگذارند و از آن عبور کنند.

پل وحشتناک بامبو

پل بامبوی کامپونگ یک پل فصلی است. هر سال، زمانی که فصل گرما و خشکی فرا می رسد و آب رودخانه مکونگ کاهش می یابد، مردم شهر این پل را می سازند. سپس با شروع فصل سرد و بارانی که رودخانه این شهر طغیان می کند، همین مردم این پل را از قصد خراب می کنند و از چوب های بامبو آن در موارد مختلف دیگر و یا ساخت و ساز ساختمان های دیگر استفاده می کنند. این کار به این دلیل صورت می گیرد که پل بامبوی کامپونگ توانایی مقاومت در برابر سیل آب ها و طغیان رودخانه را ندارد. در فصول سرد سال، این قایق های چوبی مقاوم هستند که وظیفه حمل و نقل افراد به این سو و آن سوی رودخانه را به عهده می گیرند.

پل بامبوی کامپونگ چطور ساخته می شود؟

هر زمان که آب رودخانه پائین می آید و جریان آن آرام و رام می شود، ساخت و ساز پل جدید بر روی رودخانه آغاز می شود. اول از همه، شاخه های بامبو را در بستر رودخانه فرو می کنند و یک لایه را همانند صنعت حصیر بافی در لا به لای این چوب ها می بافند تا سطح پل درست شود. در نهایت چوب های بامبوی بیشتری را برای محکم کاری ساختار پل در زوایای مختلف این پل قرار می دهند.

شاید عجیب باشد ولی این پل به اندازه کافی قوی و مستحکم است که بتواند وسایل نقلیه سبک را بر روی خود نگه دارد. در واقع مردم کامپونگ چم با خودروی خود از روی آن عبور می کنند. اما اگر از دور دست ها به این پل نگاه کنید، احساس می کنید که یک مدل پل چوب کبریتی را تماشا می کنید.

عبور از پل وحشتانک بامبو

از آنجایی که بامبوها وقتی تحت فشار قرار می گیرند خم می شوند و نمی شکنند، افرادی که با موتور یا خودرو بر روی این پل رانندگی می کنند، حس می کنند که بر روی امواج دریا رانندگی می کنند! این یک تجربه منحصر به فرد و خیلی عجیب است. بامبوها خم می شوند و کل پل بالا و پائین می رود، ولی فرو نمی ریزد. اگر فردی شجاع باشید، مطمئنا از رانندگی بر روی پل بامبوی کامپونگ لذت خواهید برد.

امیلی لوش خبرنگاریست که رانندگی بر روی این پل ترسناک را تجربه کرده است. او در اینباره نوشته: «هیچکدام از هزاران هزار بامبوی این پل مسطح نیستند، بنابراین سطح پل بسیار لغزنده است و دائما بالا و پائین خواهید پرید. این هیجان انگیز ترین تجربه ای بود که من در دوران زندگیم تجربه کردم. فقط کافیست کمی شجاعت به خرج دهید تا از رانندگی بر روی موج ها لذت ببرید.»

4

در این مکان برخی از افراد بومی شیطنت های می کنند تا گردشگران را بترسانند! آن ها با موتورهای خود با سرعت از پل بامبوی کامپونگ عبور می کنند، در این هنگام پل شدیدا تکان می خورد و بالا پائین می رود و گردشگرانی که بر روی این پل هستند از ترس چندین متر به هوا می پرند! بنابراین، اگر زمانی به کامبوج رفتید و این شرایط را تجربه کردید، زیاد نترسید، چراکه پل فرو نخواهد ریخت.

پل بامبو

امروزه گردشگران بسیاری از اقصا نقاط دنیا به کامبوج سفر می کنند تا عبور هیجان انگیز از این پل را تجربه کنند. افراد بومی برای عبور از این پل باید هزینه ای را پرداخت کنند. گردشگران خارجی هم مبلغی به مراتب بیشتر از بومیان را پرداخت می کنند. هر روز حدود ۱ میلیون ریال عوارض عبور از پل جمع آوری می شود. از این پول، برای تعمیر و نگه داری پل استفاده می شود. این پل سال هاست که ساخته و خراب می شود. اما شاید امسال آخرین سالی باشد که این پل را خواهیم دید. چرا که در ۲ کیلومتری این پل بامبو، پلی بتنی ساخته اند که ۲ ماه دیگر افتتاح خواهد شد. باید دید که با سخت این پل جدید چه بر سر پل بامبوی کامپونگ خواهد آمد.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد