بلیط هواپیما

چگونه کلیمانجارو را فتح کنیم؟

فتح قله کلیمانجارو

فتح قله کلیمانجارو به عنوان بلندترین قله ی آفریقا باید در لیست هر گردشگر ماجراجویی باشد. این کوه در یکی از کشورهای آفریقایی به نام تانزانیا قرار گرفته است و برای صعود به آن مسیر ۵۸۹۵ متر در پیش است. از بالای این قله ی آتشفشانی یکی از بهترین و دیدنی ترین چشم اندازها را در قاره ی سیاه خواهید داشت و علاوه بر این یکی از پارک های مشهور تانزانیا به نام پارک اوهورو هم که پر از حیوانات وحشی است ازاین کوه کاملا پیداست. اما آیا فتح قله کلیمانجارو ممکن است؟ چطور باید در این راه موفق شویم و موفقیت به چه عواملی بسته است؟ چه تجهیزاتی نیاز داریم؟ برای دانستن جواب این سوال همراه الی گشت باشید:

فتح قله کلیمانجارو
مطالب مرتبط:
اگر واقعا شجاع هستید در این مکان ها اسکای دایوینگ کنید
جاذبه های گردشگری زنگبار تانزانیا

راه رسیدن به کوه کلیمانجارو هم واقعا شگفت انگیز است، مسیری که از جنگل های بارانی می گذرد که در این جنگل حیواناتی از جمله فیل، لئوپارد و بوفالو زیست می کند. این پارک و جنگل غرق در چمنزارهای وسیع است و گشت و گذار در همین پارک جنگلی خود یک ماجراجویی به تمام عیار است. برای فتح قله کلیمانجارو نیاز به هیچ طناب و یا تجهیزات تکنیکی خاصی و یا حتی تجربه ای ندارید و به همین دلیل است که شنیده می شود که افرادی که هیچ تجربه ای در زمینه ی کوهنوردی ندارند توانسته اند کلیمانجارو را فتح کنند.

با شنیدن این جمله ممکن است شما هم وسوسه شده باشید تا بلندترین قله ی آفریقا را فتح کنید! اگر چنین است پس این نکات کاربردی و عملی ما را که در این راه بسیار کمکتان می کند مطالعه کنید.

راهی که می خواهید انتخاب کنید را بشناسید

برای فتح قله کلیمانجارو هفت راه را در پیش رو دارید. مارنگ قدیمی ترین مسیر است و تقریبا می توان گفت که راحت ترین مسیر را دارد و البته به خاطر شیب بسیار زیادی که در بخش هایی از مسیر وجود دارد، نرخ موفقیت افرادی که توانسته اند از آن بالا بروند بسیار پایین بوده است و بیشتر افراد در نیمه راه برمی گردند. مسیر ماچامه محبوب ترین مسیر است و چشم اندازی فوق العاده دارد و نرخ موفقیتی که ممکن است در فتح قله کلیمانجار از این مسیر داشته باشید به نسبت مارنگو بیشتر است. اگر این مسیر را انتخاب کنید باید یک روز بیشتر در راه باشید که البته این خوب است چرا که فرصت دارید تا بیشتر به مسیر خو بگیرید.

قله کلیمانجارو

مسیر دیگری که برای فتح وجود دارد رونگای نام دارد و دومین مسیر ساده برای فتح قله کلیمانجارو است و تقریبا مسیر خلوتی است. راه دیگر لموشو نام دارد و تقریبا دور دست ترین مسیر است اما آمار موفقیت افرادی که این مسیر را انتخاب کرده اند بالا بوده است. واقعا این که دقیقا چه مسیری را بخواهید انتخاب کنید آنقدرها اهمیت ندارد در این مسیر بهتر است از تورهای فتح قله که در همین منطقه وجود دارد شرکت کنید تا هم مسیر صعود برایتان در کنار دوستان جدید لذت بخش تر شود و هم سرگرم کننده تر باشد.

لوازمی مناسب همراهتان ببرید

همانطور که در بالا هم اشاره شد برای فتح قله کلیمانجارو اصلا نیاز به تجهیزات آنچنانی مشابه تجهیزات مثلا اورست ندارید ولی به هر حال باید چند وسیله ی ابتدایی که برای هر کوهنوردی ای لازم است را همراهتان داشته باشید. حتما باید کفش مناسب کوهنوردی را پوشیده باشید و کیسه خواب مناسب همراهتان داشته باشید تا بتوانید مسیر صعود راحتی داشته ابشید. برای هر روزتان یک جفت جوراب مناسب همراهتان داشته باشید، شلوار ضد آب، لباس های گرم، شال گردن برای گرم نگه داشتن گردن، کلاه آفتابی و عینک آفتابی مناسب را فراموش نکنید.

اگر بخواهید از تور فتح قله استفاده کنید باید یادتان باشد که کوله ی شما را باربر ها حمل می کنند و در نتیجه کوله تان نمی تواند بیشتر از ۱۵ کیلوگرم وزن داشته باشد بنابراین وسایل غیر ضروری تان را همراهتان نبرید! بهتر است تا لباس های تان را درکیسه های پلاستیکی نگهداری کنید تا اگر کوله تا در مسیر خیس شد مجبور نباشید تا لباس های خیس بپوشید.

تجهیزات مناسب فتح قله کلیمانجارو

باید بدانید چطور می خواهید با ارتفاع کنار بیایید

بیشتر افراد به طور طبیعی به ارتفاع واکنش نشان می دهند و غیر ممکن است تا وقتی که امتحان نکرده اید بدانید که واکنش بدن شما به ارتفاع چطور خواهد بود. حتی اگر کاملا فیت و سالم و در بهترین وضعیت خوتان باشید باز هم ممکن است بدنتان بر عکس واکنش نشان دهد و در نتیجه از فتح قله کلیمانجارو ناکام بمانید. اما چند نکته وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید به بدنتان در بهبود وضعیت کمک کنید مثلا از داروهای بیماری های ارتفاع استفاده کنید مثل دیاموکس، پیشنهاد می کنیم حتما مقدار زیادی آب بنوشید که ترجیح این است تا هر روز در ارتفاع ۱٫۵ لیتر آب بنوشید، به اندازه بخوابید، تغذیه ی مفید و مناسب داشته باشید و خیلی به خودتان سخت نگیرید و خونسردی تان را حفظ کنید.

ارتفاع کلیمانجارو

جعبه ی کمک های اولیه ی مناسب و کاملی همراهتان داشته باشید

یکی از بهترین ایده ها این است که کاملا تجهیز باشید و داروهایی که فکر می کنید ممکن است در طول کوهنوردی به کارتان بیاید را در جعبه ی کمک های اولیه تان بگذارید. حتما همراهتان فیلتر آب و یا قرص های تصفیه کننده داشه باشید، وازلین، چرب کننده، ضد وروم و آماس را برای وروم مفاصل که امری عادی در حین کوهنوردی است از یاد نبرید.

برای فتح قله کلیمانجارو حتما باید کرم ضد آفتاب مناسب با اس پی اف بالا داشته باشید، اسپری دور کننده ی حشرات را یادتان نرود. اگر به سرما حساس هستید حتما دستکش همراهتان داشته باشید به دلیل اینکه در ارتفاع دسترسی راحتی به آب ندارید  نمی توانید مدام دست هایتان را بشورید حتما یک سنیتایزر همراهتان داشته باشید. بهتر است قبل از این که بخواهید به این سفر پرهیجان بروید حتما به دکتر مراجعه کنید تا هم وضعیت جسمانی تان را کاملا بررسی کند  و هم از او بخواهید از روش های پیشگیرانه مالاریا برایتان استفاده کند که در کلیمانجارو ممکن است جز تهدیدها باشد، حتما هم قرص ضد مالاریا همراهان داشته باشید.

منبع: africanoverlandtours.com

مثل این مسجد را در هیچ جای دیگر دنیا نمی بینید!+ تصویر
مثل این مسجد را در هیچ جای دیگر دنیا نمی بینید!+ تصویر
همه چیز در مورد درخت افسانه ای آفریقا، بائوباب
همه چیز در مورد درخت افسانه ای آفریقا، بائوباب
از رازهای تکامل انسان های اولیه چیزی می دانید؟
از رازهای تکامل انسان های اولیه چیزی می دانید؟
زندگی عجیب مردم آفار در آفریقا (عکس)
زندگی عجیب مردم آفار در آفریقا (عکس)