بلیط هواپیما

کشف ردپای انسان با بیش از ۸۵ هزار سال قدمت در عربستان + تصویر

کشف ردپای ۸۵ هزار ساله در عربستان

بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان، در یکی از اولین مهاجرت هایی که در طول تاریخ بشریت صورت گرفته، احتمال داده اند که انسان برای مهاجرت از آفریقا به آسیا از مسیر سینای (Sinai) استفاده کرده است. این منطقه امروزه به عنوان بخشی از عربستان صعودی شناخته می شود. در  ادامه، با الی گشت همراه باشید تا از جزئیات کشف ردپای ۸۵ هزار ساله آگاه شوید.

کشف ردپای 85 هزار ساله
مطالب مرتبط:
کشف یک اسب ۱۶۰۰۰ ساله مربوط به دوره عصر یخبندان! + تصویر
کشف آجرهایی ارزشمند از دوران هخامنشی

ردپاهایی از انسان که دانشمندان قدمت آن را مربوط به حدود ۸۵۰۰۰ سال پیش می دانند، در قسمت شمال غربی کشور عربستان صعودی کشف شده است و شواهدی جدیدی را در مورد اینکه انسان ها چگونه از فلات آفریقا مهاجرت کرده اند، ارائه کرده است. سر نخ های جدید باستان شناسی به دست آمده، این فرضیه را که عربستان نقش مهمی در اولین مهاجرت از آفریقا ایفا کرده است، تقویت می کند.

طبق گفته های باستان شناسانی که در این زمینه در این کشور فعالیت می کنند، علاوه برشواهد موجود در این منطقه، شواهدی هم از قبل ترها در این منطقه یافت شده بود. تحقیقات پیشین مشخص کرده بود که مهاجرت های گسترده ای از مناطق آفریقا به دیگر نقاط دنیا از حدود ۶۰ هزار سال قبل رخ داده است. طبق یافته های جدید، باستان شناسان این زمان را به عقب تر بر می گردانند.

به همین ترتیب ممکن است، زمان پیدایش اولین انسان ها در قاره آفریقا که حدودا ۲۰۰ هزار سال قبل تخمین زده شده است، تغییر کند. فقط در سال ۲۰۱۷ فسیلی از یک انسان در مراکش کشف شده که ۱۰۰ هزار سال قدیمی تر از فسیل اکتشافی از اتیوپی بود. کشفی که خودش روایت تکامل انسان ها و زمان پیدایش آن ها در آفریقا را به چالش کشیده بود.

کشف رد پای 85 هزار ساله در تابوک

این رد پاهای تازه کشف شده، در نزدیکی شهر تابوک در منطقه تابوک در شمال غرب عربستان شناسایی شده اند. اگرچه امروزه این منطقه بیابانی بی آب و علف و بسیار خشک است، ولی در زمان آن مهاجرت، دارای پوشش گیاهی و جانوری زیادی بوده است.

خبر کشف ردپای ۸۵ هزار ساله در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۴ می ۲۰۱۸ توسط وزیر و فرهنگ و اطلاعات این کشور اعلام شد. رد پاها در نقاط مختلفی یافت شده اند که همگی مربوط به یک دریاچه آب شیرین باستانی بوده اند. این انسان های ما قبل تاریخ، احتمالاً از این دریاچه برای تأمین آب و غذا استفاده کرده اند. این کنفرانس خبری در حاشیه برگزاری نمایشگاهی در موزه ملی توکیو که در آن برخی آثار تاریخی عربستان در معرض نمایش قرار گرفته است، برگزار شد. وزیر فرهنگ این کشور عنوان کرد که این یک کشف بزرگ است که نشان می دهد بسیاری از افراد آفریقا مهاجرت بزرگی را از این منطقه آغاز کرده اند.

کشف ردپای 85 هزار ساله - عربستان

او عنوان کرد که احتمال می رود این رد پاها مربوط به ۸۵۰۰۰ هزار سال قبل باشد که البته در این رابطه نیاز بیشتری به تحقیقات  بر روی آن ها احساس می شود. نتایج حاصل از این تحقیقات در قالب یک مقاله علمی در مجله نشنال ژئوگرافی چاپ خواهد شد.

کشور عربستان به تازگی درهای خود را به روی دانشمندان و باستان شناسان دیگر کشورها گشوده است و از موسسات عالی رتبه ای برای حفاری های باستان شناسی در این کشور دعوت کرده است. بنابراین کاوش های جدید و بیشتری در این منطقه در آینده ای نزدیک صورت خواهد گرفت.

به عنوان مثال همین رد پاهای تازه کشف شده ، به همت محققانی از موسسه Germany’s Max Planck Foundation for Human History، دانشگاه کمبریج انگلستان، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه ملی استرالیا شناسایی شده اند.

ردپای 85 هزار ساله

طبق نظر این کارشناسان، علاوه بر این سایت، سایت های دیگری هم هستند که در صف حفاری و اکتشاف قرار دارند و با تحقیقات بر روی آن ها می شود به رمز و راز های این مهاجرت بزرگ پی برد. علاوه بر کشف ردپای ۸۵ هزار ساله ابزارهای سنگی و باقی مانده های فسیلی از انگشت یک انسان هم به دست آمده اند که قدمت آن ها ۹۰ هزار سال تخمین زده شده است. این انگشت و آن رد پاها به نظر مربوط به یک دوره هستند. محل کشف اولی از دومی فاصل بسیار کمی داشت. فقط حدود ۹۰ مایل دورتر از تابوک. از این منطقه آثاری هم از دو حکومت لیهیان و نابائیتان در عربستان به دست آمده است.

یکی دیگر از اکتشافات جالب توجه در این منطقه استخوان فکی است که از نواحی فلسطین اشغالی کشف شده و قدمتش ۱۸۰ هزار سال تخمین زده شده است. طبق گفته نشنال جغرافی، این تکه استخوان، قدیمی ترین استخوان کشف شده از یک انسان خارج از آفریقاست.

منطقه تابوک

علاوه بر این کشف با اهمیت در عربستان صعودی، در ماه مارچ هم دانشمندان خبر از کشف اولین ردپاهای دیده شده از انسان باستان در فلات آمریکا خبر دادند. این ردپاها در ساحلی در جزیره کالورت در بریتیش کولومبیا پنهان بودندو تحقیقات بر روی آن ها نشان داد که اولین انسان هایی که پای به آمریکا گذاشته بودند از مناطقی از آسیا بوده اند. ردپاهای اکتشافی در کانادا حدودا ۱۳ هزار سال قدمت داشته اند.  دانشمندان در حال انجام تحقیقات مفصل بر روی این ردپا ها و همچنین ردپاهای اکتشاقی از کشور عربستان صعودی هستند و اعلام کرده اند که نتایج این تحقیقات به زودی در مجلات معتبر علمی پژوهشی دنیا از جمله نشنال جغرافی چاپ خواهد شد.

کسب مقام نخست خریدهای اینترنتی توسط چین
کسب مقام نخست خریدهای اینترنتی توسط چین
گالری های بزرگ دنیا نیازمند کمک شرکت های دخانیات
گالری های بزرگ دنیا نیازمند کمک شرکت های دخانیات
سقف ارز مسافرتی ۵۰۰۰ یورو اعلام شد
سقف ارز مسافرتی ۵۰۰۰ یورو اعلام شد
تئوری های جدید نشان می دهد اختاپوس ها از سیارات دیگر به زمین آمده اند!
تئوری های جدید نشان می دهد اختاپوس ها از سیارات دیگر به زمین آمده اند!