فاجعه رخ داد! ببینید یک تبر چگونه این مومیایی را لو داد!!

کشف سلاح های ۵۳۰۰ ساله

درست در سپتامبر سال ۱۹۹۱ بود که جسد یک فرد مومیایی شده، پس از آب شدن یخ های کوهستان آلپ در این کوه ها پیدا شد. در ابتدا همه تصور کردند که این جسد، متعلق به یک کوه نورد یا سرباز ایتالیاییست که در جنگ جهانی اول از دنیا رفته است. اما باستان شناسان پس از مطالعات بسیار، قدمت این فرد را ۵۳۰۰ سال تخمین زدند. به تازگی کشف سلاح های ۵۳۰۰ ساله این فرد، اطلاعات بیشتری را در رابطه با نحوه زندگی او در آن دوران آشکار کرده است. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه شوید.

کشف سلاح های 5300 ساله
مطالب مرتبط:
راز فریادهای مومیایی مصری کشف شد!
چرا مومیایی های مصری به ایران نیامدند؟
کشف مومیایی ۱۵۰۰ ساله که کفش های آدیداس پوشیده! + تصویر

اوتزی (Otzi)، یک جسد مومیایی شده است که در سال ۱۹۹۱ میلادی، پس از آب شدن یخ های منطقه ای در کوه های آلپ، نمایان و کشف شد. در ابتدا همه مردم تصور کردند این مومیایی، جسد یک فرد کوهنورد است که به تازگی از دنیا رفته است. برخی نیز تصور کردند این مومیایی، متعلق به یک سرباز ایتالیاییست که در میانه های جنگ جهانی اول در این منطقه از سرما یخ زده است. با این حال پس از بررسی های فردی به نام کونراد اسپینلدر (Konrad Spindler)، باستان شناس و استاد دانشگاه ایسبرگ، رمز و رازهای این جنازه تا حدودی مشخص شد. وی این مومیایی و برخی وسایلی که با او یافت شد را مورد آزمایشات علمی قرار داد و تاریخ ۴ هزار سال قبل را برای آن ها اعلام کرد.

چهره بازسازی شده مومیایی اوتزی

بلافاصله پس از کشف اوتزی، توجهات تمام جهانیان به کوه های آلپ جلب شد و در تمامی شبکه های اجتماعی پیرامون این کشف باستان شناسی صحبت می شد.  این جنازه آن قدر سالم مانده بود، که در ابتدا همه فکر می کردند متعلق به مردیست که به تازگی از دنیا رفته است. در واقع این جسد هیچ آسیبی ندیده بود. قرار گرفتن در توده های انبوه یخ در طول هزاران سال، این جسد را سالم نگه داشته بود، به طوری که مغز، اندام های داخلی، قسمتی از موها و حتی یکی از چشمهایش کاملا دست نخورده باقی مانده بود.

از همان ابتدای کشف سلاح های ۵۳۰۰ ساله اوتزی، مطالعات بر روی آن آغاز شد. اوتزی را کاملا اندازه گیری کردند و با اشعه ایکس آن را مورد آزمایش قرار دادند. حتی پس از گند زدایی هایی که در سال ۲۰۱۰ بر روی این مومیایی صورت گرفت، دانشمندان توانستند برخی از گلبول های قرمز این مومیایی را بازیابی کنند. این گلبول ها، قدیمی ترین گلبول های قرمزی هستند که در طوا تاریخ کشف شده اند.

پس از تحقیقات گسترده ای که بر روی مومیایی اوتزی انجام شد، دانشمندان به این باور رسیدند که اوتزی، از نسل مردمان اتریشی است که در منطقه آلپی اتریش، بین ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار سال قبل می زیستند. همچنین مشخص شد که این مرد ۴۶ ساله، چندین و چند بیماری و مسئله بهداشتی داشته است. بیماری هایی از جمله سنگ های صفراوی، ساییدگی مفاصل، نامتقارنی پاها، وجود کرم در بدن و همچنین بیماری لیم. با این حال، این بیماری ها نبودند که اوتزی را از پای در آوردند، بلکه او به قتل رسیده است.

سلاح مومیایی 5300 ساله اوتزی

اوتزی با یک زخم بر روی گردنش و همچنین کوفتگی هایی بر روی جمجمه سرش پیدا شد. او بریدگی های عمیقی بر روی دستانش داشت و نوک پیکان تیری درون یکی از شانه هایش پیدا شد (تیر در سال ۲۰۰۱ کشف شد). در واقع، اوتزی به خاطر خونریزی های بیش از حد ناشی از این زخم ها و بریدگی از پای در آمده است. دانشمندان متوجه شدند که جان دادن این فرد زمان زیادی طول نکشیده و بلافاصله پس از وارد شدن این ضربه های مهلک به بدنش در اثر این جراحات از دنیا رفته است. کشف سلاح های ۵۳۰۰ ساله او تقریبا نشان می دهد که او به وسیله چه وسایل و تجهیزات جنگی ضربه خورده است.

علاوه بر زخم تیر، هنگامی که دانشمندان این مومیایی را به وسیله یک دستگاه پیشرفته اسکن کردند، متوجه وجود کوفتگی های شدید بر پشت سر این فرد شدند. اما آن ها مطمئن نبودند که این کوفتگی ها، ناشی از افتادن فرد از بلندی پس از مرگش است یا به وسیله سلاحی دیگر حاصل شده است. بریدگی روی دست راست اوتزی هنوز هم التیام نیافته است، این نشان می دهد که ساعت ها یا حتی روزها مشغول جنگ بوده و شاید در نهایت به وسیله اصابت آن تیر از پا در آمده است.

سر تبر مومیایی اوتزی

دانشمندان به تازگی متوجه شدند که اوتزی راست دست بوده، بنابراین، پس از جراحت دست راستش، احتمالا برایش بسیار مشکل بوده که بتواند سلاح را برای دفاع از خودش در دست بگیرد. در حالی که احتمالا این تیر موجب خونریی بسیاری در بدن اوتزی شده است، محققان متوجه شدند که میله این تیر قبل از مرگ او شکسته شده  و فقط خود پیکان تیر در بدنش باقی مانده است. قسمت های هضم نشده نان، آلوچه جنگلی و مقداری گوشت در معده ائتزی کشف شدند که شاید حاکی از این مسئله باشند که دشمن برای او کمین کرده و به طور ناگهانی او را مورد حمله قرار داده است.

کشف ساح های ۵۳۰۰ ساله و مومیایی اوتزی، یکی از بزرگترین کشف های باستان شناسی در قاره اروپا به حساب می آید. با وجود اینکه ما چیزهای زیادی در رابطه با اوتزی متوجه شده ایم، ولی هنوز یک چیز در مورد او به صورت یک راز باقی مانده است: انگیزه. اوتزی احتمالا در حال فرار از یک نفر یا گروهی از افراد بوده است، اما اینکه چه افرادی قصد کشتن او را داشتند هرگز مشخص نشد. تحقیقات صورت گرفته، وجود خون حداقل ۴ فرد دیگر را بر روی سلاح های اوتزی نشان دادند. محققان این احتمال را دادند که شاید او در حال حمل جنازه یکی از دوستانش بوده (به خاطر وجود خون بر روی کتش) و به خاطر انتقام گرفتن برای مرگ او وارد درگیری شده است.

مومیایی 5300 ساله اوتزی

در سال ۲۰۱۱، با استفاده از تجهیزاتی پیشرفته، چهره واقعی اوتزی و تمامی بدنش را بازسازی کردند. کشف سلاح های ۵۳۰۰ ساله و اوتزی سر وصدای زیادی در دنیا به پا کرده است. اوتزی امروزه در موزه باستان شناسی تایرل جنوبی (South Tyrol Museum) در شهر بولزانوی ایتالیا نگه داری می شود.

منبع : thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد