بلیط هواپیما

کشف شمشیری که بعد از ۳۰۰۰ سال هنوز تیز است!

کشف شمشیر ۳۰۰۰ ساله

حفاری های باستان شناسی در سراسر دنیا صورت می گیرند. حتی در مکان هایی که شاید شما تصورش را هم نکنید که تاریخی باشند. حوالی سال ۲۰۱۶ میلادی، دو شمشیر باستانی توسط دو باستان شناس آماتور در قسمت غربی جزیره زیلند در دانمارک کشف شدند. نکته جالب در مورد این شمشیرها، تیز بودن آن ها بعد از اینهمه سال بود. با الی گشت همراه باشید، تا سری به دنیای باستان شناسی اروپا بزنیم و با این کشف شگفت انگیز بیشتر آشنا شویم.

شمشیر 3000 ساله
مطالب مرتبط: 
تصاویر هولناکی از افرادی که ۲۰۰۰ سال است ایستاده اند!!
کشف قدیمی ترین اشیای پیدا شده در زمین
راهنمای سفر به دانمارک

ارنست کریستینسن و لیس ترکلسن در حال حفاری یکی از مناطق تاریخی دانمارک بودند، که به دو عدد شمشیر باستانی برخوردند. این اولین بار نبود که مردم اسکاندیناوی و شمال اروپا، اثری باستانی را از دوران وایکینگ ها یا حتی قبل تر از آن از سرزمین مادری خود کشف می کردند. شمال اروپا منطقه ای تاریخیست که اقوام مختلفی از جمله وایکینگ ها سال ها در آن زندگی می کردند. اگر سری به یوتیوب بزنید، فیلم های بسیاری را در مورد کشف سکه های تاریخی طلا و نقره در کشور های دانمارک، نروژ، آلمان یا سوئد پیدا خواهید کرد. اما چیزی که در اروپا نادر است، کشف یک شمشیر تاریخی توسط یک شکارچی است. شمشیری که در اثر عقب رفتن یخچال های منطقه از زیر خاک سر در آورده بود!

کشف شمشیر وایکینگ ها

با این حال، ارنست و لیس این شانس را داشتند و یکی از کشف های مهم قاره اروپا را رقم زدند. قدمت این شمشیر ۳۰۰۰ ساله به دوره وایکینگ ها باز می گردد. شاید باورتان نشود، ولی این شمشیر دست ارنست را برید! این شمشیر برای هزاران سال و از زمان عصر برنز به صورت دست نخورده در زیر خاک مدفون بوده و حال که بیرون آمده است، دست اولین کسی که آن را برداشت را برید!

در طول آخرین عصر یخبندان، یخچال های طبیعی اکثر بخش های اروپا به جز شبه جزیره ایبرین و حوزه دریای مدیترانه را پوشاندند. بسیاری از اجداد مردم امروزی شمال قاره اروپا، در جایی به نام شبه جزیره ایبریان که امروزه بخشی از شبه جزیره اسپانیاست زندگی می کردند. آن ها تا قبل از تغییرات آب و هوایی و عقب رفتن یخ های منطقه شمال اروپا، در این منطقه زندگی می کردند. دانشمندان تاریخ این عقب نشینی را ۱۵ هزار سال عنوان کرده اند.

شمشیر باستانی وایکینگ ها

آخرین مناطقی که مردم اروپا رفته رفته در آن پای گذاشتند، مناطق شمالی این قاره و اسکاندیناوی بود. این مهاجرت ها ۱۲ هراز سال قبل رخ داده است. این مردم، مردمان عصر سنگ بودند و حدود ۱۰ هزار سال بعد، دوره برنز در اروپا آغاز شد. مردم اروپا در این دوره در سکونتگاه های کوچک و یا قوم های عشایری زندگی می کردند. دانشمندان تا به حال هیچ اثری از شهری بزرگ در دوران برنز را در این منطقه کشف نکرده اند. یکی از این سکونتگاه های کوچک، منطقه زلاند بود. بر اساس آثاری که از آن دوران بدست آمده است، مردم این منطقه هم کشاورزی می کردند و هم شکارچیانی ماهر بودند. آن ها بیشتر ماهی و نهنگ شکار می کردند. مردم این دوره از گاو نر برای کشاورزی و از سگ به عنوان نگهبان سکونتگاه های خود استفاده می کردند.

نمونه ای از یک شمشیر عصر برنز

یکی از مواردی که از طریق آن می توانیم به رمز و رازهای زندگی مردم در عصر برنز پی ببریم، مطالعه سنگ نگاره های آن دوره اند. این حکاکی ها، از شیوه زندگی و باورهای این مردم پرده برداشته است. در برخی از این سنگ نگاره ها، مردم بر قایق هایی سوار هستند که کاملا به قایق های بزرگ وایکینگ ها شبیه است. ما همچنین از آن دوران می دانیم که تجارت به صورت گسترده در آن دوران انجام می شد. به عنوان مثال، آثار بسیاری ساخت فرانسه و انگلستان در کشور دانمارک یافت شده اند.

هر کسی که این شمشیر دانمارکی را ساخته بود، قطعا مهارت زیادی داشت. همانطور که قبلا ذکر شد، این شمشیر ۳۰۰۰ ساله پس از هزاران سال هنوز هم تیز بود. البته دست گیره چرمی این شمشیرها کاملا از بین رفته بود و به جز دسته برنزی آن چیزی نمانده بود. در واقع این یک شمشیر یک تکه برنزی بود که روی دسته آن را با چند لایه چرم طبیعی می پوشاندند و امروزه از چرم آن چیزی باقی نمانده بود.

موزه ملی دانمارک

این شمشیرها، سلاح هایی اشرافی و بسیار گرانقیمت بودند و مطمئنا در هیچ جنگی شرکت نکرده بودند. سربازان این دوره از سلاح هایی همچون تبر، گرز و نیزه در کنار شمشیر استفاده می کردند. در طی سال های گذشته، اشیای تاریخی بسیاری از نقاط مختلف کشور دانمارک پیدا شده اند. کشفیاتی که در سراسر قاره اروپا نظیر نداشتند. اکثر این آثار امروزه در موزه ملی دانمارک در معرض نمایش به عموم قرار دارند. شما برای بازدید از این شمشیر ۳۰۰۰ ساله و دیگر آثار می توانید به کشور دانمارک و موزه ملی این کشور مراجعه کنید. دانشمندان هنوز هم در حال حفاری نقاط باستانی بسیاری در این کشور اروپایی هستند.

خانه های عجیبی که کاپشن پوشیده اند!+ تصویر
خانه های عجیبی که کاپشن پوشیده اند!+ تصویر
اسکاگن، شهری زیبا و دوست داشتنی در دانمارک
اسکاگن، شهری زیبا و دوست داشتنی در دانمارک
اینجا کپنهاگ است، شهری خلوت با غروب های رویایی!
اینجا کپنهاگ است، شهری خلوت با غروب های رویایی!
غول های دیده شده در جنگل‌های دانمارک! + تصویر
غول های دیده شده در جنگل‌های دانمارک! + تصویر