بلیط هواپیما

کشف شوکه کننده اسبی از عصر یخبندان که کاملا سالم باقی مانده! + تصویر

کشف یک اسب از عصر یخبندان

هنگامی که گروهی از دانشمندان ژاپنی و روسی در حال حفاری لایه های منجمد سیبری برای کشف حیات ماموت ها در سیبری بودند، با مورد عجیب و ارزشمند دیگری رو به رو شدند. آن ها به جای یک ماموت پشمالو، بقایای یک کره اسب ۴۰ هزار ساله را پیدا کردند که کاملا سالم باقی مانده بود. این اسب باستانی آنقدر سالم بود، که همه دانشمندان این پروژه را شوکه کرد. حتی موهای بینی اسب نیز سالم باقی مانده اند. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه باشید تا شما را از جزئیات کشف اسب تاریخی از عصر یخبندان آگاه کنیم.

کشف اسب باستانی از عصر یخبندان
مطالب مرتبط:
کشف یک اسب ۱۶۰۰۰ ساله مربوط به دوره عصر یخبندان! + تصویر
کشف کفشی لاکچری که ۲۰۰۰ سال قبل مد شد! + تصویر
کشف بزرگترین دایناسور جهان در آرژانتین که ۷۷ تن وزن داشت! + تصویر

این اسب باستانی که به طور طبیعی مومیایی شده است، حدود ۳۷ اینچ طول دارد و به خوبی در اثر سرمای بیش از حد هوا سالم مانده است. پوست، دم، سم ها، و تمامی موهای این اسب از جمله موی داخل بینی اش هم سالم باقی مانده اند. گفتیم که سرما و یخبندان بیش از حد باعث سالم ماندن این اسب شده است. در منطقه ای که این اسب کشف شده است، میانگین دما در ماه ژانویه به حدود ۴۰ درجه زیر صفر می رسد. البته متاسفانه امروزه شاهد گرمای جهانی هوا و آب شدن یخ های قطبی هستیم.

اسب باستانی

سمیون گریگوریف (Semyon Grigoryev) رئیس موزه ماموت در Yakutsk در یک نشست خبری درباره کشف اسب باستانی چنین اظهار داشت:

در کمال تعجب هیچ آسیبی به لاشه این اسب باستانی وارد نشده است. حتی موهای تن اسب هم سالم باقی مانده اند. تا به حال سابقه نداشته است که در دنیای باستان شناسی چنین کشفی رخ دهد. مطمئنا این کشف مهم و تاریخی می تواند ما را در فهم و درک عصر یخبندان بیشتر کمک کند. می خواهم تاکید کنم که این اسب یک نوع نادر از اسب است که حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار سال قبل در منطقه Yakutia زندگی می کرد. نام این نوع اسب، Lenskaya و یا اسب لنا (Lena) است و با اسب هایی که امروزه در این منطقه زندگی می کنند کاملا متفاوت است.

سم های اسب باستانی

اسب هایی که امروزه در سیبری زندگی می کنند، سرسخت ترین اسب های دنیا هستند. چرا که آن ها قادرند در دمای ۴۰ درجه زیر صفر دوام بیاورند. آقای گریگوری ساوینوف معاون رئیس دانشگاه فدرال شمال شرقی، اعتقاد دارد که این اسب به به طور ناخودآگاه به درون یک چاله طبیعی افتاده و همان جا از دنیا رفته است. گویا این اسب در زمان مرگ ۲ یا ۳ ماه سن داشته است. گریگوریف درباره مطالعات صورت گرفته بر روی لاشه این اسب اظهار داشت:

ما در حال آزمایش و مطالعه محتوای داخل روده این اسب باستانی هستیم تا بفهمیم که این اسب چه رژیم غذایی داشته است.

نحوه کشف اسب باستانی

اسب باستانی ۴۰ هزار ساله ما در میانه های یک سفر اکتشافی علمی در منطقه Verkhoyansky از بخش Yakutia سیبری و در عمق حدود ۱۰۰ متری زیر زمین پیدا شده است. هنگامی که تیمی حرفه ای از دانشمندان در حال حفاری لایه های یخی زمین در منطقه گودی به نام “دهانه جهنم” بودند، ناگهان لاشه این اسب از دل زمین بیرون زده شد. به محض اینکه این کشف باستانی اتفاق افتاد، مردمان محلی این منطقه از سیبری داستان های خرافاتی خود برای این اسب را آغاز کردند و آن را دروازه ای به دنیای مردگان نامیدند!

دانشمندان و اسب باستانی

جالبی داستان اینجاست که به غیر از اسب باستانی مد نظر ما، چند موجود تاریخی دیگر هم از این منطقه کشف شده اند. بقایای یک ماموت قد کوتاه پشمالو و همچنین یک خرس قطبی باستانی ۵۰ هزار ساله از جمله این موجودات هستند. البته هیچکدام از این کشفیات، به اندازه کشف این کره اسب سالم باقی نمانده بودند. سال ها قبل نیز یک شیر غول پیکر و یک کرگدن سیاه در این منطقه از دل خاک و یخ بیرون آمده اند.

اما چرا و چطور این اسب از دل یخ بیرون آمد؟!

متاسفانه یخ های این منطقه از سیبری در حال ذوب شدن هستند. دلیل ذوب شدن یخ های این منطقه هم گرم شدن کره زمین و هم جنگل زدایی در اطراف سیبری در زمان شوروی سابق است. ذوب شدن برف ها و یخ ها در طول زمان چاله ای بزرگ ایجاد کرده که دانشمندان با کمی حفاری در این چاله به گونه های مختلفی از حیوانات باستانی رسیده اند. می توان تغییرات آب و هوایی را عامل اصلی کشف این اسب دانست. آب و هوای سیبری در طول ۲۰۰ هزار سال گذشته بارها تغییر کرده است. دانشمندان اقلیم شناسی دنیا شدیدا نگران این وضعیت آب و هوایی هستند و آینده کره زمین را در معرض تهدیداتی خطرناک می دانند. مجله اکسپرس در اینباره می گوید:

تعداد قابل توجی از یخ های قطبی هر ساله از ارتفاع حدود ۱۰۰ متری بر روی آب می ریزند و از بین می روند. این امر نه تنها به خاطر صدای وحشتناکش، ترس و وحشت را به دل مردمان این منطقه می اندازد، بلکه حیات روی کره زمین را هم شدیدا در معرض خطر قرار می دهد.

مطالعات بر روی اسب باستانی مطالعات بر روی اسب باستانی

سرگی فیدوروف یکی از محققان برتر روس، درباره گرم شدن کره زمین گفت: «آب شدن این یخ ها چیزی نیست که ما بتوانیم جلویش را بگیریم. ولی ما انسان ها می توانیم راه های نفوذ و انتشار گاز متان و سایر گازهای گلخانه ای به اتمسفر زمین را ببندیم.» او اعتقاد دارد که بسیار خوش شانس بوده ایم که این چاله در یک منطقه مسکونی ایجاد نشده است و می گوید که دیگر وقتش است تا جهانیان از خواب غفلت بیدار شوند و بیشتر به فکر قطب شمال و یخ های ارزشمند آن باشند.

منبع: thevintagenews.com

آیا جرأت دارید به این ساحل پر از اسکلت بروید؟!
آیا جرأت دارید به این ساحل پر از اسکلت بروید؟!
جزایری که در فصل زمستان ناپدید می شوند!
جزایری که در فصل زمستان ناپدید می شوند!
۱۷ نفر از عجیب ترین آدم های دنیا + تصویر واقعی
۱۷ نفر از عجیب ترین آدم های دنیا + تصویر واقعی
باور نکردنی است اما مردم ایتالیا هنوز به این خرافات باور دارند!
باور نکردنی است اما مردم ایتالیا هنوز به این خرافات باور دارند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code