بلیط هواپیما

کشف کفشی لاکچری که ۲۰۰۰ سال قبل مد شد! + تصویر

کشف یک کفش باستانی تمامی طراحان مد و لباس را شوکه کرد!

صنعت مد و طراحان لباس ایتالیا، در کل دنیا شهرت دارند. اجناس ایتالیایی ها معمولا جزء معروف ترین و گران قیمت ترین برندهای تجاری دنیا هستند و بسیاری از افراد از پس خرید آن ها بر نمی آیند. شاید ایتالیایی های امروزی، هنر خود را از اجداشان به ارث برده اند. رومی های باستان در دنیا به عنوان مجسمه سازان، معماران و البته کفش سازهایی قهار شناخته می شوند. کفش های رومی ها، فقط کاربردی نبودند، بلکه به عنوان اجناسی مد روز بودند که حتی امروزه نیز می توانیم آن ها را به پا کنیم! به تازگی کشف یک کفش باستانی بسیار زیبا، همه طراحان مد و لباس را شوکه کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

کشف یک کفش باستانی
مطالب مرتبط:
کشف مومیایی ۱۵۰۰ ساله که کفش های آدیداس پوشیده! + تصویر
افرادی که از گوشت مومیایی ۳۶ هزار ساله کباب درست کردند!
کشف قدیمی ترین اشیای پیدا شده در زمین

به تازگی یک کشف باستانی منحصر به فرد در یکی از سایت های باستانی سالبورگ آلمان، نشان داده است که رومی ها نه تنها در ساخت کفش های زنانه راحت و گرم و نرم، بسیار ماهر بودند، بلکه در طراحی این کفش ها به زیبایی، ظرافت و مد بودن آن ها نیز توجه زیادی می کردند. در واقع در آن دوران کفش زنان، می توانست نشان دهنده طبقه اجتماعی آنان باشد. شاید برایتان عجیب باشد، اما بعضی از این کفش ها از جمله کفش مورد نظر ما در این مطلب، آن قدر زیبا هستند که حتی زنان امروزی نیز آن ها را می پسندند! کشف یک کفش باستانی که در سالبورگ اتفاق افتاده، تنها نمونه ای کوچک از آثار مد و پوشاکیست که در سایت های باستانی مربوط به رومی ها در دنیا یافت شده اند.

نمونه ای از یک کفش باستانی رومی

سالبورگ آلمان، یکی از مهم ترین مراکز رومی ها در دوران امپراطوری روم بود. در حدود سال ۹۰ بعد از میلاد مسیح، این شهر رونق زیادی گرفت و جمعیت آن به حدود ۲۰۰۰ نفر رسید. مردم این شهر درون دیوار دفاعی شهر و در مجاورت قلعه مشهور آن زندگی می کردند، قلعه ای که تا سال ۲۶۰ بعد از میلاد فعال بود.

در سال ۲۰۰۵، سالبورگ به عنوان یکی از آثار فهرست میراث جهانی یونسکو انتخاب و قلعه مشهور آن نیز دقیقا به شکل اولیه خود بازسازی شد. امروزه این منطقه، یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در کشور آلمان است.

کفش های باستانی موزه سالبورگ آلمان

کشف یک کفش باستانی بسیار زیبا و مد روز هم در همین منطقه باستانی رخ داده است. امروزه این کفش باستانی به عنوان یکی از بهترین اقلام تاریخی موجود در موزه سالبورگ، در معرض نمایش به بازدید کنندگان قرار دارد. طبق بررسی هایی که کارشناسان باستان شناسی ایتالیا انجام داده اند، سربازان رومی کفش هایی به نام caligae به پا می کردند. با مقایسه این کفش تازه کشف شده با این کفش های نظامی، می توان گفت که زنان رومی این کفش ها را در خارج از خانه به پا می کردند. این نوع از کفش ها را فقط طبقه ثروتمند جامه می پوشیدند.

یک نمونه از کفشی رومی

درست همانند کفش های نظامی رومی ها، کف کفش تازه کشف شده ما نیز سوراخ سوراخ است و طراحی درست همانند آن کفش ها دارد. همانند بسیاری از کفش های رومی، این کفش هم رویه ای چرمی دارد و کفش هم سوراخ سوراخ و میخ دار است. این کفش از جمله کفش های بسیار راحت و نرم محسوب می شده که هر کسی توانایی خریدش را نداشته است. تزئینات با شکوه روی این کفش، نشان از گران قیمت بودن آن دارد. قلاب دوزی ها و اشکال مثلثی و دایره ای شکل این کفش، همچنین نشان از تبهر و مهارت کفاشان آن دوران در طراحی لباس و مد دارند! به گفته یکی از معتبر ترین وبلاگ های باستان شناسی شهر رم، رومی ها در دوران ژولیوس سزار، اولین کارگاه و مدرسه طراحی و ساخت کفش های گران قیمت را ایجاد کردند. وی در اینباره اظهار داشت:

رومی ها در کارگاه های خود کفش های زیبایی می ساختند. آن ها در بعضی کفش ها منافذ زیادی برای عبور هوا قرار می دادند و در برخی دیگر، فقط برای بند کفش منافذی می گذاشتند. آن ها هم برای زنان، هم مردان و هم برای کودکان کفش تولید می کردند.

پاپوش های روم باستان

ساخته های کفاشان این کفش ها مورد ستایش تمامی مردم و همچنین پادشاهان قرار می گرفتند. آن ها در سراسر اروپا شهرت داشتند و حتی گفته شده که این کفش ها را به برخی از مناطق صادر می کردند. کفاش ها در دوران رومی ها، جایگاه اجتماعی بالایی داشتند. به گفته باستان شناسان، هر کفاش و تولید کننده کفش نام و امضای خود را در پشت کفش تولیدی اش حک می کرد. از محل کشف یک کفش باستانی جدید در سالبورگ آلمان، به راحتی می توان پی برد که این کفش ها فقط در خود ایتالیا استفاده نمی شدند. رومی ها در آن دوران این کفش ها را به تمامی مناطق تحت سلطه امپراطوری خود صادر می کردند. اگر از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ روم باستان هستید و قصد دارید تا یکی از قدیمی ترین پاپوش های موجود در دنیا را از نزدیک تماشا کنید، باید به کشور آلمان بروید و مسیر شهر سالبورگ را در پیش بگیرید. این کفش باستانی در موزه شهر سالبورگ نگه داری می شود. هر ساله خیل عظیمی از گردشگران برای تماشای این اثر تاریخی به این شهر تاریخی در آلمان سفر می کنند.

منبع : thevintagenews.com

معرفی هتل ۵ ستاره سوفیتل در برلین
معرفی هتل ۵ ستاره سوفیتل در برلین
معرفی فرودگاه اشتوتگارت در آلمان
معرفی فرودگاه اشتوتگارت در آلمان
مردم دوسلدورف شهرشان را با دنیا عوض نمی کنند!
مردم دوسلدورف شهرشان را با دنیا عوض نمی کنند!
معرفی هفت جزیره بی نظیر در کشور آلمان
معرفی هفت جزیره بی نظیر در کشور آلمان