تنها موزه ای در جهان که سر بریده انسان را به نمایش می گذارد! + تصاویر

موزه ای که در آن سر بریده یک انسان نگه داری می شود!

تقریبا ۴۰۰ سال است که کلیسای کاتولیک پیتر مقدس در شهر دروقدا (Drogheda) در ایرلند، یکی از عجیب و غریب ترین و ترسناک ترین یادگارهای دنیای غرب را درون خود نگه داری می کند. این یادگار مقدس که از قرن ۱۷ ام بر جای مانده، سر بریده شده سنت الیور پلونکت (Saint Oliver Plunkett) مقدس است که در یک محفظه شیشه ای محافظت می شود. با الی گشت همراه باشید تا با هم به کلیسای پیتر مقدس برویم و از عجیب ترین اثر تاریخی دنیا که در این موزه در معرض نمایش به عموم قرار دارد، دیدن کنیم.

سر بریده در کلیسای پیتر مقدس
مطالب مرتبط:
راهنمای سفارت ایرلند و اخذ ویزای این کشور
چرا در روستاهای ایرلند این همه دیوار سنگی ساخته شده!
راهنمای سفر به دوبلین، پایتخت ایرلند

شاید عجیب باشد اما در موزه کلیسای پیتر مقدس در کشور ایرلند، سر بریده شده یک انسان را درون محفظه ای شیشه ای نگه داری می کنند. این سر، متعلق به یک فرد مقدس به نام سنت الیور  پلونکت است. طبق دانشنامه بریتانیا، این شخص پشتیبان صلح و آشتی ملی در ایرلند بود و برای حدود صدها سال متمادی به عنوان یکی از مقدس ترین افراد ایرلند محسوب می شد. البته زندگی و نحوه از دنیا رفتن او به هیچ وجه صلح آمیز نبود.

داستان زندگی الیور پلونکت مقدس

پلونکت در در سال ۱۶۲۹ در شهر کوچک Loughcrew در استان میث (Meath) متولد شد. در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۶۴۱ و درست در زمانی که او ۱۲ سال داشت، مردم ایرلند شورشی گسترده را علیه پادشاهان انگلیسی حاکم بر خود آغاز کردند. در این شورش ها هزاران مهاجر انگلیسی و اسکاتلندی کشته شدند. بسیاری از کشیش های کاتولیک هم به جرم ترویج ایمان رومی در این کشور اعدام شدند. در حالی که الیور کرومول در سال ۱۶۴۹ موفق شد این شورش ها را سرکوب کند، پارلمان انگلستان هنوز هم در رابطه با آمار کشته ها و نا آرامی ها اغراق می کرد تا بتواند محالفت های بیشتری را علیه کلیساهای کاتولیک به وجود آورد. در دهه ۱۶۵۰، پلونکت خود به یک کشیش تبدیل شد.

الیور پلونکت

ماموریت او بازگرداندن صلح و نظم به جامعه بر اساس دستور مندرج در شورای ترنت بود، شورایی که وظیفه داشت تا از کاتولیک ها در مقابل پروتستان ها محافظت کند. تا سال ۱۶۷۳ میلادی، پلونکت موفق شد تا با پروتستان های انگلیسی مصالحه کند. اما وقتی دوباره این آذار و اذیت ها ظهور کردند، او مجبور شد تا حدود ۵ سال خود را مخفی نگه دارد. سرانجام پلونکت دستگیر و به قلعه دوبلین منتقل شد.

کلیسای پیتر مقدس در ایرلند

محاکمه پلونکت در دوندالک (Dundalk) آغاز شد، ولی در شهر لندن ادامه یافت. او به خیانت علیه کشور متهم شد و در تاریخ ۱ جولای ۱۶۸۱ در میدان اصلی شهر و همانند همه دیگر افرادی که خیانتکار شمرده می شدند، اعدام شد. پلونکت آخرین شخصی بود که به خاطر ایمان کاتولیکی اش در انگلستان اعدام شد.

قطعات تکه تکه شده بدن او را حیاط Saint Giles-in-the-Fields به خاک سپردند. چند سال بعد، بعضی از این اعضاء را از دل خاک بیرون آوردند و به رم و ایرلند منتقل کردند. در سال ۱۹۲۹، سر بریده او را به شهر دروقدا منتقل کردند و کلیسای پیتر مقدس که به نام موزه سر بریده هم شهرت دارد، مکانیست که امروزه این سر در آن نگه داری می شود.

سر بریده پلونکت در کلیسای پیتر مقدس

هر سال تعدا زیادی گردشگر از سراسر دنیا از این کلیسای تاریخی دیدن می کنند. اما این افراد فقط به خاطر تماشای معماری منحصر به فرد این بنا، به دروقدا سفر نمی کنند. سر بریده شده پلونکت در این کلیسا، امروزه به عنوان نماد مبارزه با تاریکی و خفقان در این مکان در معرض نمایش قرار دارد. این کلیسا تنها مکانی در دنیا نیست که می توانید در آن اعضای بدن مردگان را ببینید! در کلیسای سنت لامبرت در مونستر آلمان هم سه قفس قرن ۱۶ امی وجود دارند که در آن بقایای سه انسان آویزان شده از دیوارهای قفس قابل مشاهده اند! این افراد شکنجه شده و همانجا آویزان شده بودند تا بمیرند.

نمایی از کلیسای سنت پیتر در ایرلند

در قصر سلطنتی Basilica Cateriniana San Domenico در شهر سینا (Siena) ایتالیا هم سر مومیایی شده سنت کاترین نگه داری می شود. کلیسای وستمینستر لندن (Westminster Cathedral) هم جاییست که در آن پوست صورت و زبان کنده شده سنت آنتونی قابل مشاهده اند! مکان دیگری که می توانید قطعات بدن انسان ها را در آن مشاهده کنید، کلیسای سنتا کروز در رم است. مسئولان شهر ادعا می کنند که در این مکان انگشت بریده شده فرد مقدسی به نام توماس نگه داری می شود.

در ویدئوی کوتاه زیر، می توانید نمای داخلی کلیسا و سر بریده آن را تماشا کنید:

بسیاری از کارشناسان، اعتبار این داستان ها و اشیای داخل این موزه ها یا کلیساها را زیر سوال برده اند. اما چیزی که مشخص است، این است که همه این آثار، یادگارهایی از دوران خفقان و تاریک تاریخ بشر هستند. همه این افراد برای برقراری صلح و روشنایی، به سختی شکنجه شده و به بدترین شکل ممکن جان خود را از دست داده اند. امروزه کلیسای پیتر مقدس یکی از جاذبه های گردشگری اصلی کشور ایرلند است و میلیون ها گردشگر از تمامی دنیا برای دیدن سر بریده شده داخل آن، به این کشور سفر می کنند.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد