گران قیمت ترین و کمیاب تری سنگ های جهان

کمیاب تری سنگ های جهان کدام ها هستند؟

با توجه به این که میلیون ها سنگ در جهان وجود دارد اما تعداد خاصی از آنها با نام کمیاب تری سنگ های جهان شناخته می شوند. سنگ هایی که همانند طلا هستند و قیمت هایی بالا دارند. سنگ ها در اواسط دهه های ۱۸۰۰ میلادی در دو مجموعه سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی قرار گرفتند. حال می خواهیم در این پست بیشتر درباره ی سنگ های قیمتی و همچنین دلایلی که باعث پدید آمدن کمیاب تری سنگ های جهان شده اند آشنا شویم، الی گشت را در این گزارش همراهی کنید.

سنگ های با ارزش
مطالب مرتبط: 
جاذبه هایی از جنس سفال!
این جاذبه ها نشان دادند که سنگ روی سنگ بنا می شود!

اصطلاح سنگ های قیمتی بیشتر برای الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد به کار می رود. گرانبهاترین سنگی که بین عموم مردم شناخته شده الماس است. این سنگ گران بها از سخت ترین کانی جهان هستی، که دارای پیوندهای بین اتمی قوی برخوردار است، تشکیل شده که آن عنصر کربن نام دارد. دو سنگ گران بهای دیگر بعد از الماس به نام یاقوت کبود و یاقوت سرخ که هر دو آنها ترکیبی از دیگر از کانی های سخت جهان هستند، که نام آن کانی مورد نظر کروندوم است. ارزشمندترین سنگ بعد از موارد گفته شده، زمرد نام دارد که از کانی بریل تشکیل شده و سختی آن کانی به اندازه کروندوم نیست اما از کانی کوارتز ساختاری محکم تر و قوی تر دارد. دیگر سنگ های موجود در جهان بعد از این موارد به عنوان سنگ های نیمه قیمتی معروف هستند. در ادامه می خواهیم با سنگ های ارزشمند جهان آشنا بشویم. همراه ما باشید.

کمیاب تری سنگ های جهان

گران قیمت ترین و کمیاب تری سنگ های جهان

ژرمژوئیت، نادرترین سنگ    

سنگ قیمتی و بسیار نادری به نام ژرمژوئی   Jeremejevite، در سیبری کشف شد. این سنگ در سال ۱۸۸۳ در کوه Soktui استخراج  شد. در حال حاضر این کانی در منطقه Erongo در نامیبیا و معدن Pantahole در میانمار و در همچنین در شهر کوچک Tadjik در   Chorough  یافت می شود. از ویژگی های این سنگ  می توان به رنگ آبی متمایل به رنگ ارغوانی آن اشاره نمود. گفتی است که  قیمت آن حدود ۲۰۰۰ دلار در هر قیراط هست.

سنگ های ژرمژوئی

عقیق سیاه، نادرترین سنگ   

یکی از نادرترین عقیق قیمتی، عقیق سیاه است. ترکیبات این سنگ از عنصرهای کربن و اکسید آهن هست. این سنگ را می توان در استرالیا،چک، ترکیه، اندونزی، برزیل، اتیوپی یافت. قیمت آن حدود ۲۳۵۵ دلار در هر قیراط هست.

سنگ عقیق سیاه

بریل قرمز، سنگ قیمتی 

از کمیاب ترین سنگ های قیمتی جهان سنگ بریل قرمز (Bixbite)   است، که تنها در چند ایالت یوتا و نیومکزیکو تا به حال یافت شده است. این سنگ برای بار اول توسط دکتر هاجز لامار، در مواد معدنی از یوتا، به کشف رسید. در حال حاضر، این سنگ تنها در کوه Wah Wah در یوتا وجود دارد. قیمت آن در هر قیراط ۱۰۰۰۰ دلار است.

سنگ بریل قرمز

سنگ ماسگراویت، جدیدترین سنگ

یکی از جدیدترین سنگ های قیمتی و با دارای قیمت بالایی در بین دیگر سنگ های قیمتی است. این سنگ ترکیبی از عناصر بریلیم، منیزیم و آلومینیوم می باشد. علت نام گذاری این سنگ این است که برای اولین بار در منطقه ماسگریو Musgrave در سال ۱۹۶۷ در استرالیا کشف شد. اما این روزها در مناطق گرینلند و ماداگاسکار هم می توانید این سنگ را بیابید. قیمت این سنگ در هر قیراط ۳۵,۰۰۰ دلار محاسبه شده است.

سنگ ماسگاریتیو

پینیت، کمیاب تری سنگ های جهان

کمیاب ترین سنگی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود سنگ پینیت هست که بر روی زمین معروف شده است. این سنگ که عنوان کمیاب ترین نوع سنگ را به خود اختصاص داده حدود ۲۵ عدد از آن در جهان کشف شده است. قیمت این سنگ حدود ۵۰٫۰۰۰ تا ۶۰٫۰۰۰ دلار در هر قیراط محاسبه شده است.

سنگ پینیت

گراندیدریت، گران قیمت ترین سنگ 

کاشف  سنگ  Grandidier است و نام Grandidierite از اسم او گرفته شده است. عناصر منیزیم، آهن، آلومینیوم، باعث شده سنگ به رنگ آبی و سبز و سفید در بیاید. آهن موجود در آن باعث شده رنگی مایل به سبز در آن ایجاد شود. گراندیدریت  تنها در ماداگاسکار یافت وجود دارد. قیمت در هر قیراط ۱۰۰٫۰۰۰ دلار برای این سنگ محاسبه شده است.

گران قیمت ترین سنگ جهان

تعدادی از سنگ های معروف جهان

چشم گربه| Actinolite

اسم این سنگ چشم گربه نام دارد، اما نام‌های دیگری هم برای این سنگ در نظر گرفته شده است، که به ترتیب عین الهر و یا سنگ سیفون هستند.  سنگ چشم گربه بدلیل وجود بلورهای موازی روتیل، یک خط براق سفید رنگ یا نقره ای رنگ در آن وجود دارد، که این باعث خاصیت نوری ویژه در این سنگ می‌شود.  سنگ چشم گربه با رنگ بندی متنوع یافت می‌شود. سنگ چشم گربه به دلیل برق جذابی که بر روی آن وجود دارد ، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است و بعنوان یکی از جواهرات و سنگ‌های قیمتی پرطرفدار بشمار می‌آید.

خواص درمانی چشم گربه : 
ایجاد آرامش
باعث ایجاد شادی در افراد
افزایش انرژی مثبت در افراد

سنگ چشم گربه

عقیق|Agat

عقیق از نام رودخانه ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل گرفته شده است که امکان استخراج این سنگ از بستر رودخانه آگات وجود دارد.این رودخانه از جمله مهم ترین معادن عقیق در آلمان بود عقیق های کشور برزیل برای حکاکی مناسب هستند. دیگرکشورهایی مانند چین،هند،مکزیک و چند کشور آمریکا که دارای معادن بزرگ عقیق هستند. عقیق(اگات) یکی از قدیمی ترین سنگهای نیمه قیمتی هست که تا کنون به ثبت رسیده است. انواع سنگ عقیق را میتوان به ترتیب عقیق یمانی، عقیق سلیمانی، عقیق خزه ای، عقیق شجری باشند.

خواص سنگ عقیق:

از بین بردن انرژی های منفی

ایجاد شادی و آرامش

برقراری تعادل در نقاط مختلف بدن

سنگ عقیق

آمتیست|Amethist

سنگ آمتیست در رنگ‌های بنفش کمرنگ تا بنفش پررنگ در جهان وجود دارد. این سنگ باعث تشدید احساسات و عواطف در انسان ها می‌شود و رابطه ها را محکمتر می‌سازد، به همین دلیل یکی از بهترین هدایا در روزهای خاص برای زوج ها به حساب می آید. باستانیان بر این باور بوده اند که شخصی که آمتیست همراه خود داشته باشد از سر مست شدن در امان خواهد ماند.

خواص سنگ آمتیست:

ایجاد انرژی مثبت

درمان بی خوابی

آرامش اعصاب

سنگ آمتیست

یاقوت کبود|Beryl

معادن استخراخ یاقوت کبود در واقع بازمانده ای از رگه های آتشفشانی و دگرگونی هایی که از ترکیبات گرانیت و مرمرند که در بستر رودها و دامنه کوهها ایجاد شده است. معادن زیادی از این سنگ در برمه، تایلند، استرالیا، امریکای شمالی، برزیل، کشمیر و افریقا یافت شده است.

خواص یاقوت کبود:

ایجاد حس شادی وعشق ورزی

محافظت از انسان در برابر انرژی های منفی

از بین برنده استرس و غم

سنگ آمتیست

منبع : gemselect.com

 1. Avatar
  محمدمهدی

  اینحقیر مقداری شهابسنگ که از اسمان با گولهای اتشین افتاد وتکه تکه شده وبعداز سرد شدن جمع کردم داخل بعضیشان طلا دارد ولی بیشتر تکهای ذوب شدهاند مثلا مانند هیزم اما سنگ است ولی تماما را خودم جمع کردم بدرد میخورد یانه برایم لطف کنید بنویسید وادرس بدهید میاورم ببینید وسلام

  • Avatar
   مستر ابول

   سلام،شما اون سگ ها رو باید اول ازهمه ببری آزمایشگاه عیارش و معلوم کنن،بعد ازمایشگاه شناسنامه بده واسشون،بعد میتونی بفروشیشون وقیمت هاشون باورنکردنیه

 2. Avatar
  شهاب

  سلام. من یک سنگ دارم کە نمیدونم چیە و چە قیمتی دارە ولی میخوام بدونم قیمتش چندە . مثلە تخم مرغە روش نقش دارە و رنگش قهوە ای . مسیە . چجوری میتونم عکسشو براتون بفرستم؟

 3. Avatar
  محمود

  سلام دوستان
  من دوتا سنگ کاملاً کروی شکل سفید رنگ مایل به شیری رنگ دارم. این سنگ ها ، ورنشون نسبت به اندازه هاشون سنگین تر هستن. کسی میدونه اینا چی هستن ، و آیا ارزش قیمتی دارن ؟ چون دوستان گفتن که اینا ممکنه قیمتی باشن. نظر خودتونو اعلام کنید لطفا

 4. Avatar
  گودرز م

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما دوستان عزیز و همچنین بزرگواران دست اندر کار این سایت. ممنون از مطالب زیبا و ارزنده تون. بنده یک سنگ سبز و سیاه دارم که هزاران دانه زرد رنگ همچون طلا داره. اما چیزی که بسیار برام جالب توجه هست بعضی قسمت‌ها به دلیلی از بین رفته.رو باکشیدن سمباده نرم بر روی این قسمت ها از سنگ موادی ترشح میشود که سنگ ترمیم پیدا میکنه.یک بنده خدایی گفت احتمالا عقیق سیاه باشه و جزو سنگهای کمیاب وخیلی قیمتی باشه. ممنون میشوم شما نظرتون را اعلام بفرمایید. با تشکر

  • Avatar
   Hassan

   سلام دوستان من مقداری مهره دارم از نقاط کوهستانی و عشایری خودمون پیداشون کردم لطفا راهنماییم کنید قیمتین جنسشون چیه و…

 5. Avatar
  Habbib

  با سلام. متاسفانه همه دوسکان دنبال قیمت هستند در حالیکه سنگ را نمیشناسیم و زحمت مطالعه را هم به خود نمیدهبم، اگر اطلاعات درست و کافی از کانی ها داشته باشیم اونوقت ارزش بالایی هم مالی و هم معنوی در پی خواهد داشت.

 6. Avatar
  حافظ رحیمیانی

  سلام من جای رو بلدم سنگهای کوچکی رو میشه پیدا کرد سیاه رنگ و نرم اگه باهاشوش روی سطحی مینویسی مثل گچ مدرسه نوشته میشه لطفا میشه بفرمایید این چه نوع سنگی میباشد خیلی هم کم هست

  • Avatar
   رضا

   سلام دوست عزیز به بعضی تعریف ها ننیشه سنگو شناخت ولی احتمالا سنگ شما میتونه زغال سنگ باشه البته اگه جسمی نرم و به حالت چربگونه داشته باشه

 7. Avatar
  اورهان

  سلام دوتا سنگ دارم اولیش ترکیب سه رنگ قهوه ای خاکستری براق و سبز هسش . و دومی سنگ سفیدو براق شبیه کریستال شیشه ای هس کس هس ک بتونه جنس سنگ ها رو برا تشخیص بده و اسمشونو برام بگه

 8. Avatar
  رضا

  سلام دوست عزیز به بعضی تعریف ها ننیشه سنگو شناخت ولی احتمالا سنگ شما میتونه زغال سنگ باشه البته اگه جسمی نرم و به حالت چربگونه داشته باشه

 9. Avatar
  محمد

  سلام دوستان من یه سنگ سیاه مایل به خاکستری دارم تقریبا اندازه اش تو مشت دست جا میشه خیلی وزنش نسبت به حجم خودش سنگینتره و مبزان سختی آن کارد یا چاقو یا فلزی که به آن میکشم خط وخش نمیفته میخواستم بدونم قیمتی داره یانه؟!ممنون میشم راهنماییم کنید البته برای داداشم است.

 10. Avatar
  مسلم سیفی

  سلام من سنگ دارم سفید رنگه چیز تیز روش میکشی سیاه میشه ولی باسباده و آب میکشی دوباره سفید میشه چه سنگی ممکنه باشه خیلی هم سخت و محکم ممنون از شما

  • Avatar
   Hassan

   سلام دوستان من مقداری مهره دارم از نقاط کوهستانی و عشایری خودمون پیداشون کردم لطفا راهنماییم کنید قیمتین جنسشون چیه و…

 11. Avatar
  سلمان

  سلام یه سنگ قهوه ای تیره مایل ب قرمز دارم وقتی تو نور آفتاب میگیرم قهوه ای روشن نشون میده روی شیشه ک میکشم مثل تیغه الماسه شیشه رو میبره..آیا عقیق قدیمی هست؟

  • Avatar
   سروش

   نه دوست عزیز عقیق نیست.اگه مطلبی ک نوشتی صحت واقعی داره به یاقوت برمیگرده.و بسیار هم باارزشه.بعد الماس با سختیه ۹ ازسخترین سنگهاست.خوش قیمتم هست..اگه دوست داشتی عکس بفرست حتی برای معامله هم درخدمتم

 12. Avatar
  محمد امین

  سلام دوستان سنگی دارم سیاه که در نور هم تقیر نمیکنه و رگه های زرد روشه و سفید
  یکی دیگه هم دارم از بیرون قهوه اییه توی نور زرد ….

 13. Avatar
  روزبهانی

  سلام وقت بخیر سنگ الکساندریت اصل دارم چطور میتونم به فروش برسونم و قیمت جهانی این سنگ قیراطی چنده ممنون از سایت خوبتون

 14. Avatar
  ابولفضل

  سلام دوستان من چن سالی میشه از ریشه ی درخت بزرگ قدیمی درست وسطش یه سنگ براق حالت شیشه مانند پیدا کردم که هنوز جایی نبردم خاستم بدونم چی میتونه باشه؟؟؟

 15. Avatar
  ابولفضل

  سلام به خدمت دوستان
  من چند سالی میشه که یه سنگ حالت استوانه ای که شبیه شیشه هستش رو از لای درخت که فقط ریشش مونده بود پیدا کردم جایی هم نبردم خاستم بدونم میتونه چیزی باشه؟؟؟

 16. Avatar
  فرهاد

  باسلام.بنده یک انگشتری با قدمت بیش از صد سال بارکاب برنج دارم که بروی این رکاب یاقوتی به زلالی شیشه و درون ان کنده کاری یک سرباز رومی هست که طلا کوب بوده .میخواستم بدونم اسم این یاقوت که کاملا به زلالی شیشه است چیست و ایا قیمتیست با توجه به قدمت ان.باتشکر

 17. Avatar
  رضا

  سلام من یه سنگ دارم سنگین دارای رنگی قهوه‌ای از کجا به فهمم چه خواستی داره
  یه بار تو استکان آب بود استکان شکست ولی دوباره امتحان کردم نشد

 18. Avatar
  بزرگمهر

  سلام.سنگ زرد متمایل به نارنجی کمرنگی دارم که شفاف است تقریبا و از قستی از کناره ها که شکسته شده براقی و طیف نوری سفیدوزیبایی دارد.به طوری که نوشته را میشود از پشتش خواند

 19. Avatar
  بزرگمهر

  لطفا اگه کسی هست که سنگ هارو بشناسه بهم بگه.سنگ زرد متمایل به قهوه ای که درنور زرد میشودوازگوشه ها که شکسته نورسفید و براق زیبایی تولید میکنه و تقریبا شفاف و میشه نوشته رو از پشتش خواند

 20. Avatar
  Tohid

  باسلام من یک سنگ پیدا کردم که موقع رد و برق از اسمان افتاد سفید و دایره خیلی سخته جنش وقتی با چکش میزنی نمیشکنه حتی به خط هم روش نمیفته سوهانم بکشی روش خط نمیفته برای عکس جی میل پیام بدین ممنون

 21. Avatar
  رضا

  باسلام مطالب مفید بود ولی بقول دوستمون بچه‌ها زحمت مطالعه‌ و هزینه بخودشون نمیدن. سنگ گارنت زرد مایل به قهوه ای به وزن ۳۲قیراط با شناسنامه از دانشگاه خوارزمی دارم

  • Avatar
   سروش

   دوست عزیز تنها الماس نیست ک این خاصیت رو داره.یاقوت با درجه ۹ و زمرد با درجه ۷ هم نه خط میفتن ن سوهان کاریشون میکنه.و سیسه روهم براحتی خط عمیق میندازن.

 22. Avatar
  امیر

  سلام‌ من یه سنگ دارم که تقریبا انداره یه تخم مرغ درشت هستش ولی وزنش به اندازه بسیار عجیبی خیلی بیشتر از تمام فلزات هم اندازه خودش حتی بیشتر از سرب وزن داره چگالی این سنگ حدود ۱۵ هستش با چند تا از دوستام صحبت کردم که در این زمینه اطلاعات خوبی دارن همگی میگن این سنگ فرازمینی هستش.مخصوصا بخاطر چگالی بالا و شکل ظاهریش.
  با تصویر شهاب سنگهایی که توی این سایتها مقایسه میکنم شباهت بسیار زیادی با هم دارن.
  میخواستم خواهش کنم راهنمایی کنین که چطوری میتونم مطمعن بشم که آیا شهاب سنگه یا نه .
  دوم اینکه اگر شهاب سنگ نیست با این چگالی که داره جنسش چیه ؟
  ممنون

 23. Avatar
  امیر

  سلام‌ من یه سنگ دارم که تقریبا انداره یه تخم مرغ درشت هستش ولی وزنش به اندازه بسیار عجیبی خیلی بیشتر از تمام فلزات هم اندازه خودش حتی بیشتر از سرب وزن داره چگالی این سنگ حدود ۱۵ هستش با چند تا از دوستام صحبت کردم که در این زمینه اطلاعات خوبی دارن همگی میگن این سنگ فرازمینی هستش.مخصوصا بخاطر چگالی بالا و شکل ظاهریش.
  با تصویر شهاب سنگهایی که توی این سایتها مقایسه میکنم شباهت بسیار زیادی با هم دارن.
  میخواستم خواهش کنم راهنمایی کنین که آیا شهاب سنگه یا نه .
  اگر شهاب سنگ نیست با این چگالی که داره جنسش چیه ؟
  ممنون

 24. Avatar
  Rasuol.salari@yahoo.com

  سلام تعدادی سنگ ب اندازهای دندان انسان ب رنگ قرمز اناری در کاوشهای ۵هزار سال پیش پیدا شده از کجا و چطور میتونم ارزششونو پیدا کنم
  با تشکر

 25. Avatar
  علیرضا

  باسلام خدمت دوستان و استادان محترم من مقداری سنگهای رنگی ومدل دار درگاوش پیداکردم وهیچ سررشته ای بابت سنگ ندارم لطفا راهنمایم کنید سپاسگذارم.

 26. Avatar
  آرمین

  سلام ی سنگ نیمه شفاف دارم ک خیلی سفته اصلا هم روش خط نمیفته
  میخواستم بدونم چی هست این هرکیم میبینه فقط رو احتمال حرف میزنن اگه راهنماییم کنین ممنون میشم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code