کوهستانی که ۶۰۰۰ سال در حال سوختن است! + تصویر

کوهستان وینگن  | Wingen Mountain

تقریبا در فاصله ۲۲۴ کیلومتری شمال شهر سیدنی و در مجاورت بزرگراه New England در نیو ساوت ولز استرالیا، تپه عجیب و غریبی وجود دارد که در ۶۰۰۰ سال گذشته در حال سوختن است! آتش سوزی در عمق ۳۰ متری زمین اتفاق می افتد و دلیل آن وجود لایه های زغال سنگ در میان سنگ های ماسه ای این منطقه است. برای آشنایی بیشتر با کوهستان وینگن در ادامه این مطلب  با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

کوهستان وینگن
مطالب مرتبط: 
مهاجرت نخستین انسان ها از آفریقا به استرالیا در ۵۰۰۰۰ سال پیش!
حمله وحشتناک میلیون ها خرچنگ به جزیره ای در استرالیا!

بومیان استرالیا نام این کوه آتشین را کوه وینگن، به معنی آتش گذاشته اند و از حرارت آن برای گرم کردن خانه هایشان در فصول سرد زمستان و همچنین پخت و پز و تولید ابزار استافده می کنند. آن ها عقیده دارند که در گذشته هایی دور، یکی از افراد هم قبیله ایشان که توسط اهریمن به اعماق زمین تبعید شده بود، این کوه را آتش زده است نا دیگران از گرمای آن منتفع شوند.

مکتشفان اروپایی این منطقه و مهاجران اولیه، از وجود این کوه آتشین اطلاع داشتند، ولی فکر می کردند که دودی که از زمین خارج می شود، ناشی از فعالیت های آتشفشانی در اعماق زمین است. در واقع، این طرز تفکر تا سال ۱۸۲۹ ادامه داشت. در این سال یک زمین شناس مطرح استرالیایی از رمز و راز آتش این کوه پرده برداشت و وجود زغال سنگ در لایه هایی از زمین را دلیل اصلی ایجاد این آتش معرفی کرد.

کوهی که 6000 سال است می سوزد

آتش گرفتن زغال سنگ در اعماق زمین، امری بسیار رایج در دنیاست و در اعماق مکان های زیادی از دنیا اتفاق می افتد. فقط در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، حدود ۴۵ آتش سورزی زغال سنگ در اعماق زمین وجود دارد که معروف ترین آن ها آتش سوزی معدن مرکزی است. این آتش در سال ۱۹۶۲ ایجاد شده و هنوز هم در حال سوختن است. در کشور هندوستان نیز فقط در یک منطقه به نام Jharia در Jharkhand حدود هفتاد آتش منفرد در زیر زمین در حال سوختن است. این آتش ها که در سال ۱۹۱۶ شروع به سوختن کردند، تنها منبع اصلی زغال سنگ این کشور را به سرعت از بین می برند.

این مشکل در کشورهای غنی از نظر زغال سنگ همچون چین، که سالانه در حدود ۱۰ میلوین تن زغال سنگ در آتش سوزی های زیر زمینی آن می سوزد، حاد تر است. برخی تخمین های کارشناسان، این رقم را تا ۲۰ برابر هم بالاتر برده است. علاوه بر از دست رفتن میلوین تن زغال سنگ غیر قابل دسترس، این آتش سوزی ها به آلودگی شدید هوا و افزایش سطح گازهای گلخانه ای در جو زمین منجر می شوند. یک دانشمند و زمین شناس معروف دانشگاه آلاسکا در Fairbanks این مسئله را “یک فاجعه جهانی بدون قلمرو و مرز” نامیده است و تاکید می کند که اگر فکری به حال این آتش سوزی ها نکنیم، به زودی تلفات و مالی وجانی بسیاری در سطح جهان خواهیم دید.

کوه عجیب وینگن استرالیا

آتش سوزی های زغال سنگ های زیر زمینی، پایدار ترین آتش های کره زمین هستند و می توانند هزاران سال در اعماق زمین سوزانده شوند. شواهد زمین شناسی وجود دارند که نشان می دهند این آتش سوزی ها در دوره چهارم زمین شناسی (پلیستوسن) هم وجود داشتند، هر چند برخی از آتش سوزی های امروزی ناشی از خرابکاری های انسانی مانند حوادث معدن و یا ایجاد راه نفوذ اکسیژن به لایه های زغال سنگ اتفاق می افتند. برخی از زغال سنگ ها، به طور ناخود آگاه در دمای حدود ۴۰ درجه سانتی گراد مشتعل می شوند و پس از ایجاد آتش، دمای آن ها با سرعت سرسام آوری افزایش می یابد. نفوذ پذیری لایه های زغال سنگ باعث می شود تا آن ها در برخورد با اکسیژن آتش بگیرند. البته به دلیل تهویه نامناسب هوا، اکثر گرما و آتش در همان لایه های زمین باقی می مانند. برخی از این آتش سوزی ها باعث می شوند تا دمای هوا تا ۵۰۰ درجع سانتی گراد هم افزایش پیدا کند.

خاموش کردن آتش زغال سنگ و مخصوصا آتش کوهستان وینگن، بسیار مشکل و در برخی موارد غیر ممکن است. دان کری، روزنامه نگار روزنامه تایم، مقاله ای در این رابطه نوشته است و این آتش سوزی ها را ضربه ای مهلک به منابع زغال سنگ دنیا می داند. مارک امگل، متخصص زمین شناسی هم این چنین می گوید: «شما با مشقت و زحمت بسیار، یکی از این آتش ها را خاموش می کنید ولی ۱۰۰ متر آن طرف تر آتشی جدید ایجاد خواهد شد. دولت های بسیاری برای خاموش کردن این آتش ها تلاش کرده اند و به بنبست خورده اند.»

خاک های قرمز رنگ این منطقه

یکی از قابل ملاحظه ترین تغییراتی که در اثر سوختن زغال سنگ ایجاد می شود، تغییر محیط زیست و چشم انداز مناطق است. به عنوان مثال، در نزدیکی یک کوه آتشین در کشور آلمان، درجه هوا بالا رفته است و حشرات و عنکبوت های زیادی را قادر به زندگی در زمستان ها می کنند. (به طور معمول بسیاری از حشرات در فصول سرد سال از بین می روند.) در کوهستان وینگن استرالیا، این آتش سوزی ها باعث از بین رفتن زندگی گیاهی منطقه شده است. در این کوهستان، مناطق بسیاری بایر مانده است و دود زیادی از نقاط مختلف زمین خارج می شود. گرمای هوا، باعث قرمز شدن خاک اکثر مناطق این کوهستان شده است.

این کوهستان سال هاست که می سوزد

بر خلاف آتش مرکزی پنسلوانیا، کوه های آتشین مکان امنی برای گردشگران هستند. در کوهستان وینگن یک مسیر طبیعت گردی و پیاده روی ۴ کیلومتری با تابلوهای راهنما و اطلاعاتی ایجاد شده است. تابلوهایی که اطلاعات زمین شناسی این آتش و داستان و پر رمز و راز آن را برای همه تعریف می کنند. از بلند ترین نقطه این مسیر گردشگری، می توان چشم انداز زیبای کوه های رنگارنگ که دود از برخی مناطقش خارج می شود را مشاهده کرد. کوهستان وینگن یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری قاره استرالیاست که سالانه گردشگران بسیاری برای بازید از آن به این قاره دور افتاده سفر می کنند.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد