گاوی که باعث شورش در اسکاتلند شد! + تصویر

ترا کو، گاوی که باعث شورش در شهر شد!

در قرن اخیر، نا آرامی ها و آشوب های بسیاری در شهرهای مختلف دنیا، علیه حاکمان آن ها رخ داده است. برخی از این آشوب ها پس از چند روز به طور مسالمت آمیز به پایان می رسیدند و برخی نیز به درگیری های خونین منجر می شدند. اما آیا تا به حال شنیده اید که یک گاو بتواند باعث تظاهرات و آشوب در یک شهر شود؟! با الی گشت همراه شوید تا در زمان سفر کنیم و به ۱۰۰ سال قبل اسکاتلند برویم! جایی که گاوی به نام “ترا کو” شورشی عظیم در شهر به راه انداخت!

گاو ترا کو
مطالب مرتبط:
خیابان غیرمعمولی که برای گاوها ساخته شده است!
اسپانیا زادگاه فرار از گاوها| تاریخچه مراسم+ تصاویر
با تماشای طبیعت اسکاتلند روحتان تسخیر می شود

حدود ۱۰۰ سال قبل، یک جامعه کوچک روستایی به نام توریف (Turriff) در آبردینشایر اسکاتلند، که حتی کسی فکرش را هم نمی کرد در آن آشوبی رخ دهد، به عنوان یک مکان که بزرگترین آشوب و نا آرامی علیه دولت بریتانیا در آن رخ داد، معروف شد. در راس این آشوب ها، یک گاو شیرده سفید رنگ قرار داشت که در سراسر شهر به ترا کو معروف بود! در ادامه داستان عجیب و غریب این گاو را برایتان خواهیم گفت.

داستان معروف گاو ترا کو

داستان معروف گاو ترا کو در سال ۱۹۱۱ میلادی که دولت برای اولین بار بیمه ملی را معرفی کرد، آغاز شد. بر اساس این طرح جدید، تمامی کارگران و کارفرمایان مجبور بودند که برای برخی امور همچون کاهش بیماری و بیکاری، به دولت اعانه بدهند. تمامی کارگران این کشور که سنی بین ۱۶ تا ۷۰ سال داشتند باید این کمک های مالی را اعطا می کردند. بیمه ملی در کل چیز بسیار خوبی است، اما در آن دوران مردم پیرامون آن شک و تردید بسیاری داشتند. بسیاری از کشاورزان اسکاتلندی، نسبت به شایستگی های دولت در حمایت از آن ها مردد شدند. برخی از آن ها گمان کردند که سهم درخواست شده از آنان برای کمک بسیار زیاد است.

گاو ترا کو در اسکاتلند

به همین خاطر، کشاورزان اطراف توریف بسیار تحریک شده بودند. زیرا برخی هزینه های آن ها افزایش یافته بود و آن ها احساس می کردند که خودشان از پس خودشان بر می آیند و نیازی به بیمه ملی ندارند. یک کشاورز محلی به نام رابرت پترسون که کارگران بسیاری را در مزرعه اش در لندروم استخدام کرده بود، تصمیم گرفت این اعتراضات را رهبری کند. او از امضا کردن بیمه نامه های کارکنانش خود داری کرد. اقدامات قدرت محلی علیه او شروع شد. آن ها پترسون را مجبور کردند تا هم مبلغ بیمه را بپردازد و هم به خاطر دیر کردش، مبلغی اضافه پرداخت کند. پترسون مبلغ بیمه را پرداخت کرد، ولی از از پرداختن آن مبلغ اضافی سر باز زد. در پاسخ به این کار پترسون، دادگاه دستور داد تا اموال پترسون از جمله بخشی از مزرعه اش را ضبط کنند.

هنگامی که ماموران دولت برای توقیف اموال پترسون به خانه اش آمدند، تنها چیز با ارزشی که قابل حمل بود، یعنی یک گاو شیرده سفید رنگ را با خود بردند! آلن استیفن از انجمن میراث توریف در اینباره گفته است:

شاید بهتر این بود که ماموران دولت یک دستگاه شخم زن یا همچین چیزی را می بردند، ولی آن ها اشتباه بزرگی کردند و چیزی را بردند که با احساسات مردم گره خورده بود، یعنی یک گاو کمر سفید.

گاوی که باعث شورش در شهر شد

بازارهای محلی کشاورزی توریف از خرید گاو ترا کو سر باز زدند و هیچ حراجی محلی مسئولیت فروش این گاو را بر عهده نگرفت. دولت به سختی کار کرد و از خارج از شهر یک گروه حراجی را پیدا کرد و قرار شد تا درست در مرکز شهر حراجی فروش گاو داستان ما انجام شود. در روز موعود، گاو در میدان شهر به یک تنه درخت گره خورده و به وسیله روبان هایی تزئین شده بود. روستاییان در اطراف میدان دیده می شدند و برخی شعار “جورج تره فرنگی” را فریاد می زدند و به دیوید جورج مدیر خزانه داری اشاره می کردند.

میدان شهر به وسیله مردم کاملا پر شده بود. کارفرمایان به تمامی کارگران مرخصی دادند تا آن ها نیز بتوانند حراجی را ببینند و یا آن را بهم بزنند. تنش در فضای میدان قابل مشاهده بود، مردم تحریک شده بودند و حتی خود گاو ترا کو هم تحریک شده بود! همه چیز منتظر یک جرقه بود. ناگهان سگی شروع به غرش کرد و خود گاو هم وحشی شد و در نهایت مردم نیز از کوره در رفتند! حدود ۱۰۰ مردم قوی هیکل تخم مرغ ها و میوه های فاسد خود را به سمت ماموران دولت پرتاب کردند و برخی نیز در مرکز میدان ترقه می انداختند.

مجسمه گاو ترا کو

در پایان این روز، هشت مزرعه دار از جمله پترسون دستگیر شده و به دادگاه منتقل شدند، ولی در نهایت، همگی به خاطر نبود مدارک کافی مبنی بر ایجاد آشوب تبرعه شدند. گاو ترا کو که پا به فرار گذاشته بود، دوباره توسط دولت پیدا شد و اینبار در یک حراجی فروخته شد. اما مردم این شهر دوباره گاو را از صاحب جدیدش خریدند و به مزرعه باز گرداندند! روز بازگشت گاو به شهر، یک روز بزرگ و تاریخی بود، ۳۰۰۰ هزار نفر در این شهر تجمع کردند تا گاو تزئین شده را از نزدیک تماشا کنند. بر روی گاو نوشته شده بود: “آزادی”.

گاو ترا کو شش سال بعد از دنیا رفت و لاشه آن را در مزرعه پترسون سوزاندند. اما یاد و خاطره این گاو هرگز فراموش نخواهد شد. این گاو به نماد شهر تبدیل شده است و حتی مجسمه بزرگ این گاو را هم در مرکز شهر ساخته اند.

منبع:amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد