گذری به بازار رنگارنگ وکیل، شیراز

با بازار وکیل شیراز بیشتر آشنا شوید

خوشا شیراز و وصف بی مثالش! اگر به شیراز سفر کرده باشید، بدون شک با این جمله موافق هستید. شهری پر از فرهنگ، هنر، رنگ، عطر و طعم. شیراز را نمی توان در چند جاذبه ی دیدنی خلاصه کرد. شیراز تماما دیدنی است. هر خیابان و کوچه و گذر آن را باید دید و حس کرد. از عطر بهار نارنج های آن نه می توان گفت و نه شنید. تنها باید آن را حس کرد. در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از شناخته شده ترین جاذبه های این شهر خوش آب و رنگ بیشتر آشنا کنیم. با الی گشت همراه باشید.

بازار وکیل شیراز

تاریخچه

احداث بازار وکیل شیراز را به زمان کریم خان زند مربوط می دانند. گفته می شود ساخت آن از سال ۱۱۳۷ تا ۱۱۵۶ خورشیدی طول کشید. این بازار شگفت انگیز، با مساحت ۲۱۸۴۰ متر مربع، در سال ۱۳۷۱ به ثبت ملی رسید. بازار وکیل درست در کنار مسجد تاریخی وکیل قرار گرفته است. در معماری این بازار که تا حدی از بازارچه اصفهان تاثیر گرفته است، می توان رد پایی از معماری دوران صفویه را مشاهده کرد. در انتهای بخش جنوبی بازار وکیل نیز، سرای مشیر قرار گرفته است که سردر آ ن کاشی کاری های ظریف و زیبایی دارد. ساخت سرای مشیر به زمان قاجار بر می گردد و در اصل بازاری جداگانه است که در مسیر بازار وکیل قرار گرفته است.

راسته بازار

معماری

در ساخت این بنا از مصالحی چون آجر، گچ و آهک استفاده شده است و قرار گیری این مصالح بر روی پایه ای از سنگ های تراشیده شده، باعث شده است در اثر هیچ زلزله ای تخریب و یا دچار آسیب نشود. جالب است بدانید، سطح این بازار پایین تر از سطح شهر قرار دارد و در گذشته شامل ۱۴ پله بوده است که به سمت زمین اصلی بازار راه پیدا می کرده است. امروزه تعداد این پله ها به ۵ الی ۶ پله می رسد.

حجره بازار وکیل

یکی از ویژگی های منحصر به فرد بازار وکیل علاوه بر عریض تر بودن این بازار نسبت به سایر بازار های سنتی ایران، ارتفاع زیاد سقف راسته ها در آن است که به ۱۰  متر می رسند. روزنه های سقف در این بازار به گونه ای طراحی شده اند که مانع تابش مستقیم نور آفتاب به داخل فضای بازار می شوند. در هر حجره، پنجره ای جهت تهویه هوا و ایجاد دمای مناسب و سکویی که در گذشته به عنوان ویترین فروشنده عمل می کرد، قرار داده شده است.

حجره بازار

یکی از زیباترین بخش های این بازار، «چهارسوق» آن است. چهارسوق در واقع محل تقاطع ۴ راسته ی اصلی بازار است که در گذشته شامل حوضی مرمرین در وسط آن بوده است. چهارسوق به دلیل معماری زیبا و خاصش و تزیینات گوشواره ای، طاق سازی و کنج سازی آن شهرت دارد.

ادویه جات بازار

بازار وکیل ۵ ورودی اصلی دارد و راسته های آن در ۴ جهت شمالی، جنوبی، شرقی و غربی قرار گرفته اند. شاخه های اصلی بازار، راسته های شمالی و جنوبی آن است. راسته ی شمالی آن به راسته ی «کلاه دوزان» شهرت دارد.در غرب چهار سوق، راسته «ترکش دوزان» قرار دارد که مرکز فروش انواع دست بافت ها و زیر انداز است. در شرق چهار سوق ،راسته ی «علاقه بندان» قرار دارد که بورس قالی فروشان و عطاری  است. راسته جنوبی یا راسته ی «بزازان» بورس بهترین پارچه ها است. پارچه، یکی از عمده محصولات این بازار است که علاوه بر کیفیت بالا، قیمت ارزانی دارد. علاوه بر این ها، انواع عرقیجات، بهار نارنج و مسقطی شیرازی را هم می توانید دراین بازار با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد