حساب کاربری
 • Language
   • فارسی فارسی
   • انگلیسی ENGLISH
تاریخ برگشت
مسافر
1بزرگسال ، اکونومی
1بزرگسال (12+)
0کودک 2 تا 12 سال
0نوزاد 0 تا 2 سال
بدون انتظار، هر هتلی که می خوای رزرو کن!
تاریخ خروج
مسافران + اتاق
1 اتاق، 2 بزرگسال،
تاریخ برگشت
تاریخ برگشت
مسافران + اتاق
1 اتاق، 2 بزرگسال , اکونومی
تور های پیشنهادی الی گشت
مسافران + اتاق
1 اتاق، 2 بزرگسال،
در سفر فوق العاده، خودتو بیمه کن !
تاریخ برگشت
مسافران
1بزرگسال 0کودک 0نوزاد
1بزرگسال (12+)
0کودک 2 تا 12 سال
0نوزاد 0 تا 2 سال
;

راهنمای خرید اینترنتی بلیط هواپیما

اطلاعات لازم برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما

اطلاعات لازم برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما

برای خرید بلیط اینترنتی بلیط هواپیما نکات ذیل را حتما مد نظر داشته باشید:
داشتن یک ایمیل الزامیست؛ به منظور ایجاد حساب کاربری در سایت های رزرو آنلاین و همچنین دریافت رسید بلیط هواپیما خود داشتن ایمیل ضروری است.
قبل از خرید آنلاین بلیط هواپیما سعی کنید رمز دوم پویا کارت بانکی خود را فعال کرده باشید.
در هنگام رزرو اینترنتی بلیط هواپیما کد ملی و شماره پاسپورتتان را برای سفرهای خارجی در دسترس قرار دهید تا در حین خرید وقتتان هدر نرود.

آشنایی با فرمت خام بلیط هواپیما

آشنایی با فرمت خام بلیط هواپیما

بلیط هواپیما به طور کلی از چهار بخش مهم تشکیل شده است؛ در ابتدا بلیط نام و نام خانوادگی شما نوشته شده است که می بایست مطابقت کامل با شناسنامه شما داشته باشد. بعد از آن به ترتیب اطلاعات پرواز در سمت راست و اطلاعات بلیط در سمت چپ درج شده و در آخر هم اطلاعاتی نظیر شماره سفارش و هزینه بلیط شما نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که شماره سفارش یا همان شماره قرارداد به منظور پیگیری سفارش شما بسیار حائز اهمیت است.

شماره پرواز در بلیط هواپیما

شماره پرواز در بلیط هواپیما

در سمت چپ بلیط هواپیما، لوگویی وجود دارد که شاید بسیاری از مسافران گمان کنند که این علامت الکترونیکی تنها به ایرلاین مربوط است اما اگر به قسمت پایین لوگو توجه کنید، عددی را می بینید. این عدد، شماره پرواز شما است و مسافر به محض ورود به فرودگاه برای پیدا کردن گیت پرواز موردنظرش به این شماره احتیاج دارد. البته برای تحویل بار نیز باز هم به شماره پرواز نیاز پیدا می کنید. گاهی پیش می آید که سفر هوایی شما چند مقصد باشد؛ در چنین پروازی نیز برای پیدا کردن گیت مربوطه، مجدد باید به این شماره پرواز رجوع کنید و از طریق آن گیت خود را پیدا کنید. کد PNR که مربوط به شماره پرواز می شود، جدا از کمک به مسافران برای پیدا کردن گیت خود، به ایرلاین ها نیز کمک می کند تا در دسته بندی مسافران خود مرتب و منظم عمل کنند.

اطلاعات پرواز و اطلاعات بلیط

اطلاعات پرواز و اطلاعات بلیط

زمانی که بلیط خود را پرینت می گیرید بر روی آن اطلاعاتی درج شده است که بسیار مهم هستند؛ برای این منظور ما در این بخش توضیح مختصری در خصوص اطلاعات درج شده بر روی بلیط هواپیما را خدمتتان ارائه می دهیم.
در ابتدا نام و نام خانوادگی شما به زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده است؛ حتما توجه داشته باشید که نام نوشته شده بر روی بلیط هواپیما باید با اطلاعاتی که در شناسنامه شما وجود دارد مطابقت کامل داشته باشد. در صورت مشاهده کوچک ترین مشکل در این قسمت باید هرچه سریع تر آن را با صادرکننده بلیط برطرف کنید.
حال که از اطلاعات شخصی خود مطمئن شدید نوبت به اطلاعات پرواز و بلیط می رسد؛ به طور کلی اطلاعات پرواز در سمت راست و اطلاعات بلیط در سمت چپ نوشته می شود. اطلاعات پرواز شامل مبدا، مقصد، شماره ترمینال، تاریخ پرواز، ساعت شروع پرواز و ساعت رسیدن به مقصد است. اطلاعات بلیط شامل نام ایرلاین، مدل هواپیما، کلاس پرواز و همچنین میزان بار مجاز شما است.

تشخیص نوع هواپیما از شماره پرواز

همانطور که می دانید بلیط هواپیما مجوز ورود مسافران به هواپیما است. اما آیا تا به حال بعد از خرید بلیط هواپیما به اعداد و کدهایی که بر روی آن نوشته شده دقت کرده اید؟ نکته بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید این است که این شماره پرواز حاوی اطلاعات بسیار مهمی است و برای تشخیص نوع هواپیما به شما کمک می کند.
در ادامه ما لیستی از علائم اختصاری ایرلاین های داخلی و خارجی را برایتان ارائه داده ایم تا به راحتی بتوانید پروازتان را از روی تابلوی اعلانات فرودگاه تشخیص دهید.

ایران ایرآتاآسماناترکایرتورتابانزاگراس
IRI3EPAkB9HHZV
قشم ایرماهانمعراجوارشکارونکیش ایرکاسپین
QBW5JIVRNVY9IV
آذربایجان ایرلاینزآلیتالیاآمریکن ایرلاینزاماراتاتریشیاکراینایرکانادا
J2AzAAEKOSPsSAC
ایرچایناایرایندیانایرفلوتبریتیش ایرویزترکیشسعودیافلای دبی
CAAISUBA-TKSVFZ
قطرکی ال امکویت ایرلاینزگلف ایرلوفت هانزاایرفرانس
QRKLMKUGFLHAF
در صورتی که بعد از کد پروازی شما 3 الی 4 رقم وجود داشته باشد، باید بدانید که پروازها یا قراردادهایی وجود دارند که چند هواپیمایی با هم توافق می کنند تا یک پرواز به فروش برسد ولی فقط نام یکی از این شرکت ها بر روی کارت پرواز نوشته می شود. (مانند EK923، این پرواز مربوط به خط هوایی امارات است.)

کدهای مشترک در میان تمام شرکت‌های هواپیمایی:

حروف لاتین Q و N از جمله حروفی هستند که در بسیاری از بلیط های هواپیما دیده می شوند و شناسه نرخ را مشخص می کنند. لازم به ذکر است که اگر بر روی بلیط هواپیما موردنظر، حرف Q را مشاهده کردید، بدانید که در حال خرید ارزان ترین کلاس های پروازی هستید.
کدهای مشترک در میان تمام شرکت‌های هواپیمایی

 • P, F, A شناسه نرخی پروازهای کلاس فرست کلاس
 • D, J, R شناسه نرخی پروازهای کلاس بیزنس کلاس
 • O,Y, H, B, K,M شناسه نرخی پروازهای کلاس اکونومی

کانفرم بلیط هواپیما یعنی چه؟

کانفرم بلیط هواپیما یعنی چه؟

کانفرم یا همان استعلام بلیط هواپیما برای این است که مسافر بتواند از خرید و اجرا بلیط هواپیما خود مطمئن شود. استعلام بلیط هواپیما به عهده صادرکننده بلیط است و مسافر حق دارد با مراجعه به سایت و یا تماس با صادرکننده از کانفرم بلیط خود اطمینان حاصل کند.

مالیات پرواز چیست؟

مالیات پرواز چیست؟

از آن جایی که چند دهه اخیر تعداد ایرلاین ها در جهان افزایش چشم گیری داشته است، بنابراین زیرساخت های بیشتری نیز مورد نیاز است. زیر ساخت های مربوط به انجام پروازها در هر کشوری منوط به ایجاد امنیت برای پروازها و ساخت فرودگاه های متعدد از طرف دولت و مراجع قانونی می شود. ایجاد و فراهم کردن این نوع زیرساخت ها متحمل هزینه های بسیاری است که در بودجه هر ساله کشورها قرار می گیرد و این امر باعث می شود تا موردی به نام مالیات پرواز به فهرست مخارج ایرلاین ها اضافه شود. در زمان خرید بلیط هواپیما، قسمتی از هزینه بلیط هواپیما مربوط به مالیاتی می شود که تنها چند درصد آن به عهده مسافران پروازهای کشور است و مالیات پرواز، بیش تر به عهده خود ایرلاین ها است.

شناسه نرخی هواپیما چیست؟

شناسه نرخی هواپیما چیست؟

در تعیین قیمت بلیط های هواپیمایی سه عامل بسیار مهم وجود دارد که آن ها عبارتند از مسیر پرواز، کلاس پروازی و شناسه یا کلاس نرخی. اگر به بلیط هواپیما دقت کنید می توانید چند عدد را ببینید و یک حرف لاتین که جلوی اعداد قرار گرفته است. به این عدد یا اعداد و حرف لاتین نوشته شده رو به روی آن کلاسه نرخی یا شناسه نرخی می گویند. این شناسه در حقیقت باعث تمایز در قیمت بلیط های هواپیمایی می شود.

چند نکته در مورد شناسه نرخی

به غیر از تفاوت در نوع کلاس های پروازی، کمی تفاوت نیز در شناسه های نرخی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. به عنوان مثال؛ یکی از مواردی که قیمت شناسه های نرخی را از یکدیگر تمیز می دهد، قوانین کنسلی آن ها است. هر چه شناسه نرخی و به مراتب آن، قیمت بلیط هواپیمای موردنظر کم تر باشد، در زمان کنسلی، مقدار هزینه ای که به مسافر برمی گردد کم تر خواهد بود. از دیگر موارد تاثیرگذار در شناسه نرخی، میزان بار مجاز است؛ معمولا در زمانی که شما مجاز به حمل بار بیش تری باشید، به همان شکل، قیمت شناسه نرخی بلیط هواپیمای شما بالاتر می رود.

بعد از خرید اینترنتی بلیط هواپیما و صدور بلیط چه کار باید بکنیم؟

بعد از خرید اینترنتی بلیط هواپیما و صدور بلیط چه کار باید بکنیم؟

بعد از این که مراحل جستجو پرواز را به خوبی بررسی کردید و اقدام به خرید اینترنتی بلیط هواپیما نمودید، نوبت به دریافت بلیط هواپیما می رسد. صدور اینترنتی بلیط هواپیما از طریق وبسایت های معتبر، بعد از گذراندن مراحل ثبت اطلاعات به صورت اینترنتی انجام می شود. لازم به ذکر است که بدانید بلیط به طور خودکار به ایمیل شما ارسال می گردد، پیشنهاد می کنیم علاوه بر پرینت بلیط یک نسخه از آن در تلفن همراهتان داشته باشید.

چند ساعت قبل از پرواز به فرودگاه برویم؟

چند ساعت قبل از پرواز به فرودگاه برویم؟

زمان حضور شما در فرودگاه بسته به این که پروازتان داخلی باشد یا خارجی متفاوت است:
مدت زمان حضور در فرودگاه برای پروازهای داخلی ۲ ساعت قبل از زمان پرواز است. (به طور مثال اگر پروازتان ساعت 7 صبح است باید 5 صبح در فرودگاه باشید.) توجه: مسافران عزیز لطفا توجه داشته باشید که برای پروازهای داخلی گیشه های دریافت کارت پرواز 30 الی 40 دقیقه قبل از پرواز بسته می شوند و امکان عبور مسافران بعد از این زمان به هیچ وجه وجود ندارد.
در صورتی که پرواز شما خارجی باشد مدت زمان حضور شما در فرودگاه 3 ساعت قبلتر از پروازتان است. توجه: در پروازهای خارجی گیشه های دریافت کارت پرواز بین 40 تا 45 دقیقه قبل از پرواز بسته می شود؛ در صورتی که بعد از این ساعت برسید به هیچ وجه قابل قبول نیست.

نحوه خرید بلیط هواپیما اربعین

معمولا بسیاری از هموطنان برای زیارت اماکن متبرکه در کربلا برای اربعین حسینی اقدام به خرید اینترنتی بلیط هواپیما می کنند و می خواهند زودتر از اتمام و پر شدن صندلی های پروازهای ایرلاین ها، از موجود بودن و نحوه خرید بلیط هواپیما چارتر و نحوه خرید بلیط هواپیما لحظه آخری آگاه شوند. برای این منظور شما می توانید در آن بازه زمانی قیمت های بروز را در سیستم رزرواسیون آنلاین الی گشت بررسی کنید و همچنین در صورت لزوم با مشاوران سفر الی گشت با شماره 0218540 در تماس باشید.

مهمترین نکات رزرو اینترنتی بلیط هواپیما که باید به آن ها توجه داشته باشید

برای اینکه بتوانید هزینه های سفرتان را به طرز قابل توجهی کاهش دهید، لازم است تا با آگاهی کامل نسبت به خرید اینترنتی بلیط خود اقدام نمایید. در این بخش می خواهیم به چند نکته کلیدی اشاره نماییم.

 • در صورتی که قصد سفر گروهی دارید، پیشنهاد می کنیم که حتما قیمت بلیط هواپیما را هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی جستجو کنید؛ به این ترتیب ممکن است قیمت بلیط های تکی ارزان تر باشد و شما می توانید هزینه کمتری را بپردازید.
 • اگر تاریخ برگشت خود را می دانید بهتر است که اقدام به خرید بلیط هواپیما رفت و برگشت نمایید چرا که در کاهش قیمت بلیط شما تاثیر چشمگیری دارد.
 • حتما می دانید که پروازهای توقف دار ارزان تر هستند؛ پس اگر زمان کافی در اختیار دارید، پیشنهاد می کنیم پروازهای توقف دار را انتخاب نمایید.
 • پیشنهاد می کنیم که حتما در جریان اخبار بروز آژانس های مسافرتی خودتان را قرار دهید و آن ها را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، چرا که به محض ارائه تخفیف و پیشنهادهای شگفت انگیز شما جز اولین نفرات استفاده کننده از آن تخفیف ها خواهید بود.

راهنمای خرید اینترنتی بلیط هواپیما از الی گشت

سیستم رزرواسیون آنلاین الی گشت به عنوان یکی از سامانه های فروش بلیط اینترنتی بلیط هواپیما شرایط بسیار ساده و خوبی را برای مسافران فراهم آورده است. این سامانه با دارا بودن بیش از 900 ایرلاین داخلی و خارجی یکی از متنوع ترین سیستم های رزرو آنلاین بلیط هواپیما در کشور به شمار می رود.
شما عزیزان می توانید بدون اتلاف وقت تنها در چند دقیقه اقدام به رزرو بلیط هواپیما خود به هر نقطه از جهان نمایید. در ادامه ما آموزشی گام به گام از نحوه خرید بلیط هواپیما از سایت الی گشت را برایتان ارائه خواهیم کرد.
برای رزرو اینترنتی بلیط هواپیما در سایت الی گشت، ابتدا می بایست یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. اگر از قبل حساب کاربری ایجاد کرده اید که تنها کافیست نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و شروع به خرید کنید؛ اما اگر حساب کاربری ندارید تنها در چند قدم ساده می توانید، نسبت به ایجاد آن اقدام نمایید.
به منظور ایجاد حساب کاربری ابتدا وارد سایت الی گشت شده و بر روی دکمه ای که در بالای صفحه سمت چپ صفحه به نام «حساب کاربری» قرار دارد، کلیک نمایید.
سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما الی گشت
پس از آن یک صفحه برای شما باز می شود، که می بایست برای ساخت حساب کاربری خود یک شماره موبایل و کلمه عبور در کادرهای مربوطه وارد نمایید و بر روی دکمه ثبت نام در الی گشت کلیک کنید.
ثبت نام سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما
سپس یک کد تاییدیه به شماره موبایلی که وارد کردید ارسال می گردد که با وارد کردن آن، حساب کاربری شما را فعال می شود.
ثبت نام اینترنتی بلیط هواپیما
پس از آن صفحه دیگری برایتان باز می شود که در آن باید اطلاعات شخصی خود را وارد نمایید. لطفا اطلاعات خواسته شده را به طور کامل و دقیق وارد نمایید.
آموزش خرید بلیط هواپیما

نحوه خرید بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی

حال که حساب کاربری خود را ایجاد نمودید، به منظور خرید بلیط هواپیما می توانید وارد صفحه پرواز شده و جزئیات بلیطی که می خواهید (یک طرفه، رفت و برگشت و یا چند مسیره) را مشخص نمایید و سپس اطلاعات دیگری اعم از مبدا و مقصد، تاریخ سفر، تعداد مسافران و همچنین نوع پرواز را انتخاب کرده و بر روی دکمه جستجوی پرواز کلیک نمایید.
آموزش خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی

استعلام قیمت بلیط هواپیما

بر اساس اطلاعات ورودی شما تمامی پروازهای موجود برای مقصد مورد نظر برایتان نمایش داده می شوند و شما می توانید پرواز خود را مطابق با سلیقه و اولویت هایتان انتخاب نمایید. نکته حائز اهمیت در سیستم رزرو آنلاین الی گشت فیلترهایی است که در سمت راست تصویر مشاهده می کنید. این فیلترها عبارت از تعداد توقف ها در پرواز، ساعت حرکت، نوع شرکت هواپیمایی و فرودگاه شهر مقصد نیز است؛ شما با استفاده از این فیلترها می توانید خیلی سریع به هدف خود برسید و پروازتان را انتخاب کنید.
اگر دقت کنید، هر کارت پروازی شامل اطلاعاتی نظیر ساعت پرواز، میزان بار مجاز تعداد توقف هست که می توانید انتخاب خود را بر اساس این اطلاعات نیز انجام دهید.
حال به منظور تکمیل صدور بلیط اینترنتی هواپیما خود بر روی دکمه رزرو بلیط کلیک نمایید.
راهنمای استعلام قیمت بلیط هواپیما

صدور اینترنتی بلیط هواپیما

در قدم بعدی پس از اینکه پرواز خود را انتخاب کردید، نوبت به اطلاعات تکمیلی جهت صدور اینترنتی بلیط هواپیما می رسد. در این صفحه می بایست مشخصات مسافر و همچنین فردی که اقدام به خرید بلیط هواپیما کرده را برای رزرو بلیط هواپیما وارد سایت نمایید. بعد از وارد کردن تمامی اطلاعات خواسته شده در سایت، بر روی دکمه پرداخت و دریافت رسید کلیک نمایید.
صدور اینترنتی بلیط هواپیما در الی گشت
پس از پرداخت، بلیط خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد؛ پیشنهاد می کنیم حتما یک نسخه از آن را پرینت و یک نسخه هم در تلفن همراهتان ذخیر نمایید.


مشاوران سفر ۲۴ ساعته الی گشت

در صورتی که بنابر هر دلیلی هنگام خرید آنلاین بلیط هواپیما به مشورت با بخش پشتیبانی الی گشت احتیاج داشتید، می توانید در هر لحظه از 24 ساعت شبانه روز با شماره تلفن 0218540 تماس بگیرید؛ ما همیشه در کنار شما هستیم.

مشاوران سفر ۲۴ ساعته الی گشت

پرتردد ترین پروازهای خارجی

سوالات متداول