معرفی فرودگاه بین المللی رشت

آشنایی با فرودگاه بین المللی رشت | Rasht Airport

امروز می خواهیم فرودگاه بین المللی رشت (Rasht Airport) که آن را به عنوان فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت نیز در استان گیلان می شناسند را مورد بررسی قرار دهیم. این فرودگاه قدیمی و بزرگ در قلب شهر رشت، روزانه پذیرای چندین پرواز داخلی و بین المللی است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و راه های دسترسی و اطلاعات ضروری برای مسافرینی که در این فرودگاه حضور پیدا می کنند را به اتفاق هم مرور کنیم.

فرودگاه رشت

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی رشت

مطالب مرتبط:
خوشمزه ترین غذاهای رشت
چرا بازار رشت معروف شده است؟

بین سال ها ی ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ در استان گیلان و شهر رشت، برای تسریع حمل و نقل استان تصمیم بر راه اندازی یک فرودگاه در شهر رشت گرفته شد. خیلی سریع کارهای ساخت و ساز این فرودگاه آغاز گشت. این فرودگاه در ۷ کیلومتری جاده ی رشت به سمت انزلی و ۱۵ کیلومتری منطقه ی آزاد بندر انزلی قرار گرفته است. این فرودگاه در واقع در تاریخ ۱۸ خرداد سال ۱۳۲۶ به کوشش محمود ضرابی، نماینده ی رسمی اداره ی هواپیمایی کشوری یا همان وزارت راه، در استان گیلان به صورت کاملا رسمی افتتاح شد. این فرودگاه جدید هم برای جا به جایی مسافران بود و هم برای حمل بار و کالا.

فرودگاه بین المللی رشت

جالب است بدانید که باند این فرودگاه، در نزدیکی و همسایگی کارخانه ی لامپ سازی الکتریک ایران رشت در خیابان رودباری فعلی قرار داشت و به همین خاطر بود که اهالی قدیمی شهر رشت به این باند، زمین طیاره یا بالون صحرا می گفتند. فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت، سال ها با نام سلیمان داراب نامیده می‌شد. این فرودگاه در ابتدا روزهای دوشنبه و پنج شنبه در مسیر ها پروازی ترکیبی رشت- تهران- تبریز و شرکت سهامی هواپیمائی ایران پروازها را می پذیرفت. این فرودگاه در ادامه ی فعالیتش چند سال بعد، تعطیل شد. تاسیسات فرودگاه بسته شده در سال ۱۳۴۴ به فرودگاه  فعلی  که در بلوار ولی عصر رشت ساخته شده است، منتقل شد.

فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت

در سال۱۳۴۷، فرودگاه جدید به صورت رسمی افتتاح گردید و به عنوان فرودگاهی مدرن در زمان خودش شروع به فعالیت نمود. برای مدت ها این فرودگاه به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین خطوط پروازی کشورهای حوزه ی کشورهای اسکاندیناوی و اروپای مرکزی شناخته شد و تنها علت آن این مسئله بود که  در تابستان سال ۱۳۸۹ اعلام شد که به علت تحریم در پذیرش هواپیماهای مدل ایرباس در اتحادیه ی اروپا و همچنین برای جبران سوخت مورد نیاز پروازهای طولانی مدت که احتیاج به سوخت گیری های بی شمار دارند، پرواز هواپیماهای پهن پیکری همچون ایرباس از شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی یا ایران ایر، به مقصد استکلهم و هامبورگ از فرودگاه بین‌المللی رشت انجام می‌شود.

باند فرودگاه

هر چند که  فرودگاه بین المللی رشت به خاطر ارتفاع از سطح دریا و سوخت گیری و همچنین این مسئله که این فرودگاه تنها مسیر برای خطوط پروازی کناره ی دریای خزراست، به همین خاطر به عنوان مقرون به صرفه ‌ترین هاب پروازی کشورهای حوزه کشورهای اسکاندیناوی و اروپای مرکزی می‌باشد. این فرودگاه در بلوار ولیعصر شهر رشت قرار گرفته است. فرودگاه رشت از لحاظ دسترسی به مرکز شهر رشت به عنوان یکی از بهترین فرودگاه های ایران از لحاظ راه های دسترسی آسان محسوب می گردد. با توجه به موقعیت قرارگیری جغرافیایی فرودگاه رشت در مرکز استان گیلان، این فرودگاه کلیه ی سفرهای هوایی تمامی شهر های استان گیلان و استان‌های همسایه می باشد.

فرودگاه بین المللی رشت

این فرودگاه مشهور درشمال کشور، موقعیت ارتباطی مناسبی با کشورهای حاشیه ی دریای خزر در مسیر شمال– جنوب که اصطلاحا به آن کریدور نوستراک می گویند، دارد. یکی دیگر از امتیازهای این فرودگاه این است که در رشت، یکی از توریست پذیر ترین شهر های کشور قرار گرفته است. مساحت کل فرودگاه برابر با ۲۲۰ هکتار است. این فرودگاه به سیستم های ارتباطی دقیق و مجهز کمک ناوبری مجهز می باشد.

فرودگاه رشت

مقاصد هوایی فرودگاه بین المللی رشت شامل مقاصدی همچون: فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه بین المللی مشهد، فرودگاه بین المللی اصفهان، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه عسلویه، فرودگاه بین المللی اهواز، فرودگاه بین المللی استانبول، فرودگاه بین المللی بصره و فرودگاه بین المللی بغداد می باشد. همچنین شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی رشت عبارتند از: ایران ایر، تابان، زاگرس، کاسپین، آسمان، نفت، کیش، بوراجت، هواپیمایی عراق.

اطلاعات فرودگاه بین المللی رشت

نام فرودگاه بین المللی رشت: Rasht Airport

کد یاتا: RAS

کد ایکائو: OIGG

ارتفاع از سطح دریا: ۴۰ متر

ترمینال ها: ۳ ترمینال مجزا

شماره ی تلفن اطلاعات پروازها: ۱۹۹

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی رشت: rasht.airport.ir

ترمینال 1

ترمینال های فرودگاه بین المللی رشت

در سال ۱۳۹۲، ترمینال مسافری به مساحت ۶ هزار مترمربع در فرودگاه افتتاح گردید. ترمینال جدید فرودگاه با استفاده از طراحی مدرن و تسهیلات رفاهی مناسب ساخته شده است و به عنوان ترمینال داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. ترمینال پروازهای خارجی این فرودگاه پس از بهره برداری از ترمینال جدید که به پروازهای داخلی اختصاص داده شد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی رشت

ترمینال خارجی که همان ترمینال قدیمی فرودگاه رشت است که در سال ۱۳۴۷ ساخته شد. این ترمینال مورد بازسازی قرار گرفت و سپس برای پروازهای خارجی مورد استفاده قرار گرفت. ترمینال VIP، ساختمان تشریفات فرودگاه است که در محیطی به مساحت ۳۳۰ متر مربع ساخته شده است. در پایانه ی  VIP ، مراحل ورود و خروج مسافران ویژه و پروازهای مخصوص دولتی و حتی پروازهای تجاری به صورت اختصاصی و با رعایت کامل آداب تشریفات انجام می گیرد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی رشت

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی رشت

برای دسترسی به فرودگاه رشت می توان از سمت فومن، تهران و لاهیجان حرکت کرد. در بیرون از محوطه ی فرودگاه، علاوه بر تاکسی هایی که به صورت گذری و خصوصی کار می کنند، تاکسی وی های فرودگاه نیز موجودند که به راحتی شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند. اگر مقصد شما شهرهای اطراف و یا استان های همجوار است، می توانید علاوه بر استفاده از تاکسی ها که البته کرایه ای به نسبت بالاتر دریافت می کنند از  اتوبوس های پایانه ی مسافر بری رشت برای حمل ونقل آسان استفاده کنند.

سالن فرودگاه

امکانات فرودگاه بین المللی رشت

  • حمل و بسته بندی بار مسافران در این فرودگاه انجام می گیرد.
  • اگر مسافر این فرودگاه هستید می توانید برای اقامت در این شهر از هتل های نزدیکی همچون: هتل آپارتمان صبوری، هتل شبستان، هتل پامچال، هتل پردیس، هتل کادوس و هتل پوریا استفاده نمایید.
  • از دیگرامکانات این هتل می توان به پارکینگ اختصاصی برای مسافران، دفتر اشیای گمشده، خدمات بار، مراکز خرید، دستگاه های خودپرداز و شعبات صرافی های مختلف برای مسافران وجود دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد