بلیط هواپیما

آبشار لوه، رازی نهفته در شهر گالیکشِ گلستان

آشنایی با آبشار لوه در گلستان

کمی که از استان های گیلان و مازندران بگذریم به استان سرسبز و زیبای گلستان می رسیم، نکته ی جالبی که در خصوص استان گلستان وجود دارد این است که در این استان هم جنگل های سرسبز و دریا را خواهید دید و هم می توانید به مکان های نیمه بیابانی و خشک سری بزنید. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره ی یکی از جاذبه های طبیعی بی نظیری که در این استان قرار دارد نیز صحبت کنیم، این جاذبه آبشار لوه در گلستان است. برخلاف راه خشک و کویری که ساکنان مناطق مرکزی و جنوب کشور برای مسافرت به مشهد انتخاب می‌کنند، مسیر دیگری هم وجود دارد که از منطقه ای جنگلی می‌گذرد. مسیری پر از درخت های چند صد ساله پهن‌برگ و از کنار آبشار لوه که جذابیت سفر را بیشتر می کند. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر با آبشار لوه در گلستان آشنا شوید.

آبشار لوه

آبشار لوه کجاست؟

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به استان گلستان
منطقه ییلاقی درازنو، روستایی بر فراز ابرها
روستای زیارت، منطقه ای باصفا در استان گلستان

آبشار لوه در گلستان در نزدیکی شهر گالیکش قرار دارد و برای رفتن به مشهد و برای بازدید از آن می توانید از شاهرود و هم از گرگان حرکت کنید؛ تفاوت این دو مسیر در این است که درصورت حرکت از گرگان کمتر با هوای گرم و خشک روبرو می ‌شوید. لازم به ذکر است که بگوییم فاصله گالیکش و گرگان ۱۰۸ کیلومتر و فاصله آبشار تا گالیکش هم در حومه این شهر ۲۰ کیلومتر می شود؛ یعنی برای اینکه از گرگان به مشهد بروید باید به سمت مینودشت حرکت کنید. بعد از اینکه از مینودشت به گالیکش رسیدید با ۲۰ کیلومتر رانندگی بیشتر به آبشار لوه برخورد می‌کنید. اگر در مسیرتان ترافیک نباشد حدودا دو ساعت و ۱۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.

اطلاعات جغرافیایی آبشار لوه در گلستان

GOLESTAN PROVINCE WEATHER

بهترین زمان سفر به آبشار لوه در گلستان

با توجه به این که آبشار لوه در گلستان قرار دارد و شرایط آب و هوایی استان های شمالی کشور تقریبا در فصل های مختلف مشخص است باید بدانید که بهترین زمان سفر به سمت این منطقه فصل بهار است.

لوازمی که باید همراه داشته باشید!

کفش پیاده روی، کوله پشتی، وعده های غذایی، دارو های عمومی، آب آشامیدنی، کارت شناسایی، پاور بانک، کمک های اولیه، کیسه زباله، دفترچه بیمه، تلفن همراه، دوربین، میان وعده و مقداری پول نقد

تماشای آبشار لوه در گلستان

برخلاف دیگر آبشارهای دیدنی که در استان گلستان وجود دارد، آبشار لوه یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی است که در این استان واقع است، علاوه بر زیبایی اولویت این آبشار به نسبت دیگر آبشارهای این استان دسترسی راحت به آن است. این آبشار در کنار روستایی هم‌نام با خودش قرار دارد که کمتر از ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد

آبشار لوه در گلستان در دل جنگل های انبوهی از درختان ممرز، افرا و توسکا قرار دارد. این درختان بر زیبایی آبشار و البته بر مطبوع بودن آب‌ و هوا و دلپذیر کردن مناظر برای مسافران افزوده است. آبی که در این آبشار از صخره های طبقه ای پایین ریخته می شود، در هر طبقه حوضچه هایی به وجود آمده است که پیش از ریختن به طبقه بعدی آب از آن ها گذر می کند. ارتفاع بلندترین طبقه این آبشار ۱۵ متر است و در نهایت ارتفاع مجموعه آبشارها به ۷۰ متر می‌رسد. در واقع آنچه لوه نامیده می ‌شود مجموعه‌ ای از آبشارها است. متاسفانه با توجه به طبیعت زیبا و دسترسی راحتی که برای این آبشار وجود دارد اما امکانات رفاهی و اقامتی مناسبی برای آن در نظر گرفته نشده است.

حوضچه های آبشار لوه

جالب است بدانید که آبشار لوه در گلستان مقصد تورهای پیاده رو از دل جنگل های هیرکانی گلستان هم نیز محسوب می شود. در حقیقت این آبشار در شما این جنگل های قرار دارد و جنگل در جنوب به استان سمنان و دشت های زیبای نزدیک به شاهرود نیز می رسد. پیاده‌ روی از این مسیر به سمت آبشار در مسیری شیبدار انجام می‌ شود و نسبتا طولانی است.

فاصله ی بین آبشاره لوه در گلستان تا مسیر اصلی گلستان-خراسان به عنوان مسیری پرتردد به ویژه برای زائران مشهد محسوب می شود و فقط ۵ کیلومتر است و حتی برای آن هایی که به قصد این آبشار سفر نمی کنند. اگرچه فقط یک تابلوی کوچک نشانه مسیر فرعی است که از جاده جدا می ‌شود

آبشار لوه آبشاری دیدنی

اقامت در آبشار لوه در گلستان

در حال حاضر آنچنان امکانات رفاهی و اقامتی در نزدیکی این آبشار وجود ندارد گردشگرانی که می خواهند شب را در این منطقه بمانند می بایست به سمت مینودشت بروند. در صورتی هم که تجهیزات کافی را داشتید می توانید در محیط مناسبی اقدام به کمپ زدن بنمایید، برای کسانی که اقدام به کمپ زدن در این منطقه می نمایند بهتر است که جز چادر، کیسه خواب و لباس گرم هم همراه خودشان داشته باشند به دلیل رطوبت زمین زیراندازی برای کیسه خوابشان هم به همراه ببرد .اگرچه بسیاری از گردشگران در هتل‌ های گرگان، علی ‌آباد، کردکوی و مینودشت یا اقامت ‌گاه‌ های بوم‌ گردی روستاهای دیگر اقامت می ‌کنند، و برای بازدید از این آبشار کمی رانندگی را به جون می خرند.

آبشار لوه در گلستان

بازدید از شهر گنبدکاووس

در صورتی که محدودیتی زمانی خاصی ندارید حیف است که تا اینجا آمده اید اما سفری به گنبد کاووس و جاذبه های دیدنی که در آن وجود دارد نداشته باشید. از زمانی که در مسیرتان به شهر گنبد می ‌رسید تا برج گنبد قابوس، فقط ۱۰ دقیقه رانندگی است. گنبدی که در این شهر وجود دارد، بلندترین برج آجری در جهان است که ارتفاع آن به ۱۸ متر می رسد. جالب است بدانید که آجرهای این برج از خاک دامنه ی کوه های مینودشت تامین شده است. تصور کنید که گروهی در آخر قرن چهارم قمری برای این کار مسیر مینودشت تا شمال شهر را با چندین اسب، بارها طی کرد‌ه‌اند. تصور کنید که گروهی در آخر قرن چهارم قمری برای این کار مسیر مینودشت تا شمال شهر را با چندین اسب، بارها طی کرد‌ه‌ اند.

به غیر از گنبد کاووس که می توانید در این منطقه مشاهده کنید با ۱۴ کیلومتر حرکت به سمت شرق جنگل های جذابی را می توانید مشاهده کنید. این نزدیکی توامان به چند منطقه دیدنی، آبشار لوه را در موقعیتی ویژه قرار داده است. این آبشار در نزدیکی خود، آبشار کوه‌ سنگی را هم دارد که آن هم یکی از جاذبه‌های طبیعی گلستان است و بودن این دو آبشار در کنار هم سفر به آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

معرفی ۱۱ تا از بهترین هتل های ۴ ستاره اصفهان
معرفی ۱۱ تا از بهترین هتل های ۴ ستاره اصفهان
ارگ بم گورستان کودکان ایرانی!
ارگ بم گورستان کودکان ایرانی!
ایران باید برای پذیرایی از گردشگران اروپایی آماده شود
ایران باید برای پذیرایی از گردشگران اروپایی آماده شود
سردر عالی قاپو در قزوین، درب ورودی به ارگ سلطنتی صفوی
سردر عالی قاپو در قزوین، درب ورودی به ارگ سلطنتی صفوی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code