آبشار پیران، قلب جوان کرمانشاه

آبشار پیران (آبشار ریجاب)

کرمانشاه، طبیعت بکر، مردمانی غیور و آزاده، رسومات کهن و ارزشمند..! نمی توان از این استان زیبا چشم پوشید. کرمانشاه جاذبه های بسیار زیادی دارد که دل هر فردی که به آن سفر کرده را ربوده است. اگر گذرتان به این استان افتاد، پیشنهاد ما این است که از یکی از جاذبه های هیجان انگیز آن یعنی آبشار پیران دیدن کنید. این آبشار در نزدیکی سرپل ذهاب قرار دارد، بلندای آن از بالاترین نقطه ۱۵۰ متر است و چشم انداز بی نظیرش، هر گردشگری را مبهوت خودش می کند. الی گشت در ادامه برای شما به معرفی این آبشار، راه دسترسی، جاذبه های اطراف و … می پردازد. همراه ما باشید:

آبشار ریجاب

ویژگی ها

مطالب مرتبط:
عمادالدوله، مسجدی تاریخی در کرمانشاه
گور دخمه دکان داوود کجاست؟

آبشار پیران که به نام آبشار ریجاب نیز صدا زده می شود، به سه طبقه بودنش معروف است. این موضوع یعنی اینکه صخره ها مسیر آب را به سه طبقه تقسیم کرده اند. اگر ارتفاع آبشار را از بالاترین نقطه تا سطح زمین در نظر بگیریم، حدود ۱۵۰ متر است. اگر هم بخواهیم از قسمتی که به پایین می ریزد، به اصطلاح حوزه آبریز، ارتفاع را اندازه بگیریم، به ارتفاعی حدود ۱۰۰ متر می رسیم.

از ویژگی های دیگر این آبشار صخره های خوبی است که در کنارش دیده می شوند و فرصت را برای صخره نوردان فراهم کرده تا در زمان های مختلف سال به این منطقه بیایند و از صخره نوردی در کنار آبشار، نهایت لذت را ببرند.

یکی دیگر جذابیت های آبشار پیران این است که راه های دسترسی به آن به دو مورد تقسیم می شوند. اگر می خواهید آبشار را از پایین تماشا کنید، راه اول و اگر تمایل به مناظر چشمگیر بالای آبشار دارید، می توانید راه دوم را انتخاب کنید. از پایین آبشار سه طبقه آبشار قابل مشاهده است اما اگر از سمت بالا به آبشار رسیدید، احتمالا طبقه اول را که در میان درختان پنهان شده، نمی بینید. در ادامه راه های دسترسی به آبشار آورده شده است.

آبشار پیران کرمانشاه

راه های دسترسی

همانطور که گفتیم آبشار پیران در نزدیکی سرپل ذهاب قرار دارد. پس برای رفتن به آن باید در شمال شهر سرپل ذهاب، مسیرتان را تا روستایی با همین نام یعنی «پیران» ادامه دهید. از آن جا باید وارد جاده ای خاکی بشوید که تقریبا ۲ کیلومتر در آن جاده جلو بروید. زمانی که به فضایی که به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده رسیدید، پس از آن که حدود ۱۵۰۰ متر پیاده روی کردید می توانید، آبشار را در مقابل مشاهده کنید.

البته مسیر دیگری نیز برای رسیدن به آبشار وجود دارد که آبشار را با منظره ای متفاوت به شما نشان می دهد. این راه نیز بسیار جذاب است. شما اگر به منطقه ریجاب بروید و از آن جا راه روستای ژالگه را پیش بگیرید، می توانید خود را در بالای آبشار بیابید؛ جایی که صخره های جوان منظره ای بی نظیر را برایتان آماده کرده اند. البته اگر خواستید آبشار را از نمای پایین نیز بببنید، می توانید از آن منطقه با ۴۵ کیلومتر رانندگی به پای آبشار برسید.

نام آبشار پیران

در نزدیکی این آبشار روستایی به نام پیران است که نام آبشار برگرفته از همین روستا می باشد.

نام دیگر آبشار پیران یعنی ریجاب نیز ریشه اش به زبان کردی کرمانشاهی و واژه «ریژآوو» بر می گردد. آن ها در زبان خود آب را «آوو» صدا می زنند و بخش دوم واژه یعنی «ریژ» نیز به معنی ریختن است.

آبشار پیران

بهترین زمان برای دیدن آبشار پیران

همه شما می دانید که غرب کشور جزو مناطق سرد و مرتفع می باشد. وجود رشته کوه های زاگرس و ارتفاعات باعث شده که فصل های زمستان و پاییز، زمان خوبی برای دیدن این آبشار محسوب نشوند. زیرا در این فصل معمولا بارش های برف و باران صورت می گیرد و هوا نیز سرد می باشد. پس می توان گفت که بهترین فصل های بازدید از آبشار پیران، بهار و تابستان هستند که علاوه بر آب و هوای متعادل، لذت تماشای سبزی درختان نیز در انتظارتان خواهد بود.

آبشار ریجاب کرمانشاه

امکانات

در بخش راه های دسترسی به پارکینگی اشاره کردیم که در آنجا می توانید ماشین خود را پارک کنید و به آبشار بروید. پس از بابت ماشین خیالتان راحت باشد. هزینه بسیار مختصری نیز در این منطقه به عنوان ورودی در نظر گرفته شده است.

همچنین آلاچیق هایی در این جا وجود دارند که می توانید قبل یا بعد از دیدن آبشار پیران، در آن ها استراحت کنید و یک پیک نیک نیم روزه داشته باشید.

شما می توانید برای اقامت به شهر کرمانشاه و دیگر شهرهای اطراف بروید و یا اگر تجهیزات لازم برای کمپینگ را دارید، در دل طبیعت بمانید و از هوای تازه و طبیعت زیبای اطراف نهایت استفاده را ببرید.

جاذبه های اطراف آبشار پیران

آرامگاه ابودجانه: این مقبره که یکی از سازه های جالب معماری کهن است، قدمتش به صدر اسلام بر می گردد. آرامگاه به شکل چهارضلعی دیده می شود که یک گنبد مخروطی شکل نیز در روی آن نمایان است. چند سنگ قبر داخل این بنا وجود دارند.

آرامگاه ابودجانه

نقش برجسته آنوبانی‌نی: این اثر تاریخی مهم مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد است که متعلق به لولوبی ها می باشد. کارشناسان بر این باورند که نقش برجسته آنوبانی‌نی متعلق به ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ سال پیش می باشند که یعنی قدمت آن از بسیاری از جاذبه های دیگر بیشتر است. برای رسیدن به این جاذبه باید به منطقه «میان کل» بروید.

نقش برجسته آنوبانی نی

کوه های دالاهو: کوهستانی در نزدیکی آبشار پیران و در رشته کوه‌های زاگرس وجود دارد که به نام دالاهو معروف است. مناظر بی نظیر و کوه های سنگی و صخره ای این جاذبه، باعث شده که گردشگران سفرهای طبیعت گردی و متفاوت زیادی به این جا داشته باشند.

کوه های دالاهو

بقایای قلعه یزدگرد: بعد از عبور از میان درختان بلوط و کمی کوه پیمایی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. کارشناسان در ابتدا قلعه را به دوره ساسانیان و سپس به دوره اشکانیان نسبت دادن. مردم محلی معتقدند که زمانی که اعراب به ایران حمله کردند، یزدگرد و دخترش به این قلعه پناه آوردند و از این رو، این جاذبه به نام قلعه یزدگرد شناخته می شود.

گردشگاه سیاسرد در بروجن، تفرجگاهی خنک برای تابستان
گردشگاه سیاسرد در بروجن، تفرجگاهی خنک برای تابستان
منطقه ییلاقی درازنو، روستایی بر فراز ابرها
منطقه ییلاقی درازنو، روستایی بر فراز ابرها
کندلوس، روستایی ۴ هزار ساله در نوشهر
کندلوس، روستایی ۴ هزار ساله در نوشهر
کشف آبراهه های جدید ۴۰۰ ساله در مسجد امام اصفهان
کشف آبراهه های جدید ۴۰۰ ساله در مسجد امام اصفهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code