بلیط هواپیما

از چه جاذبه هایی در آلماتی دیدن کنیم؟

آلماتی نگینی در قلب قزاقستان

شهر آلماتی در مرکز قاره اوراسیا و در بخش جنوب شرقی قزاقستان و شمال پشته ‌کوه‌ های «تیان ‌شان» در ارتفاع ۶۰۰ – ۹۰۰ متر از سطح دریا موقعیت دارد. آلماتی که اگر بخواهیم آن را معنی کنیم باید بگوییم کلمه آلما به‌ معنای سیب و آته به ‌معنای پدر است که در مجموعه به معنی شهر پدر سیب خوانده می شود. این شهر طی دوران شوروی یعنی از سال ۱۹۲۷ تا سال ۱۹۹۷میلادی پایتخت قزاقستان بود. اما سرانجام در دسامبر سال ۱۹۹۷۷ شهر آکماله که سپس آستانه نامیده شد، به پایتخت جدید این کشور برگزیده شد. حال برخی از دیدنی های شاخص پایتخت پیشین این کشور را که  امروز به عنوان یکی از مسیرهای گردشگری در دنیا شناخته می شود، به شما معرفی خواهیم کرد.

central-state-museum

موزه سازهای محلی قزاقی

این موزه در یک ساختمان چوبی مشبک متعلق به ۱۹۰۸ (کار دیگری از زنکوف معمار معروف کلیساهای جامع) در شرق پارک “پانفیلوف” که اصلی ترین موزه‌ شهر است و در نیمه سال ۲۰۱۳ بعد از یک مرمت اساسی بازگشایی شد، واقع شده است. علاوه بر دیدن و شنیدن صدای یک کلکسیون از سازهای سنتی قزاق، (مانند: چنگ ‌ها و شیپورهای چوبی، نی ‌انبان، لوتلیک، دومبرا دو سیم و کوبیز) همچنین این شانس را خواهید داشت که در کلاس های نوازندگی بعضی از این آلات شرکت کنید.

green-market

بازار سبز

این بازار بزرگ دو دهانه، عطر واقعی آسیای مرکزی را دارد؛ ارزشش را دارد که آن را بخشی از برنامه سفر خود قرار بدهید حتی اگر قصد شما خرید خوراکی نیست. بازاری که مغازه هایش از خشکبار، میوه‌ های خشک و تازه، ماهی دودی، ادویه، سالادهای آماده کره‌ای، سبزیجات، گیاهان دارویی، انواع پنیر، سوسیس و شقه ‌های بزرگ گوشت تازه انباشته شده است.

شما می توانید “کیمیز” (شیر تخمیر شده اسب)، شوبات (شیر تخمیر شده شتر) و همچنین آب انار تازه و طبیعی نیز میل کنید. همچنین در کافه های اطراف محل، یک کاسه لقمن (نودل بلند)، یا پلو (برنج دم کشیده با سبزیجات و گاهی اوقات گوشت) را همراه با چای یا نان به بهایی کمتر از ۶۰۰ تنگه سرو می‌کنند.

about-almaty-the-green-bazaar

موزه هنر قزاقستان

این موزه بهترین کلکسیون هنری کشور است؛ موزه‌ ای که پر از آثار هنری قزاق، روسی و اروپای غربی است و اتاقی پر از صنایع دستی مدرن سطح بالای قزاق است. نکته خیلی جالب این موزه، اتاق جنبش “میر ایسکوستوای روسیه” و کلکسیون بزرگ نقاشی های “ابیل خان کاستیو قزاق” است

پرتره ‌های روشن کاستیو، چشم اندازهای و مناظر ترقی شوروی (مزارع جمعی و راه آهن) به طور آشکارا در راستای مواضع حزب کمونیست نقاشی شده ‌اند، اما تکنیک ‌های او بی ‌نظیرند. اتوبوس شماره ۹۵ در امتداد غرب “ساتپائف” از سمت “فرمانف” شما را به آنجا خواهد برد.

central-gorky-park

پارک گورکی (مرکزی)

بزرگ ترین پارک تفریحی مرکزی آلمآتی، جایی نامرتب است که امکانات آن مانند دریاچه‌ های قایق‌ سواری، چرخ و فلک ‌های بزرگ، اسب ‌های مخصوص سواری، پارک ‌آکواریومی، باغ وحش نسبتاً دلگیر، سینما، کافه ‌ها و دکه‌ های شیشلیک و ماء الشعیر خصوصا در روزهای یکشنبه و تعطیلات پذیرای خانواده‌ هاست. اتوبوس ‌های برقی ۱ و ۱۲ در امتداد گُگل به سمت این مکان می ‌روند.

پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش اول)
پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش اول)
کلیسا جامع زنکوف در آلماتی
کلیسا جامع زنکوف در آلماتی
پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش دوم)
پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش دوم)
راهنمای سفر به آلماتی
راهنمای سفر به آلماتی