استیا آنتیکا، شهری باستانی در نزدیکی رم

استیا آنتیکا | Ostia Antica  در رم

در حدود ۳۰ کیلومتری شهر رم، شهری باستانی و تاریخی هست که ویرانه هایی چندین هزار ساله را در خود جای داده و بهشتی برای عاشقان تاریخ روم باستان است. ویرانه های استیا آنتیکا (Ostia Antica) منطقه ای اسرارآمیز و جذاب در رم ایتالیاست که انگار گذر زمان هیچ تاثیری بر روی آن نگذاشته است. برای اینکه به جذابیت شهر رم بیشتر پی ببرید باید در این سایت باستانی قدم بزنید و از میان ویرانه های شهری بگذرید که در زمان امپراتوری روم، شهری بندری و تجاری بود. از آن جایی که این شهر در دهانه روی تیبر قرار دارد تجارت ارزشمند و بی پایانی با شهر رم داشته است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره شهر باستانی استیا آنتیکا بیشتر بدانید.

استیا آنتیکا در رم
مطالب مرتبط:
حمام های کاراکالا رم، متفاوت ترین حمام های باستانی دنیا
۶ جاذبه دیدنی شهر پالرمو ایتالیا

امروز ویرانه های استیا آنتیکا در مسیر رم به شهر فیومیچینو قرار دارد که مسافت چندانی با فرودگاه روئونالدو داوینجی هم ندارد و به راحتی می توانید از رم یا شهر چیویتاوکیا به آنجا بروید. با رفتن به این شهر باستانی از اینکه این شهر با قدمت طولانی اش چگونه تا این حد تر و تمیز است تعجب می کنید مخصوصا اگر در ماه بهار به آنجا بروید قدم زدن در میان خرابه هایی که با گل های رنگارنگ و درختان احاطه شده اند حسی از تازگی و طراوت را برایتان به ارمغان می آورد. اینجا مکانی ایده آل برای همه ی خانواده هایی است که بچه های کوچک دارند چون می توانند در جایی به این بزرگی و سرسبزی آزادانه گردش کنند. اگر عاشق تاریخ رم هستید بازدید از ویرانه های استیا آنتیکا را از دست ندهید.

استیا آنتیکا

کمی درباره تاریخ استیا آنتسکا

افسانه های زیادی هستند که تاسیس این شهر باستانی را به چهارمین پادشاه روم یعنی «آنکوس مارکیوس» نسبت می دهند هر چند که تا به حال شواهد باستانی ای از این محل به دست نیامده که این تاریخچه را تایید کند. با این وجود مطمئنیم که در حوالی قرن چهارم قبل از میلاد، این شهر یک اردوگاه نظامی بود چون امروز وجود یک دژ مستحکم در میان ویرانه ها، به خوبی روزگار نظامی این شهر را تایید می کند. بعد از قرن دوم قبل از میلاد، که روم به کل منطقه مدیترانه مسلط شد نقش نظامی این شهر کم رنگ تر و تبدیل به بندر رودخانه ای رم شد.

جاذبه های ایتالیا

این شهر در اوج پیشرفت حدود ۵۰ هزار جمعیت داشت اما در حوالی قرن سوم میلادی، بحران اقتصادی باعث کاهش فعالیت های تجاری و اقتصادی اش شد و به همین دلیل بخشی از ساکنانش، شهر را ترک کردند. اتفاق دیگری که باعث کم رونقی این شهر شد این بود که امپراتور کلودیوس، در سمت شمال و در ساحل دریای تیرنی، بندر دیگری به اسم پورتوس ساخت. بعد از قرن پنجم دوباره وضعیت اقتصادی شهر بهتر و جمعیتش بیشتر شد. در نهایت همه فعالیت های تجاری و اجرایی به بندر تراجان منتقل شد، بندر جدیدی که بزرگ تر از بندر کلودیوس بود و با ظاهر شش ضلعی اش، در برابر طوفان ها و حملات دشمنان مقاوم تر بود. امروز با بازدید از این ویرانه ها شکوه این شهر را تحسین می کنید و به تماشای زندگی اجتماعی و فرهنگی آن زمان می نشینید.

سایت باستان شناسی

سایت باستان شناسی و مهمترین جاذبه ها

بازدید از ویرانه های استیا آنتیکا از راه رفتن در خیابان «دکیومانوس ماکسیموس» شروع می شود، جاده ای اصلی که دروازه دو شهر را به هم وصل می کرد و در نهایت به مجموعه ای از خیابان ها، میادین و محله هایی می رسید که شهر را شکل می دادند. در این مسیر ساختمان ها، انبارها، کارگاه ها و حمام های آب گرمی را می بینید که به خوبی حفظ شده  اند. در شمالی ترین بخش این مسیر مرکز تجاری و تئاتر هست که زندگی تجاری این شهر را در دوران رم باستان نمایش می دهند. آفمی تئاتر در زمان آگریپا، در اواخر قرن دوم میلادی با آجر ساخته شده و بنایی کاملا قدیمی است به طوری که از آن زمان به بعد بارها نوسازی شده و امروز حدود ۲,۷۰۰ نفر گنجایش دارد.

شهر باستانی

مرکز تجاری که در پشت آمفی تئاتر قرار دارد در ابتدا ساختار ساده ای داشت و از یک میدان بزرگ تشکیل شده بود، مکانی که امروز از آن فقط یک کف موزائیکی به همراه دیوارهای خارجی و یک راهروی سرپوشیده باقی مانده است. سال ها بعد در دوره کلودیوس در وسط میدان یک ایوان دو طبقه برای انجام کارهای تجاری و در زمان امپراتور دومیتیان یک عبادتگاه ساخته شد که با باغ ها و مجسمه ها احاطه شده بود.

ستون های باستانی

این شهر باستانی باز هم جاذبه های دیگری دارد، یک حمام باستانی که طراحی موزائیک هایش، لب ساحل را برایتان تداعی می کند، یک موزه که همه اشیایی که در حفاری های این سایت کشف شده در آن نگهداری می شود، یک کتابفروشی که از آن کتابچه های راهنما و گجت های کاربردی می خرید و یک کافه برای استراحت و نوشیدن یک قهوه داغ ایتالیایی.

ویرانه های استیا آنتیکا
مجسمه های سنگی

عده ی کمی می دانند که این شهر اولین مستعمره ی رومی ها و بزرگ ترین شهر رومی جهان باستان بود آنقدر بزرگ که جاده معروف این شهر یعنی دکیومانوس ماکسیموس، ۱/۵ کیلومتر طول داشت. با رانندگی در جاده ای که رم را به شهر لازیو وصل می کند نمی توانید زیبایی شهر باستانی استیا آنتیکا را تحسین نکنید و مبهوت وسعتش نشوید. با ادامه ی این مسیر به شهر مدرن استیا می رسید و می بینید که تمام بناهای شهر تکرار همان چیزهایی هستند که در حدود ۲ هزار سال قبل در شهر باستانی بودند. این سایت باستان شناسی همیشه در اولین یکشنبه ی هر ماه باز و ورودی اش رایگان است. استیا آنتیکا در فاصله ۳۲ کیلومتری رم قرار دارد و به راحتی می توانید با حمل و نقل عمومی به خصوص قطار به آنجا بروید.

منبع: civitavecchia.portmobility.it

آتشفشانی که آماده انفجار است!
این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد
معرفی هتل یونا سنتری میلان | ۴ ستاره
ستون باستانی تراجان، نمادی از پیروزی رومیان در سده اول میلادی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code