برنامه سفر ۳ روزه به استان زنجان و تخت سلیمان

برنامه سفر به زنجان و تخت سلیمان

سفر کردن جزئی جدا نشدنی از زندگی ما ایرانی هاست. بسیاری از مردم ایران تا نام تعطیلات را می شوند، به فکر سفر می افتند و معمولا برخی مقاصد جذاب ولی تکراری شمال و جنوب کشور را انتخاب می کنند. اما اگر قصد سفر به مقصدی جدید را دارید، استان زنجان یکی از بهترین گزینه ها برای شما، به خصوص در فصول بهار و تابستان خواهد بود. زنجان یکی از شهرهای شمال غرب کشور است که فاصله نسبتا کمی هم با تهران دارد. جاذبه های گردشگری بسیاری در این شهر وجود دارند که می توان آن ها را در برنامه سفر به زنجان گنجاند. بنابراین، اگر قصد سفر به این شهر را دارید، پیشنهاد می کنیم که برنامه سفر به زنجان و تخت سلیمان را مطالعه کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

برنامه سفر به زنجان
مطالب مرتبط:
ایرانگردی، مهریز یزد
ایرانگردی؛ نارین قلعه

زنجان یکی از شهرهای تاریخی شمال غرب کشور است. نام قدیم این شهر زنگان بوده که پس از حمله اعراب به ایران، به زنجان تبدیل شده است. زنجان از شمال با استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی، از شرق با استان قزوین، از غرب با استان های کردستان و آذربایجان غربیو از جنوب با استان همدان همسایه است. این استان حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد و ۱٫۴۳ درصد از خاک کشور را به خود اختصاص داده است. در ادامه مطلب برنامه سفر به زنجان و تخت سلیمان همراه ما باشید.

زنجان از شهرهای کوهستانی کشور محسوب می شود و به دلیل قرارگیری در دامنه های کوه های البرز غربی، از آب و هوایی بسیار سرد در فصل زمستان و آب و هوایی معتدل و مطلوب در فصل تابستان برخوردار است. در سفر به این استان هم از آثار ارزشمند تاریخی کشور از جمله میراث جهانی سلطانیه بازدید خواهید کرد و هم اثر شاخص و شگفت انگیز طبیعی غار کتله خور را نظاره گر خواهید بود. پیشنهاد ما به شما سفری سه روزه به زنجان است. با برنامه سفر به زنجان و تخت سلیمان همراه باشید تا گشت و گذاری در استان زنجان داشته باشیم.

برنامه روز اول

صبح

سفرمان را راس ساعت ۷ صبح از تهران به مقصد زنجان آغار می کنیم. اولین مقصد ما در این سفر، شهر تاریخی سلطانیه خواهد بود. فاصله تهران تا سلطانیه حدود ۳۰۲ کیلومتر است. بنابراین، در شرایط عادی و با احتساب توقف های بین راهیتان، حدود ۴ ساعت در راه خواهید بود و حدود ساعت ۱۱ صبح به این شهر خواهید رسید.

مسیر تهران تا سلطانیه

پیشنهاد می کنیم که بین راه در مجموعه آفتاب درخشان صحرا استراحت کوتاهی داشته باشید. رستوران آفتاب درخشان صحرا  حدود ۱۰ کیلومتر بعد از عوارضی قزوین و قبل از خروجی آزادراه رشت قرار دارد. در این رستوران، صبحانه های خوشمزه ای به صورت منو باز ارائه می شود.

سلطانیه یکی از شهرهای تاریخی استان زنجان است که در زمان سلسله ایلخانیان پایتخت ایران بوده است. سلطانیه شهر بسیار کوچکیست ولی برخلاق وسعتش، آثار تاریخی زیاد و ارزشمندی را در خود جای داده است. حدود نصف روز را در شهر سلطانیه سپری می کنیم و در این مدت از گنبد مشهور سلطانیه و  بنای اسرار آمیز داش کسن بازدید خواهیم کرد. تماشای دورنمای مقبره تاریخی چلبی اوغلو از فراز گنبد سلطانیه، دیگر برنامه ما در این شهر خواهد بود. پس از بازدید از این دو اثر، ناهار را در یکی از رستوران های شهر میل می کنیم و به سمت شهر زنجان رهسپار می شویم.

شهر سلطانیه

میراث جهانی گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه یکی از شاهکارهای معماری ایران است که در مرکز شهر سلطانیه همچون فیروزه ای آبی می درخشد. این اثر که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، بزرگ ترین گنبد آجری جهان و سومین گنبد بزرگ دنیا بعد از سانتاماریا دلفیوره در ایتالیا و ایاصوفیه در ترکیه است. این بنای هشت ضلعی، حدود ۷۰۰ سال قبل و در زمان حکومت ایلخانیان، به دستور الجایتو یا همان سلطان محمد خدابنده احداث شده است.

این بنا الهام گرفته از مقبره سلطان سنجر در مرو است و عمده ترین مصالح به کار رفته در آن آجر می باشد. ابداع گنبد دو پوش در دنیا، برای اولین بار در تاریخ معماری جهان، در این بنا صورت گرفته است. عمده تزئینات به کار رفته در این بنا انواع کاشی کاری، نقاشی روی گچ، آجرکاری مشبک، مقرنس کاری های گچی و آجری هستند. این بنا تاثر به سزای در معماری بناهای تاریخی جهان داشته است، به طوری که در ساخت گنبد سانتاماریا دلفیوره فلورانس، از گنبد سلطانیه الهام گرفته اند. بازدید از این اثر، حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید.

گنبد سلطانیه

بنای سنگی داش کسن

در بنای داش کسن، که بسیاری از گردشگران آن را با نام بنای اژدها می شناسند، می توانید ترکیب هنر و معماری مغول و ایرانی را مشاهده کنید. این نیایشگاه سنگی، در دل کوه های شهر سلطانیه و در نزدیکی روستای ویر قرار گرفته است. فاصله این اثر تاریخی تا مرکز شهر، ۱۵ کیلومتر است. شهرت این بنا به خاطر وجود دو نقش برجسته بزرگ اژدها در میان دیگر نقوش حکاکی شده است. نقوش اژدهایی که از معماری چینی الهام گرفته شده و در هیچ کجای دیگر کشور نمونه آن وجود ندارد. کارشناسان قدمت این بنا را به قبل از اسلام و پیروان آئین مهر پرستی نسبت می دهند. ولی هیچ اثری از آن دوران باقی نمانده است. بنای کنونی، متعلق به دوره ایلخانیان است. بازدید از بنای داش کسن، حدود ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید.

بنای داش کسن

عصر

پس از صرف ناهار و استراحتی کوتاه در سلطانیه، این شهر را به مقصد غار شگفت انگیز کتله خور ترک می کنیم. فاصله سلطانیه تا کتله خور حدود ۱۰۰ کیلومتر است که تقریبا ۱ ساعت ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید. حدود ساعت ۴ بعد از ظهر به شهر گرماب و غار کتله خور می رسیم.

مسیر سلطانیه تا غار کتله خور

غار کتله خور

کتله خور یکی از بی نظیر ترین غارهای جهان است که در نزدیکی شهر گرماب در شهرستان خدابنده قرار گرفته است. این غار را گروهی از کوهنوردان در سال ۱۳۳۳ کشف کردند. از آن سال تا به حال، این مکان به عنوان یکی از بزرگترین و برترین غارهای خشک ایران و حتی جهان شهرت یافته است. این غار در حال حاضر دارای سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی است. انتهای غار کتله خور کشف نشده است و خیلی از کارشناسان عقیده دارند که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان می رسد. حدود ۲ کیلومتر از این غار برای بازدید عموم آماده سازی و نور پردازی شده است. بازدید از غار کتله خور حدود ۲ ساعت طول خواهد کشید.

غار کتله خور

بعد از بازدید از این غار، بهتر است برای استراحت و  اقامت به یکی از هتل های شهر زنجان بروید تا روز دوم را با انرژی آغاز کنید. هتل های پیشنهادی ما به شما، هتل بزرگ زنجان (۴ستاره)، هتل سپهر زنجان (۳ستاره) یا مهمانسرای جهانگردی زنجان هستند.

آدرس هتل بزرگ زنجان: زنجان، میدان بسیج، ضلع شمال غربی

آدرس هتل سپهر زنجان: زنجان، ابتدای جاده گاوازنگ، هتل سپهر

آدرس مهمانسرای جهانگردی زنجان: زنجان، بلوار خرمشهر، جنب سازمان صدا و سیما

هتل بزرگ زنجان

برنامه روز دوم

صبح

برنامه روز دوم را بعد از صرف صبحانه در هتل و راس ساعت ۸ صبح آغاز می کنیم. مقصد ما یکی دیگر از آثار میراث جهانی یونسکو در کشور است. مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان در نزدیکی شهر تکاب در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. فاصله زنجان تا مجموعه تخت سلیمان ۱۴۷ کیلومتر است که حدودا ۲ ساعت و سی دقیقه طول خواهد کشید. پس از بازدید از این مکان و صرف ناهار به شهر زنجان باز خواهیم گشت.

مسیر زنجان تا تخت سلیمان

مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان

تخت سلیمان یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین محوطه های باستانی در سراسر دنیاست. این محوطه، با مساحتی بالغ بر ۱۲۴ هزار متر مربع، مجموعه ایست از آثار دوران باستان و اسلامی، از ساسانیان تا ایلخانیان. یکی از سه آتشکده مهم دوران ساسانی به نام آذرگشنسب هم در مجموعه تخت سلیمان قرار گرفته است. تخت سلیمان و دریاچه مقدسی که در مرکز آن قرار گرفته، هر ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. بازدید از محوطه میراث جهانی تخت سلیمان، حدود ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید.

مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان

عصر

پس از بازدید از این جاذبه و صرف ناهار، به سمت زنجان حرکت می کنیم. گشت و گذار در طولانی ترین بازار سنتی مسقف جهان، برنامه اصلی ما در عصر این روز است. بازار سنتی زنجان در محله سبزه میدان و قلب بافت تاریخی این شهر قرار دارد.

بازار زنجان

بازار سنتی زنجان، یکی از شکیل ترین بازاهای تاریخی کشور و طولانی ترین آن هاست. این بازار را در دوران قاجار ساخته اند. به مروز زمان، کاروانسراهای درون شهری، گرمابه های سنتی و مساجد تاریخی زیادی هم به راسته های اصلی آن اضافه شده است. مسجد جامع زنجان، حمام حاج داداش و سرای ملک از جمله مهم ترین بناهای داخل بازار به حساب می آیند که می توانید از آن ها بازدید کنید.

در بازار سنتی زنجان، مهم ترین سوغاتی ها و صنایع دستی این استان به فروش می رسند. چاقوی معروف زنجان، ظروف مسی، چاروق دوزی و گلیم های دست باف، مواردی هستند که می توانید به عنوان سوغات از بازار تهیه کنید. در مجاورت بازار سنتی زنجان، راسته جگر فروشان قرار دارد. کافیست از یکی از مغاره دار ها بپرسید که راسته جگر فروشان کجاست تا شما را به سمت آن راهنمایی کنند. در این مکان می توانید یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی زنجان به نام جغور بغور را سفارش داده و میل کنید. ناصر جرگکی، معروف ترین مغازه این راسته است که حتی مستندی درباره اش در صدا و سیما پخش شده است.

بازار زنجان

پس از گشت و گذار در بازار زنجان، برای صرف شام و اقامت به هتل باز خواهیم گشت.

پیشنهاد ویژه برای شام:

حمام سنتی حاج داداش در قلب بازار، یکی از زیباترین بناهای تاریخی شهر زنجان است که امروزه به رستوران سنتی تبدیل شده است. در صورت عدم تمایل به صرف شام در هتل، تجربه خوردن غذا در این محیط تاریخی و بسیار زیبا را به شما پیشنهاد می کنیم. در ادامه برنامه سفر به زنجان و تخت سلیمان همراه ما باشید.

جغور بغور - ناصر جگرکی

برنامه روز سوم

صبح

صبحانه را در هتل میل می کنیم و ساعت ۹ صبح هتل را به منظور بازدید از موزه مردان نمکی و بنای رختشوی خانه زنجان ترک خواهیم کرد. هر دو بنا، در بافت تاریخی شهر و در فاصله کمتر از ۱۰ دقیقه از هم قرار گرفته اند.

فاصله بین موزه مردان نمکی و بنای رختشویخانه

موزه مردان نمکی

بازدید از این موزه، جایگاه ویژه ای در برنامه سفر به زنجان دارد. عمارت ذوالفقاری، یکی از بناهای باشکوه و قدیمی مربوط به دوره قاجار است. این بنا در بافت تاریخی شهر و در فاصله کمی از دیگر جاذبه های گردشگری شهر زنجان قرار گرفته و عنوان موزه باستان شناسی زنجان شناخته می شود. اما بیشتر شهر این بنا به خاطر وجود گنجینه هایی ارزشمند درون آن است. در این موزه مومیایی های طبیعی مردانی را خواهید دید که در هزاران سال پیش در معدن نمک چهرآباد این استان زنده به گور شده اند. بازدید از موزه مردان نمکی زنجان حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید.

آدرس: زنجان، خیابان زینبیه، عمارت ذوالفقاری

موزه مردان نمکی - عمارت ذوالفقاری

بنای رختشویخانه زنجان

یکی دیگر از آثار تاریخی شهر زنجان، رختشویخانه آن است. این بنا که اکنون به عنوان موزه مردم شناسی شهر زنجان نیز شناخته می شود، مکانی بوده است که بانوان شهر در آن، رخت و لباس خود را می شستند. رختشوخانه به دستور اولین شهردار زنجان به نام علی اکبر خان توفیقی ساخته شد. هدف از ساخت این مجموعه، تامین امنیت و راحتی زنان شهر، در هنگام شستن رخت هایشان بوده است. بازدید از موزه رختشویخانه زنجان و گشت و گذار در شربتخانه و بازارچه صنایع دستی مجاور آن، حدود ۱ ساعت طول خواهد کشید.

آدرس: زنجان، خیابان سعدی، کوچه فرهنگ، مجموعه رختشویخانه زنجان

بنای رختشویخانه

بعد از بازدید از جاذبه های ذکر شده، پیشنهاد می کنیم برای صرف ناهار به سمت کاروانسرا سنگی زنجان حرکت کنید. این کاروانسرا در خیابان خیام و رو به روی ایستگاه راه آهن شهر قرار دارد. این مکان کاروانسرایی مربوط به دوره صفویه است که امروزه کاربریش به سفره خانه و رستوران سنتی تغییر یافته است. صرف ناهار در چنین مکان زیبایی، تجربه ای به یادماندنی برایتان خواهد ساخت.

کاروانسرا سنگی

پس از صرف ناهار و استراحتی کوتاه در کاروانسرا، بهتر است مسیر برگشت را در پیش بگیرید تا شب هنگام در تهران باشید. برنامه سفر به زنجان و تخت سلیمان در اینجا به پایان می رسد.

در استان زیبای زنجان، جاذبه های گردشگری منحصر به فرد دیگری هم وجود دارند که می توانید در برنامه سفر به زنجان بگنجانید. در صورت تمایل به ماندن یک شب دیگر در این شهر، بازدید از قلعه بهستان و دودکش جن در شهرستان ماه نشان، بازدید از مسجد خانم، روستایی تاریخی خوئین، روستای سرسبز شیت، دریاچه سد تهم، مجموعه تفریحی ائل داغی (بام زنجان)، موزه نسخ خطی، حسینیه اعظم زنجان و کوه های رنگی زنجان پیشنهاد می شود.

باغ فردوس، موزه سینمای ایران
باغ فردوس، موزه سینمای ایران
روستای نایبند در طبس، ماسوله ای سرسبز در دل کویری ایران
روستای نایبند در طبس، ماسوله ای سرسبز در دل کویری ایران
برگزاری مسابقه ی دوی ژئوپارک تریل قشم در ۲۱ بهمن ماه
برگزاری مسابقه ی دوی ژئوپارک تریل قشم در ۲۱ بهمن ماه
مدرسه خان شیراز، محل تدریس ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی
مدرسه خان شیراز، محل تدریس ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code