جاذبه های دیدنی شهر دامغان در استان سمنان

جاذبه های دامغان

دامغان شهری باستانی در استان سمنان است که درباره پیشینه آن گفته می شود در سال های دور جمعی از مغان در مسیر رودخانه این شهر ساکن شدند و همین امر سبب شد نام ده مغان را برای آن انتخاب کنند که به مرور زمان به دمغان و سپس به دامغان تبدیل شد. در دوران اشکانیان این شهر از چنان اهمیتی برخوردار شد که اشک سوم و تیرداد اشکانی آن را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند. در طول تاریخ شهر در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و همواره شهر پر رونقی بود همچنین در دوره‌ های حکومت امویان،‌ عباسیان، طاهریان، سامانیان، سربداران و دیلمیان، دامغان از موقعیتی قابل توجه برای امرا و حکومت ‌ها برخوردار بود. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا برخی جاذبه های دامغان را به شما معرفی کنیم.

مسجد جامع دامغان

در ابتدا لازم است بدانید که آب و هوای شهر دامغان به علت وزش بادهای شدید شمالی و بارندگی ‌های ناشی از بادهای نواحی گرگان و مازندران زمستان ‌های سرد و تابستان ‌های معتدل دارد درفصل های گرم سال این شهر از خنک ترین شهرهای ایران بشمار می ‌رود.

برج چهل دختران دامغان

مطالب مرتبط:
سفر به دامغان، شهر صد دروازه اشکانیان
تپه حصار، یادگار تمدن ۶۰۰۰ ساله ایران
معرفی کاروانسراهای استان سمنان

تاریخ ساخت این بنا به سال ۴۴۶ هجری قمری و ۱۰۵۴ بعد از میلاد مسیح باز می گردد. گفته می شود شخصی به نام ابوشجاع اصفهانی (که هویتش کاملا مشخص نیست) دستور ساخت آن را صادر کرد. ارتفاع برج ۱۵ متر، قطر داخلش ۵٫۵ متر و محیط خارج از آن ۲۳ متر است. سبک و سیاق ساخت برج شباهت هایی به برج طغرل در ری دارد. در بدنه این مورد از جاذبه های دامغان کتیبه هایی نوشت شده که خواندان آن ها بسیار دشوار است و قسمتی از آن هنوز خوانده نشده است.

آن چه تاکنون موفق به خواندنش شده اند این جمله است: امر ببناء هذا لقبه الامیر الجلیل ابوشجاع و در آخر آن کلمه ثلثمائه می باشد. همین بخش از کتیبه مشخص می کند که این برج از بناهای قرن چهارم هجری است. در ساخت این بنا چنان دقتی بکار برده شده که تا به امروز از استحکامش ذره ای کم نشده و همچنان با اقتدار بر روی زمین ایستاده است. موقعیت آن در سمت غربی شهر دامغان و پشت آرامگاه امامزاده جعفر قرار دارد.

برج چهل دختران دامغان

غار شیربند

برای دسترسی به غار باید ۱۰ کیلومتر در امتداد جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم پیش بروید و پس از رسیدن به مزارع شیربند در جاده شرقی مزرعه به سمت روستای جزن ۵٫۱ کیلومتر پیش برویم در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را ۵۰۰ متر به طرف شمال بپیمایید. دهانه غار در دل کوهی با ارتفاع ۵۰ متر از سطح دریا قرار داردو درون غار قندیل ها و ستون های آهکی شکل گرفته اند که رنگ ها و اندازه های متفاوتی دارند. زمین شناسان قدمت سنگ ها و ستون های این مورد از جاذبه های دامغان به خدود ۱۳۶ تا ۹۰۰ میلیون سال قبل باز می گردد. هوا در داخل غار کاملا خنک، مرطوب و ساکن است به نحوی که در برخی از قسمت های آن کمبود اکسیژن وجود دارد. غار حدود ۸۰۰ متر طول دارد.

غار شیربند

آرامگاه پیر علمدار

آرامگاه متعلق به محمد بن ابراهیم پدر ابو حرب بختیار ملقب به پیر علمدار، حاکم ایالت قومس به سلطنت محمد غزنوی می باشد و در داخل آن کتیبه ‌ای به خط کوفی نیز وجود دارد. ساخت آن به سال ۴۱۷ هجری قمری باز می گردد و قطر داخلی آن ۴٫۵ متر است. برای تزیین نمای خارجی آن از آجر استفاده شده که پس از گذشت بیش از ۱۰ قرن هنوز هم زیبایی خود را کاملا حفظ کرده است. این مورد از جاذبه های دامغان در محله خوریا نزدیک مسجد جامع و مدرسه حاج فتحعلی بیگ قرار دارد. بنا در سال ۱۳۱۰ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اولین چیزی که در آرامگاه پیر علمدار توجه تان را جلب خواهد کرد، کتیبه‌ای است که به خط کوفی نوشته شده است. بعد از آن، چشمگیرترین بخش آرامگاه را روی نوار حاشیه قوس سردر، مشاهده خواهید کرد. کتیبه ‌هایی زینتی که روی آنها می توان باقی مانده های نوشته ‌هایی با گچبری زیبا را مشاهده کرد. در قسمت بالای برج ۷ نوار با تزئینات زیبای آجر تراش و یک کتیبه تسمه ‌ای قرار دارد که دورتا دور پیکره برج کشیده شده اند.

آرامگاه پیر علمدار

گنبد زنگوله

این مورد از جاذبه های دامغان ۵۰ متر از میدان شهدای دامغان به سمت بلوار شهید مفتح که سرازیر شوی، سمت راست خیابانی است فاصله دارد. محل دقیق قرار گیری آن در پارک شهید ملائی این شهر است و در سال ۴۶ با شماره ثبت۶۵۰، در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت. گفته می شود که ساخت آن در دوران ایلخانان انجام شده است. درباره انتخاب نام زنگوله برای آن نظریه های مختلفی وجود دارد برخی این گونه می گویند که فردی به نام زنگارود از سرداران یعقوب لیث صفاری در اینجا مدفون بوده و نام گنبد نیز از نام او، وام گرفته ‌شده است. برخی دیگر معتقد هستند این جا آرامگاه منوچهری دامغانی شاعر مسمط گوی ایرانی می ‌دانند، شاعری که امروز کسی نمی‌ داند محل دفن دقیق او کجاست.

گنبد زنگوله

مسجد جامع دامغان

مسجد جامع دامغان، مسجدی تاریخی است که در شمال شرقی شهر دامغان احداث شده است. این مسجد در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با شماره ثبت ۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. درباره تاریخ ساخت آن اما گمان های متفاوتی وجود دارد عده ‌ای‌، قدمت مناره این مسجد را به نیمه قرن پنجم هجری قمری متعلق می ‌دانند. کریستی ویلسون تاریخ ساخت مناره مسجد را سال ۴۵۹ تخمین زده است. گروهی دیگر تاریخ ساخت بنای اولیه مسجد جامع دامغان را به قرن ‌های اولیه هجری قمری نسبت می ‌دهند. البته این مسجد در طول زمان کاملا ویران شد . میرزا محمد خان سپهسالار صدر اعظم دوران قاجار آن را مجددا بنا کرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code